Menu
TOPZINE.cz
Divadlo

Hra OSTROV/OLOMOUC v podání Divadla na cucky hýří vtipem

Redakce

Redakce

14. 4. 2011

FOTO:Vojtěch Lipina, Jiří Suchý z Tábora a Ondřej JiráčekZ Olomouce zbyl jen ostrov, na kterém uvízlo osm lidí. Jak se budou vyvíjet mezilidské vztahy a situace, nám ukáže inscenace Ostrov/Olomouc v podání Divadla na cucky. V režii Jana Žůrka se představují i hostující herci z Moravského divadla a brněnské Husy na provázku.

FOTO:Vojtěch Lipina, Jiří Suchý z Tábora a Ondřej Jiráček

Ztvárnění povahy postavy pomocí dlažební kostky Zdroj: Divadlo na cucky

Jak se vyvíjí lidské vztahy, když není kam utéct? Olomouc je sama o sobě uzavřeným ostrovem. Právě touto paralelou se nechalo inspirovat Divadlo na cucky. Inscenace je založena na zkušenosti osmi performerů s městem, ve kterém žijí či působí. Každodenní situace, konflikty a lidská setkávání, to vše je s velkou dávkou improvizace vtahováno do dějové linie. Osm lidí, osm příběhů, osm různých charakterů a Ostrov/Olomouc.

Osm lidí a osm příběhů

Představení je rozděleno na tematické části, které jsou inspirovány objevováním opuštěného ostrova. Během nich se aktéři seznámí a naváží kontakty, které se postupně začnou vyhrocovat. Sem tam se něco zamete pod koberec a naopak jinému střetu je přikládána přílišná důležitost. Nakonec se všichni probouzí ze sna a opouštějí ostrov.

FOTO:Simona Vičarová a Jiří Suchý z Tábora

Jak svést ustrašeného introverta?

Nesmělá popelka, ustrašená introvertka, přelétavá svůdnice a drsná feministka oproti žárlivému hlupákovi, sebevědomému frajírkovi, charismatickému intelektuálovi a uzavřenému strašpytlovi. Olomouc je poměrně velké město, ale člověk si tu občas připadá jako na vesnici. Každý zná každého. Pokud se lidé neznají, někdo je zítra představí. Právě tuto semknutost olomoucké společnosti se představení snaží zdůraznit.

Lidská rozdílnost vs. předvídatelnost povah

Dojem ostrova uprostřed jeviště umocňuje hromada dřevěných palet. Na ně jsou postupně nanošeny různé předměty a odpadky. Zelené flašky z vinotéky, čínská polévka, igelitové tašky, zbytky jídla, kůň pro panenky či dlažební kostky, které jsou vloženy do nasvíceného akvária. Co tyto věci symbolizují? V každém vzbuzují jiné pocity a vzpomínky. Atmosféru dotváří projekce fotografií různých míst v Olomouci a živá hudba v podání Štěpána Slížka.

FOTO:Vojtěch Lipina připravuje drogu

Co s protagonisty udělá podomácku připravená droga?

S novou fotografií se většinou i mění situace. Celé představení je vystavěno na herecké improvizaci. Jak ztvárnit povahu postavy pomocí dlažební kostky? Jak se změní osobnost člověka po požití drogy? Každá postava vypráví svůj vlastní příběh, který je nějakým způsobem spjat s Olomoucí. Ten může, ale nemusí být spojen s jejím povahovým charakterem. Základem všeho je lidská rozdílnost, zároveň také předvídatelnost povah.

Exkurze do olomoucké společnosti

Dramatické momenty, vtipné situace, občas trochu nudné monology a herecký koncert, to je Ostrov/Olomouc. Z představení čiší silný vztah tvůrců ke svému městu. Pokud jste z Olomouce a nebo ji třeba jen dobře znáte, jistě si v průběhu děje najdete spoustu prvků, se kterými se ztotožníte. Zasmějete se skrytým vtipům, které člověk obeznámený s řádem života ve městě hned pochopí. Jestli je pro vás Olomouc velkou neznámou, díky inscenaci vás naše město přijme mezi své obyvatele.

FOTO:Ivan Dejmal, Simona Vičarová a Klára Klepáčková

Jak se budou rozvíjet mezilidské vztahy?

Kvůli vytíženosti Divadla Konvikt, kde Na cucky obvykle hrají, zatím není naplánovaná další repríza. Jakmile však bude její datum známé, doporučuji ihned rezervovat lístky. Stanete se součástí spletitého organismu jménem Olomouc a budete odcházet s potměšilým úsměvem na rtech. Nenechte si tento zajímavý autorský projekt ujít.

Ostrov/Olomouc

Divadlo na cucky

Autor: Jan Žůrek a kolektiv

Režie: Jan Žůrek

Hrají: Lenka Jirků, Klára Klepáčková, Barbora Kupková, Simona Vičarová, Ivan Dejmal, Ondřej Jiráček, Vojtěch Lipina, Jiří Suchý z Tábora

Hodnocení: 4 ****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Hra OSTROV/OLOMOUC v podání Divadla na cucky hýří vtipem