Menu
TOPZINE.cz
Divadlo

Olomoucké Divadlo na cucky: Bezhlaví/Kopftot. Sonda do rozpolcené duše týrané dívky

Redakce

Redakce

31. 3. 2011

FOTO: Týraná dívka v podání Simony VičarovéDo světa plného lásky, imaginace a strachu nás vtahuje inscenace Divadla na cucky s názvem Bezhlaví/Kopftot. Pod režisérským dohledem Jana Žůrka se v poklidné linii rozvíjí snový svět mladé ženy, kde často nepoznáme rozdíl mezi fantazií a realitou.

FOTO: Týraná dívka v podání Simony Vičarové

Hlavní hrdinka toužící po záchraně. Chce být skutečně zachráněna? Zdroj: Divadlo na cucky

Představení se řídí scénářem mladé rakouské dramatičky Gerhild Steinbuch. Pro diváky je to první možnost, kdy se mohou seznámit s touto autorkou v Čechách. Hlavním námětem je problematika incestu, která je aktuální hlavně v Rakousku, odkud autorka pochází. Tam je to píchnutí do vosího hnízda.

Mladou dívku Ofélii v jejím vězení navštěvuje pouze otec, zbytek rodiny je už po smrti. Živí v ní představu, že je bezvýznamná a špinavá. Proto se v průběhu hry neustále objevuje motiv katarze jak duševní, tak formou neustálého drhnutí podlahy a věcí kolem sebe. Dívčin tyran využívá její naivity a zamilovanosti, až ji vmanipuluje do tělesného vztahu, který je ve hře pouze naznačen polibky a doteky.

Když je Ofélie sama, vytváří si své vlastní duchy, kteří mají podobu mrtvého bratra a matky. Ti do jeskyně plné depresí vnášejí světlo. Dívka se jim svěřuje s láskou k otci. Mluví, ale nežádá odpověď.

Je možné milovat svého tyrana?

Příběh, kde není potřeba jmen, se odehrává na minimalisticky pojaté scéně, která v divákovi vyvolává pocit klaustrofobie. Jediným použitým kusem nábytku je velká skříň položená na zem, evokující bránu do jiného světa. Skrývá tajemství poměru otce s dcerou, zpoza ní přichází mrtvý bratr a jsou z ní vyndávány předměty pocházející z venkovního světa. Jediným spojením s životem venku je okno na pozadí.

FOTO: Minimalistická scéna

Minimalisticky pojatá scéna, na které se inscenace odehrává

V uzavřené místnosti si mladá dívka v podání Simony Vičarové vytváří vlastní představy, které buď jsou, nebo nejsou založeny na skutečnosti. Hlavní hrdinka se neustále potácí na hranici mezi malou holčičkou a dospělou ženou. Snaží se být roztomilá, aby pro otce byla stále jeho malou princeznou, ale zároveň se ho snaží zaujmout jako žena, která ho miluje.

Utéct nebo zůstat s tím, koho milujete?

Na podobných protikladech a střetech je založena v podstatě celá hra. Kontrastem oproti chladnému otci jsou postavy bratra a matky. Nadevše ji milují a snaží se ji přemluvit k opuštění jejího vězení. V těchto chvílích dochází ke kolizi Oféliiných tužeb. Láska k otci versus láska k mrtvým. Strach z neznámého oproti touze spatřit vycházející slunce. Nedokáže se rozhodnout. Na cucky svou inscenaci prezentuje jako hru o pokusu uniknout, mně však přijde spíše jako hra o tom, jak zůstat. Nakonec všichni dívku opouští a ona zůstává sama.

Rozvláčné psychologické drama se skvělými hereckými výkony

Linie děje je poklidná a dost rozvolněná, často dochází z naprostému mazání rozdílů mezi imaginací a skutečností. Divák se v tom může lehce ztratit. Tuto zmatenost a ztrátu kontinuity kompenzují skvělé výkony herců, které mě naprosto pohltily. Herci dokázali naprosto skvěle vystihnout povahy rozpolcených a duševně nestálých postav.

FOTO: Sestra s mrtvým bratrem

Rozhovor sestry s mrtvým bratrem

Představení je určeno divákovi, který se rád nechává zatáhnout do hluboké a složité psychologie lidí, kteří se dostanou do nepředvídatelných situací. Donutí vás vcítit se do depresivní atmosféry malé místnosti a pocitů jedné dívky, která je v podstatě neustále sama.

Pokud toužíte po hlubokém intelektuálním zážitku, pak jsou Bezhlaví ideální volbou pro vás. Další repríza je plánována na květen.

Divadlo na cucky

Kopftot/Bezhlaví

Autor: Gerhild Steinbuch

Režie: Jan Žůrek

Hrají: Simona Vičarová, Tereza Richtrová, Ivan Dejmal, Ondřej Kokorský

Hodnocení:4****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Olomoucké Divadlo na cucky: Bezhlaví/Kopftot. Sonda do rozpolcené duše týrané dívky