Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Gotické umění ovládlo Českou Lípu. Vystavena jsou i nově objevená díla

Eva Csémyová

Eva Csémyová

20. 4. 2012

V České Lípě byla ve středu 4. dubna zahájena výstava Středověké umění na Českolipsku. Jde o ojedinělý projekt, kdy jsou poprvé představena díla románského a gotického umění a architektury Českolipska na jednom místě.

OBR: Madona

Madona Hornopolická se stala symbolem českolipské výstavy. Zdroj: VMG v České Lípě

Letošní rok bude podle všeho velmi zajímavý pro milovníky starého umění a historie. V únoru byla v litoměřické Severočeské galerii výtvarného umění zahájena výstava Gotické deskové malířství v severozápadních a severních Čechách a v květnu se chystá mezinárodní projekt Europa Jagellonica v kutnohorském GASKu. A na co se můžete těšit nyní v České Lípě?

Vůbec poprvé jsou veřejnosti v širším kontextu představeny středověké sochy, umělecké řemeslo a formou fotografií i ukázky středověké architektury a nástěnných maleb z tohoto regionu. Zajímavé je i místo, kde se výstava nachází – historické prostory bývalého augustiniánského kláštera.

OBR: Česká Lípa vernisáž

V expozici je vystavena i řada gotických soch. Zdroj: VMG v České Lípě – V. Štěpánský

K vidění jsou zde předměty běžně vystavované v expozicích muzeí a galerií, ale i díla z majetku farností a Litoměřického biskupství, k nimž se návštěvník běžně nedostane. Vůbec prvně jsou tu představena i díla dosud nepublikovaná v odborné literatuře. Jaké exponáty považuje za nejvýznamnější sám kurátor výstavy Jaroslav Panáček?

„Jeden z velmi cenných exponátů je soška Madony Hornopolické na plakátu k výstavě. Velmi cenná je také plastika Piety pocházející přímo z České Lípy, která byla identifikována jako gotické dílo teprve před několika lety během restaurování. Cenný je také gotický ostatkový kříž, který pochází z Českolipska, ale dnes patří do sbírek Uměleckoprůmyslového muzea v Praze.“

Pokud si budete chtít doplnit znalosti, dozvíte se více o období středověku na Českolipsku ve sborníku z odborného kolokvia, které se konalo v listopadu loňského roku. Odborníci se na něm zabývali díly pocházejícími z tohoto regionu v kontextu středoevropského vývoje. Součástí sborníku je i katalog všech děl prezentovaných na výstavě.

OBR: Česká Lípa vernisáž

Architektura je na výstavě reprezentována fotografiemi. Zdroj: VMG v České Lípě – V. Štěpánský

Pokud se rozhodnete výstavu Středověké umění na Českolipsku navštívit, nemusíte spěchat. V galerii Vlastivědného muzea bude k vidění až do konce roku. Přesto by ale byla škoda ji promeškat.

Středověké umění na Českolipsku – Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě
4. 4. – 28. 12. 2012
Kurátor: Jaroslav Panáček
Otevírací doba:
duben st – ne 9 – 17
květen – září út – ne 9 – 17
říjen – prosinec st – ne 9 – 17
Vstupné: 50 Kč / 25 Kč
Hodnocení: 4 ****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Gotické umění ovládlo Českou Lípu. Vystavena jsou i nově objevená díla