×
TOPZINE.cz

Fresh Film Fest 2013 představí dokument o Googlu i fanatismus

Foto: Ben Affleck
V nejnovějším snímku Terrence Malicka si zahraje hrdina z Pearl Harbor. Zdroj: Fresh Film Fest

Snímky, jež se odlišují, skrývají hlubší myšlenku, dráždí a vybízí k diskuzi, najdete právě na Fresh Film Festu. Čekají vás inovativní, neotřelé dokumenty s nádechem hudby či dokument Srdce Havel.

Foto: Ben Affleck
V nejnovějším snímku Terrence Malicka si zahraje hrdina z Pearl Harbor. Zdroj: Fresh Film Fest

Jubilejní desátý ročník mezinárodního festivalu Fresh Film Fest se bude konat od 28. srpna do 1. září. Netradiční a osvěžující dávku 140 snímků můžete zhlédnout třeba v sálech kina Světozor, zdarma na FAMU či v letním kině v Riegrových sadech. Doprovodný program, jenž neopomene ani DJs party, osvěží festival hudbou v Klubu Ilusion na Vinohradské třídě.

Hlavní program

Základním stavebním kamenem naplňujícím hlavní sekci bude fanatismus. „Jak ve smyslu značící pozitivní umanutí a horlivost, tak i negativní posedlost nějakou myšlenkou,” popisuje umělecký ředitel Jan Stehlík. Zastoupena bude především kolekcí snímků od britského režiséra Alana Clarka, překypujícího politickou provokací. „Alan Clark inspiroval generaci spisovatelů, herců a režisérů, například Paula Greengrasse, Stephena Frearse nebo později Dannyho Boyla,” zmiňuje dramaturg Michal Hogenauer. Jedním takovým je televizní snímek Made in Britain, vyprávějící o šestnáctiletém skinheadovi, jehož si zahrál Tim Roth.

V oblasti fanatismu se objeví také kanadský dokument Lunarcy!, který pojednává o osudech několika jedinců, již byli posedlí Měsícem. Dojde i na promítání kontroverzního dokumentu Google and the World Brain, který vypovídá o vizi společnosti vystavět největší knihovnu.

Nesoutěžní sekce

V sekci Bright Future se představí celovečerní filmy, jež byly oceněny nebo uznány na různých zahraničních festivalech v rámci prvního či druhého místa. K nejvíce zajímavým spadá scifi horor Ativiral od režiséra Brandona Cronenberga, který zažil premiéru na festivalu v Cannes.

Sekci Break Rules zaštítí experimentální snímky z rukou protřelých, vyzrálých umělců a režisérů. „Jde o díla, která je těžké kategorizovat, ve kterých se příběh pomalu vytrácí či převrací a vůdčí úlohu přebírá obraz a imaginace,” vysvětluje Jan Stehlík. Zmiňme např. nejnovější snímek od Terrence Malicka To the Wonder s Benem Affleckem a Rachel McAdams.

O půlnoci nás pak potěší thriller Killer Joe, vyprávějící příběh drogového dealera z malého města od režiséra Williama Friedkina, tvůrce hororu Vymítač ďábla či krimi Francouzská spojka.

Foto: Lunarcy
I Měsíc se může stát pro některé fanatickou posedlostí. Zdroj: Fresh Film Fest

Soutěžní sekce

Sekce Fresh Generation nabídne šest celovečerních snímků, z prvních a druhých pozic, jež budou představeny osobně jejich tvůrci. Řadí se sem drama režiséra Thierryho de Perettiho Les Apaches (Apači), poprvé představené na MFF Cannes. Minimalistický film Das merkwürdige Kätzchen (Divná kočka) od režiséra Ramona Zürchera, jenž měl premiéru na MFF Berlín. Dále bude uveden třeba tragikomický debut režisérky Jasmíny López The Deflowering of Eva Van End (Ztráta panenství Evy van End).

Soutěž Konfrontace obsáhne 21 studentských filmů z Austrálie, Izraele, USA, VB, Finska, Polska, Argentiny, Švýcarska, Mexika, Rumunska i České republiky. Tu zastane Tomáš Polenský z FAMU se svým dílem Ponorná řeka didaktiky.

Mezinárodní soutěž animované a experimentální produkce studentů vyplní v sekci Theatre Optique 22 filmů celého světa. V českém podání se zde objeví snímek Panda od Matúše Vizára.

Hodnocení soutěžních bloků bude mít na starosti mezinárodní porota poskládáná z významných osobností filmařské scény. V porotě Fresh Generation se objeví například scenáristka a producentka Lynda Myles, v sekci Konfrontace herečka, režisérka a představitelka Berlínské školy Angela Schanelec či producent animovaných snímků Nicolas Jacquet v porotě Theatre Optique.

Dobrovodný program

Zábavu dokreslí doprovodný program, jenž bude umístěn do Klubu Ilusion. Připravte se na koncert norsko-české elektro house formace Boska nebo promítání dokumentu The Secret Disko Revolution, jež bude doplněno diskotékou v kostýmech. Na plátnech budou k vidění také videoklipy Martina de Thuraha za jeho přítomnosti.

Ti, kteří nebudou mít dostatek času k návštěvě kina, si nemusí zoufat. Na webových stránkách www.DAFilms.com si mohou filmy z letošního i předešlého ročníku pustit online.

Vstupenky jsou k dostání už od pátku v kině Světozor a Kině 35 Francouzského institutu za cenu 70 až 90 korun, poté v průběhu konání festivalu na jednotlivých místech. V úvahu můžete také vzít celkovou akreditaci v ceně 500 korun, či po slevě za 350 korun (pro studenty, pedagogy, seniory, ZTP).Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..