Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

FOTO: Trůn milosrdenství. Čtyři ženy a tři muži vytvořili jeden milenecký pár

Anna Kottová

Anna Kottová

30. 10. 2011

FOTO: Trůn milosrdenstvíSkupina OLDstars představila Trůny milosrdenství v rámci Bezrozpočtového festivalu studentských divadel v Celetné, který trvá do neděle 30. října. Inscenace nahlíží z jiného úhlu pohledu na téma nejhrůznější americké tragédie. [album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/2011_10_28_oldstars/]

Ben a Abby jsou už několik let milenci i přes to, že Abby jako žena Benovi šéfuje. Ben se 11. září 2001 ulil z práce a zašel ke své milence, a proto zůstal naživu.

Benova manželka si myslí, že při útoku na World Trade Center zemřel. Rozhodnutí leží pouze na jeho bedrech. Má Ben začít s milenkou nový život, nebo se vrátit domů k rodině a přiznat se k nevěře?

Čtěte také: Devět souborů přijelo na pražský festival

Ben v podání Oskara Bábka se jeví jako neschopný moula, který se bojí zvednout mobil. Naopak Abby v podání Terezy Kaucké je neústupná, drsná a dominantní. STOP.

Scéna zůstane stejná, ale hereckou dvojici vystřídá jiná. V Trůnu milosrdenství hrají jeden milenecký pár celkem čtyři ženy a tři muži. Zajímavý a netradiční prvek ozvláštňuje nejen hru samotnou, ale přináší i novinku do divadelního prostředí.

Každý z herců je v tomto případě bohužel jedinečný typ a do role přidává svoje know-how. Každá dvojice, která se objeví na jevišti, vytváří odlišnou atmosféru.

FOTO: Trůn milosrdenství

Lippertová a Satoranský jako jedna ze střídajících dvojic, Foto: Eva Makovská, Topzine.cz

Máte sice pocit, že vidíte více ztvárnění jednoho představení, ale na druhou stranu se v představení rozpadá kontinuita, kterou by měl držet nejen příběh, ale i jednolitá charakteristika postav. To se tady nepodařilo.

Dochází k tomu, že v jedné scéně je šéfka Abby viditelně dominantní nad svým milencem Benem. V zápětí v podání jiné dvojice se síly vyrovnávají. Do třetice všeho dobrého i zlého se role prohodí a Ben má nad svojí šéfkou navrch.

Kdybychom každému herci přidávali nejvýraznější charakteristiky, dostali bychom skutečně bohatý výčet.

Pocitová a prožívající kudrnatá blondýnka Kristýna Klimešová, dominantní drsná kráska Tereza Kaucká, rozčilující se a dominantní Daniel Brátka, blond brýlatý moula Oskar Bábek, trochu nejistá kudrnatá slečna Dominika Lippertová, uvolněná a přirozená Lucie Gabrovská a osobitý dlouhán Martin Satoranský.

Nepřehlédněte: Mladí a talentovaní se usídlili v HarOLDu

Nejpřesněji model šéfky a podřízeného vystihuje až příliš velký moula Oskara Bábka a dominantní Tereza Kaucká. Na druhou stranu mě nejvíc zaujala dvojice Kaucká-Brátka. Oba na jevišti prosazují výraznou osobnost a dialog se u nich častěji zvrhává do vyhrocené hádky.

Jednoduchou scénu, kde každá věc má svůj účel, tvoří gauč, křeslo, stolek a TV. Největší pozornost vzbudila obrovská, přes dva metry vysoká palma, kterou chvíli před začátkem představení dovalili studenti na scénu.

FOTO: Trůn milosrdenství

Při děkovačce je celý ansámbl polonahý

Scéna je jednotně osvětlena a představení nedoprovází žádná hudba, což je trochu nezvyklé. Z jakéhosi ticha pak výrazně vystupuje zvuk televize, který soustřeďuje divákovu pozornost na obsah kontinuálního zpravodajství o tragédii 11. září.

Trůn milosrdenství je postavený na dialogu a jedné silné dějové lince, která má sem tam nějakou tu odbočku. Zhruba hodinová délka je tak akorát. Finále s postupným využitím všech sedmi hlasů sedělo hře jak plesknutí dlaní o vodní hladinu.

Ačkoli je na inscenaci vidět, že nese studentské rysy, a chtělo by jí přitáhnout pár šroubků, tak OLDstars s Trůnem milosrdenství zabodovali.

Trůn milosrdenství

Skupina OLDstars v prostoru HarOLD

Autoři: Neil LaBute a Marta Skarlandtová
Režie: Tomáš Staněk
Hrají: Terezka Kaucká, Kristýna Klimešová, Dominika Lippertová, Lucie Gabrovská, Oskar Bábek, Martin Satoranský a Daniel Brátka
Hodnocení: 4 ****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

FOTO: Trůn milosrdenství. Čtyři ženy a tři muži vytvořili jeden milenecký pár