Menu
TOPZINE.cz
Divadlo

Mladí, talentovaní, začínající herci oslňují svými výkony v HarOLDu

Redakce

Redakce

29. 3. 2011

FOTO: Fotografie z představení To i ono v HarOLDu!Malé divadelní scény!Máte rádi neokoukaná představení v intimní atmosféře malého divadla? Přesně pro vás jsme připravili sérii profilů malých, alternativních divadel. Jako první divadélko HarOLD. Působí zde soubor OLDstars, ve které jsou převážně velmi talentovaní studenti a absolventi uměleckých škol. V malém sklepním prostoru, kde je místo jen pro třicet lidí, se hrají hry světových autorů s tématy, které zaujmou.

FOTO: Fotografie z představení To i ono v HarOLDu

 To i ono od kanadského autora Daniela MacIvora Zdroj: HarOLD

Sklep, kde se divadlo nachází je souborem obydlen poměrně krátce, od roku 2008. Nachází se v Praze v Chalkovské ulici poblíž náměstí Míru. Jako podobné soubory bojuje s financováním, a proto nečekejte žádné luxusní vybavení. Na stěnách však visí moderní obrazy, při vstupu můžete vidět malbu s Charlie Chaplinem a jako dekorace slouží i piáno.

Najít však samotný HarOLD je pro návštěvníka složitější, neboť podobných ulic je v okolí dost a navíc cestou od zastávky nejsou ani žádné ukazatele. Nicméně, když ho naleznete, po zazvonění vás ihned pustí dovnitř. Ocitnete se v příjemném malém prostůrku. U okénka si lze koupit občerstvení, s kterým si můžete sednout na místo. Sedačky nejsou číslovány, jsou tu všechny druhy židlí, od barových, přes pohodlná křesla, po jednu řadu sedaček jakoby z kina.

Soubor se pouští do mnoha žánrů a nebojí se ani nevyzkoušených her. V únoru zde měla premiéru hra současné dánské autorky Nikoline Werdelinové s názvem Znalci. „Jsou úspěšní ve svých profesích, sledují nejnovější trendy: vědí, co mají jíst, kam chodit do fitka či vyrazit na dovolenou. Nevědí ale, jak si poradit s vlastními emocemi, a tak vlastně žijí každý osamoceně ve světě neomezených možností,“ představuje Znalce režisér Tomáš Staněk.

Znalci jsou hra o lásce a samotě. Herci se dokázali poprat i s rolemi, které jsou od nich věkově vzdálené. Na to, že to jsou mladí herci, ztvárňují krize lidí ve středním věku opravdu zdatně. Celé představení je uděláno kvalitně i při horších podmínkách.

V HarOLDu můžeme vidět i další hry současných autorů. Například se nebojí drsné hry Pan Polštář od Martina McDonagha. Za své ztvárnění Tváře v plameni od Mariuse von Mayenburga, kde je mnho kontroverzních témat, se vůbec nemusí stydět. Dále se pouštějí i do klasických titulů jako Romeo a Julie od Williama Shakespeara.

Hercům už se skutečně dá říkat herci a ne pouze studenti. Většina ze skupiny OLDstars začínala v Dismanově rozhlasovém dětském souboru. Tento dětský soubor je všestraně zaměřen, tvoří rozhlasové popřady a děti jsou směrovány i k divadlu, s kterým občas hostují právě v HarOLDu.

V HarOLDu vystupuje i řada dalších souborů

Prvotním účelem sklepního prostoru HarOLD je tedy vystupování souboru OLDstars. Místnosti však plní i další účely. Hostuje zde řada souborů například již výše zmíněný Dismanův rozhlasový dětský soubor nebo divadelní soubor Patologické jahody či hudební skupina VE3VNOCI. „Prostor by chtěl být otevřenou platformou pro pražskou, mladou, nezávislou kulturu,“ říká mluvčí projektu Anna Řezníčková, jinak studentka katedry produkce DAMU. „Nestresovat tvůrce výší nájemného zaběhlých sálů, na které je nutné vydělat vysokým vstupným, což odrazuje návštěvníky od návštěvy mediálně neprovařených děl,“ doplňuje Anna Řezníčková.

FOTO: Sál divadla HarOLD

I na malém prostoru se dají hrát hry světových autorů

V HarOLDu je také řada možností pro děti. Mohou se účastnit výtvarného ateliéru nebo si zkusit hrát v Divadelním studiu. Jestli jste již odrostli dětskému věku, i tak si můžete zahrát v Divadle na zkoušku.

Ani Soubor OLDstars nezahálí a všemožně se snaží zaujmout. Pořádají scénická čtení nebo hrají s kočovným divadlem. Osobně mě však nejvíc zaujala možnost koupit někomu jako dárek, že si může v jednom ze svých oblíbených představení zahrát.

Divadlo HarOLD

Soubor OLDstars

Repertoár:

Martin McDonagh: Pan Polštář

Leonard Melfi: Ptačí koupel (Zákusky a kaviár)

William Shakespeare: Romeo a Julie

Marius von Mayenburg: Tvář v plameni

a další …

Adresa: Charkovská 15, Praha 10 – Vršovice

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Mladí, talentovaní, začínající herci oslňují svými výkony v HarOLDu