Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Foto: Opuštěné domy v Tampicu jako odraz mexické kulturní pohromy

Martina Knapová

Martina Knapová

5. 11. 2014

Mexiko je zemí dvou tváří. Na jedné straně se vyjímají staletí mexické kultury, hojnost památek a dobrého jídla, na straně druhé zuří nepokoje a násilí. Ve městě Tampico již doplatili na hrubší povahu země, když tamní nepokoje ovlivnily trh s realitami a velkolepé historické domy nyní zejí prázdnotou.

 Tampico, Foto: Kurt Hollander

Tampico. Foto: Kurt Hollander

 

Přístavní městečko Tampico leží na jihovýchodním pobřeží Mexika a počet jeho obyvatel se pohybuje okolo 300 000. Bohužel v důsledku táhlých násilných nepokojů začali postupně zdejší obyvatelé rozprodávat majetek a hledat si živobytí jinde. Jenže tamní trh s realitami zkolaboval a domy jsou nyní prorůstány stromy.

Většina domů zde byla postavena v 19. a 20. století, kdy byl přístavní život v plném proudu a město vydělávalo především na obchodu s ropou. Tyto výstavní kusy kdysi honosné architektury jsou nyní opuštěné a zanesené plevelem. O město se nikdo nestará, nikdo nejeví zájem o jeho obnovu.

Historické centrum města Tampica odráží původní prosperitu města zejména během let 1877 až 1911, což se projevilo náhlou stavební horečkou, která radikálně změnila jeho vzhled. Ve městě vznikaly domy založené na jednoduché formě a užití železobetonu, tehdejší novinky v architektuře. Jako příklad výstaveb tohoto období slouží budovy okolo náměstí Plaza de la Libertad a celnice (1902), postavené z dovezených materiálů s využitím jemného kování.

Podobný osud měla i budova Edificio Maza, jež byla postavena v roce 1920 v období ropného boomu města. Její současnou podobu můžete vidět na fotografii. Taková je bohužel tamní situace.

Edificio Maza, Tampico, Foto: Kurt Hollander

Edificio Maza, Tampico. Foto: Kurt Hollander

Příběh města sice připomíná potrestání zkaženosti v komiksovém Gothamu, nicméně zde je situace opravdu velmi alarmující. Ať už z hlediska lidského aspektu, nebo také z pohledu památkové ochrany a péče, Tampico potřebuje pomoci.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Foto: Opuštěné domy v Tampicu jako odraz mexické kulturní pohromy