Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Foto: Banksy. Příběh anonymního streetartového umělce

Martina Knapová

Martina Knapová

22. 12. 2014

Banksy je pseudonym streetartového umělce, jehož identita nebyla dlouho známá. I přesto se stal proslulým a obdivovaným za svá díla se satirickým obsahem. Zároveň se ale rovněž často dostává do střetu se zákonem, což se mu vymstilo letos na podzim, kdy byl údajně policií zatčen. Nebo to nebyl on a pravý Banksy dále tvoří?

Banksy, Zdroj: www.banksy.co.uk

Banksy. Zdroj: www.banksy.co.uk

Příběh ústřední postavy streetartové scény je zajímavý, nikdy však nemůžeme vědět, kolik z toho je vlastně pravda. Podle údajného životopisu pochází Banksy z undergroundové scény Bristolu, ale jeho díla se rozšiřují po celém světě. Umělec většinou kombinuje techniku graffiti s použitím šablon a kromě veřejného prostoru se zapojil také do světa komerce.

V roce 2010 údajně spolurežíroval film Exit Through the Gift Shop, v němž si měl též zahrát roli muže s kapucí. Nikdo však neví, zda ve filmu vystoupil, či nikoliv. Přesně v tom tkví kouzlo jeho slávy, která se točí kolem hledání totožnosti tohoto umělce, jehož díla sdělují rozličná poselství světu.

Banksy, Zdroj: www.banksy.co.uk

Banksy. Zdroj: www.banksy.co.uk

Uvádí se, že na podzim letošního roku byl Banksy zatčen v Londýně. Jedná se skutečně o pravdivou výpověď? Domnělá identita odhaleného Paula Hornera může být totiž pouze nastrčená. V současné době se stále více lidí přiklání spíše k informaci, že skutečný Banksy zatčen nebyl. Uvidíme tedy do budoucna, jaké poselství si pro nás Banksy přichystá nebo jakou kachnu vypustí do světa tentokrát.

Ohodnoťte tento článek:
1
Právě čtete

Foto: Banksy. Příběh anonymního streetartového umělce