Menu
TOPZINE.cz
Foto

Fotíte mobilem? 5 triků, jak na krásné fotky pomocí smartphonu

Fotografování již dávno není otázkou drahé techniky. Bohatě si vystačíte s chytrým mobilním telefonem a jeho funkcemi, popřípadě s aplikacemi na úpravu fotek. Jenže pokud jste se někdy pokoušeli pořídit opravdu kvalitní, profesionálně vypadající fotku, jistě víte, že namířit a stisknout spoušť zkrátka nestačí.

Jak pořídit opravdu dobré fotky mobilem?

Existuje několik pravidel, jejichž dodržování vám pomůže povýšit fotografie z mobilního telefonu na další level. Tady jsou.

Využívejte všechny funkce vašeho telefonu

Každý smartphone nabízí trochu odlišné funkce a možnosti. Některé z nich umožňují pouze nastavení základních funkcí, jiné disponují skutečně propracovanou výbavou pro fotografování. V této souvislosti stojí za zmínku telefon Samsung Galaxy S20, jehož součástí jsou mimo jiné tři zadní fotoaparáty nebo 30× Super Resolution zoom pro detailní záběry.

Některé telefony jsou pro fotografování vhodnější než jiné. To však kvalitu fotografie automaticky neurčuje – hlavní je znát veškeré funkce, které smartphone nabízí, a umět je využít.

Denní světlo = dobrá fotka

S většinou mobilních telefonů lze vyfotit krásné fotografie pouze za dostatečného, respektive denního světla. Důvodem jsou malé čočky smartphonů, kvůli kterým ve tmě zkrátka nefotí kvalitně. Výjimkou je již zmíněný Samsung Galaxy 20, který je na noční focení částečně uzpůsoben.

Dbejte na správný úchop

Častým důvodem, proč se fotka nevyvede, je nedostatečná stabilita. Držte telefon oběma rukama a pokud máte možnost, opřete si lokty. Myslete také na to, že budete muset klepnout do displeje nebo zmáčknout spoušť, která se obvykle nachází po straně. Prsty si proto připravte do polohy, která vám bude pohodlná.

Jděte blíž k objektu, který fotíte

Nemá příliš smysl fotit člověka či věc z velké dálky, jelikož se pak na fotce ztratí. Zároveň není vhodné u smartphonů používat zoom, protože výrazně zhoršuje kvalitu fotografie. Z toho vyplývá, že ideální je se k objektu jednoduše přiblížit. Uvidíte, že rázem bude fotka vypadat mnohem lépe.

Nastavte si HDR

Funkce HDR přijde vhod zejména při focení venku. Při jejím zapnutí telefon vyfotografuje více různě tmavých snímků, které následně spojí do jednoho. Výsledná fotka je díky tomu barevně vyvážená, a to i přes případné velké rozdíly mezi světly a stíny.

Rada na závěr: Trénujte!

Jak se říká, trénink dělá mistra. A platí to i pro fotografování smartphonem. Zjistěte, jaké funkce váš telefon nabízí, a zkoušejte je používat v praxi. Fotografujte za denního světla, v šeru i v noci a všímejte si, co je na fotce špatně či naopak správně. Uvidíte, že díky tréninku se budete s každou další fotkou pomalu zlepšovat.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Fotíte mobilem? 5 triků, jak na krásné fotky pomocí smartphonu