Menu
TOPZINE.cz
Výstavy a vernisáže v Praze 2023

Finský designer Alvar Aalto vystavoval v Galerii Křehký. Proč ho tak milujeme?

Redakce

Redakce

30. 4. 2011

Protože milujeme březové háje, vítr a vůni moře! Ještě tento víkend se můžete kochat výrobky z dílny finského génia Alvara Aaloa. Výstava Miksi rakastamme Alvar Aaltoa? vypovídá o věčnosti a lásce k přírodě. Zajděte si ještě rychle na skok do Finska, vstup je zdarma!

FOTO: Výstava Alvara Aaltoa v galerii Křehký, 2011

Alvar Aalto je ikona skandinávského designu. Jeho dokonalá práce s dřevem i stylová čistota se stala symbolem skandinávského designu již ve třicátých letech 20. století. Finský architekt vstoupil do povědomí designové scény společně se svojí manželkou Aino Aalto a designéry Maire Gullichsen a Nils-Gustav Hahl, když v roce 1935 založili značku Artek. Designéři se zaměřili na výrobu nábytku z ohýbané překližky. Jejich mottem bylo: „prodávat nábytek a propagovat moderní kulturu bydlení prostřednictvím výstav a dalších vzdělávacích programů.“ V roce 2010 oslavil Artek výročí 75 let od svého založení a je k dostání i v Česku.

FOTO: Designový nábytek značky Artek, Design: Alvar Aaltoa

Designový nábytek značky Artek, Design: Alvar Aalto

Již čtvrtá výstava v sympatické galerii Křehký představuje tvorbu A. Aaloa zakomponovanou ve speciální, takřka scénické instalaci Maxima Velčovského. V hlavním sále galerie najdete dřevěnou chalupu plnou designových skvostů a nebude se Vám chtít domů. Instalace kombinuje klíčové produkty finské značky Artek s díly jak českých tak i světových tvůrců.

FOTO: Vystavované díla, Galerie Křehký, Výstava Miksi rakastamme Alvar Aaltoa?

Vystavované díla na výstavě Miksi rakastamme Alvar Aaltoa? 

Na výstavě se potkáte i s dalším zástupcem severského designu finsko-islandskou dvojicí Johan Olin a Aamu Song představující se pod názvem Company. Tohle duo balancuje na pomezí konceptu a designu. V galerii Křehký se poprvné v Česku představují s kolekcí Sleeping Furniture.

Dalším finským reprezentantem na výstavě Miksi rakastamme Alvar Aaltoa? je experimentální studio Folkform. Křehký uvádí jejich kolekci mosazných a bronzových svícnů Handmade Mass Production. Svícny jsou nádhernou oslavou starých výrobních procesů a tradičních výrobních technik. Původně byly navrženy pro módní label Whyred.

FOTO: kolekce mosazných a bronzových svícnů Handmade Mass Production,Design: studio Folkform

Kolekce  svícnů Handmade Mass Production,Design: studio Folkform  

Výstavu Miksi rakastamme Alvar Aaltoa? doprovází česká premiéra svítidla Lipka Tree od Olgoj Chorchoj.Svítící strom je dominující objekt výstavy a nelze si jej nevšimnout. Zaujme svou techničností i čistotou. Podlahová i stolní verze stromu je průmyslovou variantou konceptuálního stromu představeného na výstavě Archiv zázraků v českém pavilona na EXPO 2010 v Shanghaji.

Lampový les

Expozice galerie Křehký vám představí doslova lampový les, který sestavil nadějný český designér Tomáš Bém. K vidění je i kolekce lamp Tafelstukken od nizozemské dvojice Daphna Isaacs a Laurens Manders. Součástílampového lesa je i lampa od Kláry Šumové vyrůstající přímo ze surového kmene stromu s příznačným názvem Láska. Design této lampy je velice naturální a nádherně spadá do celkového přírodního pocitu celé expozice.

FOTO: Svítící strom Lipka Tree, Design: Olgoj Chorchoj

Svítící strom Lipka Tree, Design: Olgoj Chorchoj

Výstava Miksi rakastamme Alvar Aaltoa? je malou procházkou po finské přírodě. Prostory galerie jsou pro ni jak stvořené. Expozice potěší milovníky jak kvalitního designu tak i všechny, kteří jsou fascinování přírodou. Koncepce a výběru předmětů se zhostila Jana Zielinski a Jiří Macek. Nutno dodat, zhostili se toho bravurně! Galerie je přátelská a není problém dohodnout i individuální návštěvu.

Miksi rakastamme Alvar Aaltoa?

Výstava probíhá: 16. 3. – 30.4.2011
Galerie Křehký
Otevírací doba: středa a čtvrtek od 10:00 do 20:00 hodin.
Individuální návštěvu není problém domluvit telefonicky či emailem.
Vstup je zdarma.
www.krehky.cz

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Finský designer Alvar Aalto vystavoval v Galerii Křehký. Proč ho tak milujeme?