×
TOPZINE.cz

Finská iglú vesnice nabízí přespání za polárním kruhem

FOTO: Pohled z proskleného a vyhřívaného iglú
Pohled z proskleného a vyhřívaného iglú, Zdroj: youtube.com

Netradiční dovolená daleko za polárním kruhem. Navštivte finský hotelový komplex, ve kterém se můžete ubytovat v jednom z mnoha iglú, a vychutnejte si pohled na polární záři z postele.

Pohled z proskleného a vyhřívaného iglú, Zdroj: youtube.com

Kolikrát jsme se v mládí pokoušeli zbudovat na zahrádce za domem stavby ze sněhu. Při bohaté sněhové nadílce rostla chuť do díla. Snili jsme, že v postaveném iglú přespíme, zažijeme legraci, snad i dobrodružství.

Na výběr jsou iglú sněhová, skleněná nebo luxusní dřevěné sruby

Komu se podobné sny nevyplnily, má možnost i dnes zjistit, jaké to je. Ve Finsku, daleko za polárním kruhem v pustině u národního parku Urho Kekkonen, stojí poblíž města Kakslauttanen Iglú vesnička.

FOTO: Sněhová iglú pro otužilce
Sněhová iglú pro otužilce

Pobyt v  zasněženém komplexu budov je netradičním zpestřením zimní dovolené a splněním dávných snů. Za sny a neuskutečněné touhy se však draze platí. Jedna nekonečná romantická noc ve skleněném iglú vás vyjde v přepočtu na devět tisíc korun.

Návštěvníci Igloo Village mají na výběr ze tří druhů ubytování. Buď ve vytopených dřevěných srubech, nebo zažít noc v iglú, a to buď ve skleněných, anebo v tradičních sněhových. Každá z variant má své kouzlo strávené mystické noci.

Hotelový komplex nabízí cestovatelům ubytování ve 20 skleněných iglú, 60 lůžek ve sněhových iglú, nebo v jednom ze 40 dřevěných srubů. K dispozici je návštěvníkům koktejlový bar ve tvaru tradičního laponského stanu a také velká restaurace.

Sněhová iglú jsou zkonstruována až pro pět osob. V interiéru je jednoduchá postel, jak jinak než sněhová. I přes veškerá poskytovaná vybavení a fakt, že venkovní teplota se pohybuje kolem -30°C, je teplota uvnitř pod bodem mrazu. Teplé spací pytle, vlněné ponožky a přikrývky jsou součástí vybavení. Ledové plochy sami osvětlují prostor pod sněhovou kopulí.

Poetika polární záře a pečený sob

Jste-li romantikem, avšak ne tolik odolným, a chcete vyzkoušet strávit noc v iglú, je tady druhá varianta. Skleněné iglú. Kopule je vystavěna z ocelové konstrukce pokryté tepelně izolačním sklem, díky kterému je v atrapě severského příbytku udržována příjemná pokojová teplota. Navíc sklo nikdy nezamrzá, a proto se můžete kochat krásnými scenériemi finské zamrzlé přírody.

FOTO: Prosklené iglú pro dva
Prosklené iglú pro dva

A také, ještě než vám klesnou víčka, pozorovat a obdivovat polární záři. Aurora Borealis nedává dobrou noc všude na světě. Skleněná iglú jsou vybaveny luxusními postelemi i záchodem. Prosklený příbytek je navržen vždy pro dva nocležníky.

Kam dále za polární kruh? Podívejte se s námi do skandinávského Laponska!

K dispozici jsou hotelovým hostům i sauny, ze kterých můžete rozpálený skočit přímo do studeného jezírka ve vytesané díře v ledu.  Celý ubytovací komplex se může pochlubit největší kouřovou saunou na světě, dokonce s vlastní restaurací s výhledem na vesničku plnou iglú. Mezi nabízenými pochoutkami nebude chybět losos grilovaný na dřevěném uhlí ani tradiční sob pečený na velkém otevřeném ohništi. Ať už to zní jakkoliv morbidně.

FOTO: Polární záře na dosah, přímo z postele skleněného iglú
Polární záře na dosah, přímo z postele skleněného iglú

Pro zmrzlíky a lidi, kteří mají rádi své soukromí, nabízí hotel ubytování v jednoduchých srubových domech. Každý srub je vybaven vlastní sprchou, WC, kuchyňským koutem a dokonce i saunou a krbem.

Ale který pošetilec by si vybral takovou variantu, když je možnost usínat pod hvězdnou severskou oblohou a obdivovat při tom magické barvy polární záře?

Jak se Vám líbil tento článek?
Jak se Vám líbil tento článek?


Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..