Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Finská iglú vesnice nabízí přespání za polárním kruhem

Tomáš Miška

Tomáš Miška

28. 1. 2012

Netradiční dovolená daleko za polárním kruhem. Navštivte finský hotelový komplex, ve kterém se můžete ubytovat v jednom z mnoha iglú, a vychutnejte si pohled na polární záři z postele.

FOTO: Pohled z proskleného a vyhřívaného iglú

Pohled z proskleného a vyhřívaného iglú, Zdroj: youtube.com

Kolikrát jsme se v mládí pokoušeli zbudovat na zahrádce za domem stavby ze sněhu. Při bohaté sněhové nadílce rostla chuť do díla. Snili jsme, že v postaveném iglú přespíme, zažijeme legraci, snad i dobrodružství.

Na výběr jsou iglú sněhová, skleněná nebo luxusní dřevěné sruby

Komu se podobné sny nevyplnily, má možnost i dnes zjistit, jaké to je. Ve Finsku, daleko za polárním kruhem v pustině u národního parku Urho Kekkonen, stojí poblíž města Kakslauttanen Iglú vesnička.

FOTO: Sněhová iglú pro otužilce

Sněhová iglú pro otužilce

Pobyt v  zasněženém komplexu budov je netradičním zpestřením zimní dovolené a splněním dávných snů. Za sny a neuskutečněné touhy se však draze platí. Jedna nekonečná romantická noc ve skleněném iglú vás vyjde v přepočtu na devět tisíc korun.

Návštěvníci Igloo Village mají na výběr ze tří druhů ubytování. Buď ve vytopených dřevěných srubech, nebo zažít noc v iglú, a to buď ve skleněných, anebo v tradičních sněhových. Každá z variant má své kouzlo strávené mystické noci.

Hotelový komplex nabízí cestovatelům ubytování ve 20 skleněných iglú, 60 lůžek ve sněhových iglú, nebo v jednom ze 40 dřevěných srubů. K dispozici je návštěvníkům koktejlový bar ve tvaru tradičního laponského stanu a také velká restaurace.

Sněhová iglú jsou zkonstruována až pro pět osob. V interiéru je jednoduchá postel, jak jinak než sněhová. I přes veškerá poskytovaná vybavení a fakt, že venkovní teplota se pohybuje kolem -30°C, je teplota uvnitř pod bodem mrazu. Teplé spací pytle, vlněné ponožky a přikrývky jsou součástí vybavení. Ledové plochy sami osvětlují prostor pod sněhovou kopulí.

Poetika polární záře a pečený sob

Jste-li romantikem, avšak ne tolik odolným, a chcete vyzkoušet strávit noc v iglú, je tady druhá varianta. Skleněné iglú. Kopule je vystavěna z ocelové konstrukce pokryté tepelně izolačním sklem, díky kterému je v atrapě severského příbytku udržována příjemná pokojová teplota. Navíc sklo nikdy nezamrzá, a proto se můžete kochat krásnými scenériemi finské zamrzlé přírody.

FOTO: Prosklené iglú pro dva

Prosklené iglú pro dva

A také, ještě než vám klesnou víčka, pozorovat a obdivovat polární záři. Aurora Borealis nedává dobrou noc všude na světě. Skleněná iglú jsou vybaveny luxusními postelemi i záchodem. Prosklený příbytek je navržen vždy pro dva nocležníky.

Kam dále za polární kruh? Podívejte se s námi do skandinávského Laponska!

K dispozici jsou hotelovým hostům i sauny, ze kterých můžete rozpálený skočit přímo do studeného jezírka ve vytesané díře v ledu.  Celý ubytovací komplex se může pochlubit největší kouřovou saunou na světě, dokonce s vlastní restaurací s výhledem na vesničku plnou iglú. Mezi nabízenými pochoutkami nebude chybět losos grilovaný na dřevěném uhlí ani tradiční sob pečený na velkém otevřeném ohništi. Ať už to zní jakkoliv morbidně.

FOTO: Polární záře na dosah, přímo z postele skleněného iglú

Polární záře na dosah, přímo z postele skleněného iglú

Pro zmrzlíky a lidi, kteří mají rádi své soukromí, nabízí hotel ubytování v jednoduchých srubových domech. Každý srub je vybaven vlastní sprchou, WC, kuchyňským koutem a dokonce i saunou a krbem.

Ale který pošetilec by si vybral takovou variantu, když je možnost usínat pod hvězdnou severskou oblohou a obdivovat při tom magické barvy polární záře?

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Finská iglú vesnice nabízí přespání za polárním kruhem