Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Finsko: Země tisíců jezer. Fotogalerie uvnitř!

Samcová Jana

Samcová Jana

2. 8. 2009

Letní dovolená nemusí být jen ve znamení odpočinku u moře. Místo osvěžujících koktejlů na pláži ochutnejte mix tisíců jezer, ostrovů a rozsáhlých lesů. Prázdninové období je jako stvořené pro výpravu na sever. Do Finska! 

Pro většinu lidí je pomyšlení na cestu za chladnějším podnebím naprosto nepředstavitelné. Finsko však není synonymem ledu a dvoumetrových sněhových závějí. Léta bývají příjemná a výjimkou nebývá možnost koupání v některém z tisíců jezer. Pojem tisíc rozhodně není nadnesený. Dle družicových snímků se v celé finské oblasti nachází jezero za jezerem a jejich počet se blíží ke 190 tisícům!

Finsko se může pochlubit i takřka stotisícovým počtem ostrovů. Za Finskem rozhodně nestojí jen jezera a ostrovy. Magnetem na turistickou komunitu je nedotčená severská příroda, vždyť lesy pokrývají celé dvě třetiny území. Přesto je turistický ruch ve Finsku zatím ještě v plenkách. Turisty lze potkat spíše ve větších městech, jako jsou Helsinki nebo Turku, ale oblíbenost této skandinávské země všeobecně roste.

Nokia, HIM i Sibelius

Zeptáte-li se svých známých a přátel, co se jim vybaví, když se řekne Finsko, většina odpoví hokej, sobi nebo Nokia. Ovšem tento výčet zdaleka není konečný. Finsko je domovem vynikajícího architekta Alvara Aalta či neméně významného hudebního skladatele Sibelia. Mladší ročníky jistě ocení finskou metalovou scénu, která je považována za jednu z nejlepších na světě. Jména The Rasmus, Apocalyptica, HIM nebo Nightwish není třeba českému oušku představovat.

Sauna, sauna a zase sauna

Všeobecně si lze pod názvem Finsko představit již zmíněné ostrovy, lesy a jezera, a také obrovské množství saun. Sauna je finský vynález a mezi Finy je mimořádně oblíbená. Život bez sauny si normální Fin téměř neumí představit. Statistiky hovoří, že v celém Finsku připadá jedna sauna na tři obyvatele. Sauna je fenomén. Kdo ve Finsku alespoň jednou nerelaxoval v sauně, jako by ve Finsku vůbec nebyl. Je to stejné, jako kdybychom jeli k moři a ani jednou se v něm nekoupali.

Finové tráví v sauně podstatnou část svého volného času. Mnoho saun bývá situováno v bezprostřední blízkosti jezera a z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že zchlazení v jezeře – nikoli klasicky pod sprchou – je výjimečný zážitek. Sauna je elixírem zdraví. Zlepšuje imunitní systém a prospívá celkovému zdraví. Pro mnohé Finy je sauna posvátným místem srovnatelným s kostelem.

Obytné chatky, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz

Obytné chatky, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz

Velkou finskou zvláštností (na české poměry utopistickou) jsou dřevěné chatky uprostřed lesů, jež slouží pěším turistům ke krátkodobému ubytování, většinou pouze na jednu nebo dvě noci. Uvnitř najdeme jen palandy, stůl a židle. Přestože jsou chatky zdarma k dispozici všem příchozím, nejsou vůbec poničené a zdevastované. Finové jsou velmi přátelští a ochotní starat se o cizí majetek jako o svůj vlastní. Všichni jsou si vědomi, že chatky jsou tu pro každého.

Do Finska jsem odjížděla s velkou neznámou a ze zvědavosti, co mě v takové zemi může potkat. Nevěděla jsem o něm skoro nic. A Finsko mě naprosto uhranulo. Týdenní pobyt byl pro mě mimořádným zážitkem. Domů jsem odjížděla nadšená a s ponaučením, že apriorně odsuzovat zemi, o níž nic nevím, je hrubou chybou.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/finsko-cestovani-2006/]

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Finsko: Země tisíců jezer. Fotogalerie uvnitř!