×
TOPZINE.cz

Sobí spřežení, polární záře, švédský Ledový hotel. Vše čeká za Laponskou branou

Laponsko je krajem od pradávna obývaným Laponci nebo, chcete-li, Sámy. Zahrnuje severní část Skandinávie a poloostrova Kola v Rusku. V určitých souvislostech se o této oblasti mluví jako o poslední divočině v Evropě.  Domorodé zvyky, pastevectví, chov sobů a rybolov jsou minulostí a i do krajiny věčného sněhu, brány za polární kruh, prosákla civilizace.

FOTO: Laponská brána
Laponská brána, Zdroj: wikipedia.org

Jedním z nejpozoruhodnějších regionů je švédská část Laponska, krajina bez silnic. Jediným spolehlivým dopravním prostředkem jsou čtyřnohá psí spřežení. Nenechte se odradit tím, že je zde nejdelší zima, hluboký sníh a led a teplota klesající až téměř na čtyřicet stupňů pod nulou. Na druhou stranu, studené klima a mráz zajišťuje skutečně obrovský požitek.

Naopak v létě lze z výše položených oblastí pozorovat půlnoční slunce, které je součástí polárního dne, kdy je mezi východem a západem slunce proluka dvaceti čtyř hodin. Směrem na sever se tato doba prodlužuje a na samotných pólech trvá půl roku. Kultura Sámů a mrazivé podmínky dohromady vykreslují neskutečné možnosti pro cestování.

Noc v mrazu? Pouze pro šílence

Ledový hotel je uváděn jako sedmý div Švédska. V zapomenuté rybářské vesničce Jukkasjärvi na severu země se každoročně už od devadesátých let buduje mrazivý zázrak s mnoha pokoji a apartmány pro tisíce hostů z celé planety. S nápadem přišel patriot Yngve Bergqvist a vytvořil kultovní destinaci pro zimní nadšence.

Stavba hotelu začíná vždy v polovině listopadu, kdy pomocí sněhových děl a ledových bloků tlačených na ocelovou kostru vznikají komnaty a haly nevídaných rozměrů. Slavnostní otevření hotelu poté připadá na začátek prosince.OBR: Rubrika Cestování - čtenářské tipy

Deset tisíc tun ledu a třicet tisíc tun sněhu vytváří hotelový komplex s kinem, slavným barem Absolut Icebar podle nejslavnějšího výrobce švédské vodky, kapli, kde každoročně probíhají stovky svateb a výstavní sál. Veškeré vnitřní vybavení od oken a dveří přes nábytek až po nádobí je z křišťálového ledu.

Příjemných 5 °C pod nulou

Čtyřicetistupňový mráz lze pomocí tlustých ledových stěn snížit na přijatelných mínus pět stupňů. Sobí kožešina a teplá přikrývka vás ochrání před umrznutím v tichu ledového království. Sauna a horký nápoj po ránu jsou samozřejmostí. Cena jedné noci v hotelu se může vyšplhat až k deseti tisícům korun a to vše za pobyt v zimě a na dřevěné pryčně. Ale stojí za to vše vyzkoušet, jak ostatně dokazují spousty zvědavců, kteří se přijedou na ledový zázrak alespoň podívat.

FOTO: Interiér Ledového hotelu
Interiér Ledového hotelu

Ledová Torne

Řeka Torne patří k nejčistším vůbec v celé Evropě. Během polární zimy se stává pohádkovým světem ledu. Šest set kilometrů řeky vyřezané do nehostinné krajiny, meadrující až k jihovýchodnímu pobřeží, kde se vlévá do moře. Každoročně se ze zamrzlé řeky berou tisíce tun ledu na stavbu nejen ledového paláce, ale také ledového nádobí a nábytku pro hotel nebo jako export do celého světa.

Řeka je díky své divokosti a dravým peřejím vyhledávaná hlavně v létě, kdy je sjížděna nadšenci v kánoích či na raftech. Nesmíme zapomenout samozřejmě také na rybářské výlety, pstruzi a lososi čekají pod každým kamenem a každou vlnkou.

Polární záře

Pokud jste si mysleli, že noc v Laponsku je pouze černobílou tmou, tak se velmi mýlíte. Ve skutečnosti zde polární noc ožívá světlem a barevností. Bílý sníh odráží nebeskou světelnou podívanou, zářící hvězdy, měsíc v úplňku a mystická Aurora Borealis na jasné noční obloze ve své zelenomodré kráse. Spánek se zdá irelevantní a energie nevyčerpatelná. Využijte té noci v přírodě, kdy je vše vzrušující a magické.

FOTO: Polární záře
Polární záře

Björkliden Fjällby a Abisko

Jen několik lyžařských středisek Švédska má právo nazývat se klasikou ve svém oboru, a právě Björkliden Fjällby je jedním z mála v samém srdci Laponska. Oblíbená a milovníky zimních sportů vyhledávaná destinace po bezmála století. V zimních měsících nabízí řadu netradičních aktivit. Od cross-country nebo severského lyžování až po šanci vyzkoušet telemarkové lyžování, což je tradiční sjezd na lyžích se speciálním vázáním a s volnou patou.

Pozoruhodný je i národní park Abisko ležící přibližně sto kilometrů od centra oblasti na západ, proslulý zejména díky skalní Laponské bráně, ale i slavné přírodní stezce Kungsleden, impozantnímu vodopádu nebo propagací Laponské kultury a dědictví.

Vzhledem ke své geografické poloze u polárního kruhu má švédské Laponsko unikátní arktický ráz a zároveň je domovem mnoha vzácných rostlin a zvířat.

Jak se Vám líbil tento článek?
Jak se Vám líbil tento článek?


Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..