Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Filmy o šikaně ukazují nadávky i bombový útok. Přinášíme 5 nejdrsnějších

Jiří Hannich

Jiří Hannich

18. 6. 2012

Obvykle to začíná nevinnými žertíky, pokračuje drsným ponižováním a nezřídka končí lidskou tragédií. Ano, řeč je o šikaně – fenoménu, který se stal námětem několika zajímavých filmů.

Jistě nepřekvapí, že teror ve školních třídách filmaři přibližují očima obětí. Snímky to jsou drsné, emotivní, možná i lehce kontroverzní, leč navýsost aktuální a přinášejí opravdu silný zážitek.

Zkažená mládež (Klass, Estonsko, 2007)

Sugestivně natočený příběh ze života studentů na jedné blíže neurčené estonské střední škole. Introvert Joosep netouží po společnosti svých vrstevníků, oni ho však často vyhledávají, aby z něj učinili terč svých nejapných her. Jediný, kdo se šikanovaného spolužáka zastane, je Gaspar, který také Joosepa dovede k tomu, aby na ponižování a pěsti společně odpověděli akcí se zbraní v ruce.

Nejedná se o rekonstrukci žádné skutečné události, autoři však uvádějí, že film byl inspirován různými příběhy, jež se jim ve středoškolském prostředí podařilo sesbírat. Šokující jsou zde mnohé scény s explicitním vyobrazením násilí, ale také pasivita vedlejších postav (včetně učitelů), které tak šikaně nepřímo nahrávají.

Ben X (Ben X, Belgie/Nizozemsko, 2007)

Dospívající Ben trpí Aspergerovým syndromem, ve škole je proto vystavován posměškům a fyzické agresi spolužáků. Jelikož reálný život Benovi přináší jen záchvaty úzkosti, uzavírá se do virtuálního světa své oblíbené počítačové hry. Když už začne myslet na nejhorší, zkříží mu plány Scarlite, jeho věrná družka ze hry, kterou nikdy dříve doopravdy nepotkal.

Snímek rozhodně zaujme neotřelým zpracováním: vedle syrového dramatu se zde objevuje nenápadná romantická linie, mnoho scén je prodchnuto záběry ze hry, rytmiku vyprávění ozvláštňují dokumentární prvky. Zajímavé je rovněž to, že teenagera Bena ztvárnil tehdy už osmadvacetiletý Greg Timmermans.

Drsný holky (Razone, Dánsko, 2006)

Vzpupná puberťačka Christina a její podobně založené kamarádky Cecilie, Trine a Pernille tvoří středoškolskou dívčí partu, která terorizuje okolí a k dospělým se chová absolutně bez respektu. Christinina revolta vyvěrá z rozpadu rodinného zázemí: matka o ni po rozvodu ztratila zájem a s otcem si vůbec nerozumí.

Brzy se ale Christině zhroutí svět i ve škole. Po nešťastné shodě okolností se k ní zbytek party otočí zády a začne jí pořádně znepříjemňovat život. Šikana se stupňuje a brzy překročí únosnou mez.

Bang, bang, seš mrtvej! (USA/Kanada, 2002)

Trauma z týrání, jež musel dennodenně podstupovat, dovedlo mladíka Trevora až k pokusu o bombový útok na školní fotbalový tým. Do věci se následně vloží učitel dramatické výchovy, který Trevorovi nabídne hlavní roli ve školní hře. Její temný scénář popisuje život zabijáků, což ve spojení s Trevorovou problémovou minulostí provokuje místní rodiče.

Bude-li představení zakázáno, Trevor přijde o možnost vyjevit své vnitřní rozpoložení – a to by jej znovu mohlo dovést k neuváženému jednání. Snímek rafinovaně upozorňuje na kořeny šikany, které nehledá jen v kolektivu školní třídy, ale také v upjatosti a falešném moralizování rodičů a kantorů. V hlavní roli terorizovaného studenta je vynikající Ben Foster.

Zlo mezi námi (Ondskan, Švédsko, 2003)

Erikovi je osmnáct let a jeho životem se táhne linie násilí a konfliktů. Po vyhození ze školy je poslán na internátní školu, která má být poslední šancí jak jej odtrhnout od starého života a vrátit zpět ke studiu. Na internátě se ale dá zlu těžko uniknout – panuje zde systematický teror páchaný na mladších studentech.

Mrazivé švédské drama poukazuje na rozpad rodinných hodnot jako na jednu ze zásadních příčin problémů mladých lidí. Stejně tak ovšem poukazuje na odlidštěnost internátního prostředí, vyzdvihuje důležitost přátelství, lásky a vzájemného lidského porozumění.

Další podobné filmy:

Slon (USA, 2003)
Šikana (USA, 2001)
Domov šedých motýlů (Finsko, 2008)
Král z ostrova Bastoy (Norsko, 2010)

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Filmy o šikaně ukazují nadávky i bombový útok. Přinášíme 5 nejdrsnějších