Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Filmy o holocaustu ukazují zrůdnost Třetí říše. Přesvědčte se sami

Marek Benda

Marek Benda

27. 1. 2012

!Anketa!Realita holocaustu byla bezesporu nesrovnatelná s tím, co vidíme ve filmu. I některé obrázky z plátna však dokážou být velmi přesvědčivé a diváka nenechají bez emotivní odezvy. Vítejte v noční můře druhé světové války.

FOTO: Osvětim

Vypadá takto i filmová Osvětim?, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz

Na 27. leden připadá Mezinárodní den památky obětí holocaustu. Toto datum je symbolické, ve stejný den byl totiž osvobozen sovětskými vojsky nechvalně proslulý koncentrační a vyhlazovací tábor Osvětim.

Lidé zapomínají velmi rychle. Jsou však události, které se vryjí do paměti lidstva tak hluboko, že ještě po takřka sedmdesáti letech jsou živé a budí hrůzu. V tomto článku vám nabízíme několik snímků, díky kterým na masakry ve Třetí říši nepadne mrak zapomnění. Tvůrci těchto filmů nezřídka sahají po dokumentárním stylu, který umocňuje zážitky ze zhlédnutí.

5. Katyň

Černou kaňku v polské historii natočil zasvěcený polský režisér Andrzej Wajda, jehož otec se stal obětí likvidace poblíž Katyně. Katyň sice nevypráví o koncentračních táborech ani o problému řešení židovské otázky, nicméně masakr polských vojáků a civilistů za války je v závěru filmu vyobrazen tak reálně a působivě, že by také neměl upadnout v zapomnění.

4. Obchod na korze

I naše kinematografie má k tématu co říci. Drama s všudypřítomnou hutnou atmosférou a hrozbou transportu se stalo prvním československým filmem, který dosáhl té nejvyšší mety, když si odnesl sošku Oscara za nejlepší cizojazyčný film. Ačkoli se dá Obchod na korze zařadit spíše jako slovenský snímek, záhy tento Oscar dostal češtějšího bratříčka díky filmu Jiřího Menzela Ostře sledované vlaky, také s tématem z druhé světové války.

3. Sofiina volba

Nelineární vyprávění nás díky vzpomínkám přenese z relativně klidného New Yorku do ponurého koncentračního tábora, kde se hlavní představitelka s tváří Meryl Streep musí osudově rozhodovat. Které své dítě má vědomě poslat na smrt? I takhle může vypadat znetvořená tvář Třetí říše.

2. Život je krásný

Režisér a zároveň představitel hlavní role Roberto Benigni neváhal obsadit do role filmové ženy skutečně svou manželku. Úspěšný italský film vypráví o otci a synu v koncentračním táboru s nadsázkou i krutou emotivní realitou. Stejně jako předešlý film si i Život je krásný (poeticky a optimisticky znějící název) odnesl několik sošek Akademie. I to budiž důkazem, že toto téma je stále silné.

OBR: Schindler list

Podle mnoha diváků nejlepší film vůbec – Schindlerův seznam. Zdroj: distributor filmu

1. Schindlerův seznam

Příprava filmu se táhla několik desítek let, nakonec vyzrálá látka skončila v rukou Stevena Spielberga. Film vypráví o člověku, který udělal více než kdokoli jiný. I přes hollywoodská klišé nabízí snímek například zamyšlení nad hodnotou člověka. Černobílé zpracování podtrhuje atmosféru takovým způsobem, jakým by barva nikdy nedokázala. Dramatičnost a autenticita se zjevuje v celé své hrůznosti.

[poll id=“136″]

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Filmy o holocaustu ukazují zrůdnost Třetí říše. Přesvědčte se sami