Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Filmy o fotbalových fanoušcích nejsou jen o chuligánech. Přinášíme 5 nej

Jiří Hannich

Jiří Hannich

7. 4. 2012

Fotbaloví příznivci mají svůj svět. Je v něm plno vášně, oddanosti a zábavy. Někdy je to ale svět poměrně krutý, charakteristický násilím a nenávistí. Vydejme se po stopách filmů, jež se odehrávají v prostředí lidí dýchajících pro svůj klub.

Zarytí fotbaloví fanoušci prožívají se svým týmem všechny úspěchy i prohry, fotbal pro ně představuje drogu a mnohdy jim komplikuje osobní život. Jsou také příznivci, kteří považují konání zápasu za vhodnou příležitost, aby v sobě probudili ty nejnižší lidské pudy. Právě tato odvrácená strana fandovství – v níž posedlost nabývá krajní podoby – fascinuje filmaře nejvíce. Nejen o tom je také nový český film Okresní přebor.

Hooligans (Green Street Hooligans, USA, 2005)

Hollywoodský příběh o Američanovi, kterého uchvátí subkultura hooligans. Hlavní postavu, z Harvardu vyhozeného studenta historie Matta Bucknera,  zde ztvárňuje hobit Elijah Wood. Poté, co Matt přijede do Londýna za rodinou své sestry, ho vezme švagr Pete na zápas West Hamu. Cestou se Matt přimotá do potyčky a stane se součástí chuligánské party (firmy, chcete-li). Ve společnosti ostřílených rváčů získá sebevědomí, také ale pozná nepříjemné následky života na hraně.

Režie se ujala Němka Lexi Alexander, která má k tematice hooligans blízko díky svému bratrovi. Ten byl totiž radikálním fotbalovým fandou a Lexi s ním občas chodila na zápasy. Herci také konzultovali své role s některými členy ICF (legendární firma West Hamu), dokonce měli dovoleno trávit každý večer v baru, aby druhý den vypadali realisticky. Wood se jako vyhlášený samotář alkoholových dýchánků neúčastnil.

Proč? (Československo, 1987)

Rekonstrukce incidentu z června 1985, kdy sparťanští příznivci zcela zdemolovali vlak, kterým cestovali na fotbalové utkání do Bánské Bystrice. Režisérovi Karlu Smyczkovi se na pozadí sugestivních scén, vyjevujících eskalaci brutality a primitivismu, podařilo natočit působivou výpověď o mravní devastaci dělnické mládeže v tehdejším nesvobodném režimu.

Trochu paradoxně se z Proč? stal kultovní film české chuligánské scény. Jeho uvedení do kin provázel nebývalý zájem, když většinu pražských představení v prvních měsících vyprodali sparťanští vlajkonoši. Ti hlasitě oslavovali destruktivní chování filmových postav a nezřídka se uchylovali k agresi vůči ostatním divákům v sále, kteří je nabádali ke klidu.

Hooligans (The Football Factory, Velká Británie, 2004)

Tommy Johnson je mladý muž, který svádí neustálý boj s nudou v práci, pokrytectvím a upjatostí širokého okolí. Jediný způsob, jak se osvobodit od společenských pravidel, tak nachází ve víkendových akcích s partou. Vždy, když je na programu utkání Chelsea, stojí po boku svých stejně naladěných kamarádů, aby si s nimi vybil nahromaděný vztek na rowdies jiného klubu.

Poutavé drama s některými velice vtipnými scénami de facto staví na tom nejlepším z románu Fotbalová fabrika, který napsal bývalý člen chuligánské subkultury John King. Hlavního hrdinu ztvárnil britský herec a pravidelný návštěvník zápasů West Hamu United Danny Dyer. Svým autentickým výkonem si získal fotbalové fanoušky po celém světě, což mu výrazně pomohlo při průvodcovství pozoruhodnou dokumentární sérií Football Hooligans International.

Ve fotbalovém kotli (Fever Pitch, Velká Británie, 1997)

Když byl Paul Ashworth malý kluk, táta ho vzal na Arsenal. Od té doby Paul nepočítá život na roky, ale na sezóny. Náhoda tomu chce, že se seznámí s trochu upjatou Sarah, která nemá pro fotbal pochopení. Honit se po hřišti za kulatým nesmyslem jí zkrátka připadá jako ta nejzbytečnější věc na světě. Je jasné, že budoucnost jejich vztahu závisí především na vzájemné toleranci.

Snímek vznikl na motivy famózní autobiografické knihy Nicka Hornbyho Fotbalová horečka, jež by snad měla být povinnou četbou pro všechny, kteří se ve svém okolí setkávají s náruživým příznivcem nějakého týmu. Hornby, jak jinak než skalní fanda Arsenalu, se chopil i scénáře, jejž ale více přizpůsobil potřebám žánru oddechové romantické komedie. V hlavní roli září Colin Firth.

Inkognito (I.D., Německo/Velká Británie, 1995)

Policista John dostane za úkol infiltrovat se mezi fotbalové výtržníky Shadwellu. Mimikry chuligána zprvu zvládá skvěle, ale postupně se mu zažírají hlouběji a hlouběji pod kůži. Z muže, který dělá svou práci na sto procent, se postupně stává problémový asociál. Ztrácí city, rozpadá se mu manželství, opíjí se, svou zlobu ventiluje krajně obhroublým chováním, vyžívá se ve rvačkách.

Děj tohoto brilantního psychologického dramatu je zasazen na Britské otrovy 80. let, kdy se fenomén fotbalového násilí nacházel na vrcholu. Hooligans Shadwellu jsou analogií nejobávanějších návštěvníků fotbalových stadionů té doby – tvrdého jádra příznivců Millwall FC.

Další filmy o fotbalových příznivcích:

Awaydays (Velká Británie, 2009)
Rise of the Footsoldier (Velká Británie, 2007)
Šišanje (Srbsko, 2010)
Cass (Velká Británie, 2008)
Non Plus Ultras (ČR, 2004)
Chuligán (USA, 2009)

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Filmy o fotbalových fanoušcích nejsou jen o chuligánech. Přinášíme 5 nej