Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Filmy o autech: Zběsilá jízda adrenalinovým žánrem

Jan Novotný

Jan Novotný

1. 2. 2010

challenger-70Není to zase tak dávno, kdy se filmy s automobilovou tematikou staly právoplatným členem spolku stříbrného plátna. Původně nízkorozpočtové filmy se postupem času stávaly divácky více a více úspěšnějšími a ukázaly nám, že je s nimi třeba počítat.

Zdroj : www.automotivetraveler.com

Zdroj : automotivetraveler.com

Dáte mi za pravdu, že snad každý kluk, ne-li holka, si v dětství hráli s autíčky. Ať už mít ty nejkrásnější modely vystavené na skříni, nebo bouchat o sebe hračkami za cílem, jak se autíčka rozbijí a co jim asi upadne první. Kolo nebo zrcátko? Tato vášeň k autům jako taková nás obklopuje každičký den na každém rohu již roky. Není proto divu, že se ve stále se rozvíjejícím filmovém velkoprůmyslu musel zrodit nový trend. Filmy o autech.

Film o autech, řeknete si. Co na něm může být tak zajímavého a divácky úspěšného? Recept na úspěch není jednoznačný. Obsadit nějakou sexy ikonu Hollywoodu? Vždyť krásná auta a sexy dívky patří jednoznačně k sobě. Nejnovější modely vozů právě vyjíždějící z výrobní linky musí mít přece zaručený úspěch. Nebo ne? Možná. Jednoznačně to říct nelze. Mít nejnovější a nejdražší techniku na natáčení taky stoprocentní úspěch nezaručí. Nevěříte?

Zdroj : www.driverzone.cz

Zdroj : driverzone.cz

Tak například hlavní postava. I sebelepší akční efekty se můžou minout účinkem, pokud za volantem nesedí opravdu sympaťák tělem i duší, který diváka oslní.

Vzpomínáte? Filmy jako Taxi s charismatickým Danielem za volantem jeho šíleně nadupané čtyřstošestky, nebo třeba hrdina Michael Long alias David Hasselhoff se svým mluvícím, často přechytralým auťákem v televizním seriálu Knight Rider. Samozřejmě nemůžu opomenout ani klasiku pro fajnšmekry Rychle a zběsile v hlavním podání Vin Diesela a Paula Walkera.

Jen tak mezi námi děvčaty, umíte si představit jiné hrdiny ve zmíněných snímcích ? Já taky ne.

Zdroj : www.paulwalker.unas.cz

Zdroj : paulwalker.unas.cz

Neříkám, že akční efekty nejsou důležité, ba naopak. Takový Transformers by bez speciálních efektů mohl existovat jen těžko. Nemusí to být samozřejmě nutně v podobě padajících newyorkských mrakodrapů a rozpadajícího se Manhattonu. Prostě by v tom měla být určitá rovnováha.

V určitém smyslu slova sem lze zařadit i klasická úvodní scéna z německého seriálu Kobra 11.

Vzpomínám si, že jsem jako dítě musel chodit spát v brzkých hodinách a jediné, co mi rodiče dovolovali před spaním, byla ta zmíněná několika minutová scéna. V záběrech tohoto typu se auty rozhodně nešetří. Jednoduše řečeno: čím větší destrukce, tím pro diváka lépe.

A co takhle ztvárnit příběh v podobě kresleného nebo animovaného automobilu ? Prostě přidat autíčku lidské vlastnosti a úsměv na tváři. Žádný problém, jak nám ukázal více než úspěšný snímek Auta z dílny Pixar z roku 2006. Jednoduchý příběh podán velice příjemnou a vtipnou formou. Zaujal diváky jak z řad předškolního věku, tak i diváky středního věku. Není mnoho filmů, co by se tímhle mohly pyšnit.

Zdroj : www.pixarplanet.com

Zdroj : pixarplanet.com

Každý film má za lubem něco jiného. Ať už je to přehlídka krásných vozů té nejvyšší kvality s důrazem na rychlost (60 sekund, Rychle a zběsile), nebo je auto nástrojem pro úspěšnou loupež či kriminální činy jako ve snímku Job po Italsku, nebo se jedná o srdceryvný příběh auta a jeho pána. Jeden takový je například film Zátaras, který líčí strhující a bezútěšnou jízdu přes Ameriku, kdy není zcela zřejmé, proč hrdina jede a kam vlastně jede se svým společníkem Fordem Challenger 70.

Také mi dáte za pravdu, že několikáté pokračování příběhu nebo zbytečně zainvestovaný remake či napodobenina, pouze film oslabí na celkovém hodnocení.

Dá se říci, že x-té pokračování filmů obecně je v zásadě neúspěšné. Série Rychle a Zběsile a série Taxi filmům spíše uškodilo. Nebo dokonce film Taxi po amerikánsku v podání černošské řidičky žlutého taxi bojující proti nepřátelskému gangu. Krást se prostě nemá.

Zdroj : www.topspeed.com

Zdroj : topspeed.com

Prostorů k prezentaci aut je mnoho. Ať už přímým obsazením do filmu, seriálu, či dokonce dokumentů v podání pravidelných recenzí co nového na trhu. Tenhle způsob ukázky automobilů je pro nás lidi jako spotřebitele asi nejužitečnější. Dovíme se zde o zmiňovaných vozech důležité vlastnosti, síly či výkony vozu za pár minut strávených u televizoru. Poví nám klady a zápory, proč auto koupit, nebo naopak. Mezi nejznámější patří britská auto-show Top Gear. Tato britská show s typickým britským suchým humorem má přes 350 milionů stálých fanoušků po celém světě. Momentálně je k vidění na kanálu Prima Cool. U nás je to například Autosalon. Skvělou podívanou je také seriál Pimp my ride o úpravách automobilů do těch nejbizarnějších podob. Je libo do auta LCD televizor ? Nejnovější herní konzoli či audio s výkonem tak vysokým, že by se za něj nemusela stydět ani řadová diskotéka? Cokoliv vás napadne.

Autem se ve filmu zkrátka nic zkazit nedá.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Filmy o autech: Zběsilá jízda adrenalinovým žánrem