Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Filmové novinky: Nejlepším francouzským filmem se stal Prorok. Co rozčiluje Damona a Radcliffa?

Daniel RadcliffeHerec Matt Damon je zklamaný ze svého prezidenta, Daniel Radcliffe z homofobních heterosexuálů. Jim Carrey oslavuje narození vnoučete. Francouzi volili nejlepší film. V Čechách udělovali ceny kameramani.

Matt Damon Zdroj: ivstatic.com

Zklamaný Matt Damon

Když se v USA blížily poslední prezidentské volby, mnoho tamních celebrit otevřeně projevovalo sympatie a podporu svému favoritovi. Do pomyslné družiny vítězného Baracka Obamy patřil i známý hollywoodský fešák Matt Damon. Byl dokonce jedním z nejaktivnějších podporovatelů. Nyní se však Damon nechal slyšet, že je značně rozčarován z malé průbojnosti prezidenta v postoji vůči Afghánistánu a otázce zdravotní politiky. Herec míní, že zklamání pociťuje většina Američanů.

Daniel Radcliffe Zdroj: accesshollywood.com

Daniel Radcliffe proti homofobii

Představitel filmového Harryho Pottera, britský herec Daniel Radcliffe, se stal mluvčím organizace pro prevenci sebevražd mladých homosexuálních lidí. A co ho k tomu vedlo? Ve svém prohlášení v tisku uvedl: „Homofobie se mi hnusí. Je to nechutné a zvířecí a stupidní.“ Dodal, že je potřeba pomáhat lidem smířit se se svou jinakostí a nebát se ji projevovat. Radcliffe s výše zmíněnou organizací spolupracuje již od loňského roku a do projektu dokonce investuje vlastní peníze.

Dědeček Jim Carrey

Komik s gumovým obličejem Jim Carrey se stal dědečkem. Jeho dvaadvacetiletá dcera Jane Carrey, frontmanka kapely The Jane Carrey Band, porodila v pátek 26. února v Los Angeles syna Jacksona Rileye Santanu. Otcem chlapečka je Alex „Nitro“ Santana, zpěvák skupiny Blood Money, za nějž se Jane loni v listopadu provdala.

Jacques Audiard, Tahar Rahim a Niels Arestrup Zdroj: static.guim.co.uk

Prorok – francouzský film roku

V sobotu 27. února se v pařížském divadle Châtelet udílely francouzské filmové ceny César. Dle očekávání zvítězilo drama Prorok režiséra Jacquesa Audiarda, které proměnilo devět nominací z celkových třinácti. Snímek sbírá úspěchy i v zahraničí. Například z Británie si přivezl tamní prestižní cenu BAFTA za nejlepší neanglicky mluvený počin. Je také nominován na Oscara v sekci zahraničního filmu. Herec Tahar Rahim, který v Prorokovi ztvárnil mladého kriminálníka, byl oceněn za nejlepší mužský herecký výkon. Tutéž cenu v ženské kategorii porota přiřkla Isabelle Adjani za roli ve francouzsko-belgickém snímku La journée de la jupe. Mezi zahraničními účastníky zabodoval Clint Eastwood a jeho Gran Torino.

Čeští kameramani předávali ceny

Asociace českých kameramanů předala v pondělí večer v pražském kině Lucerna cenu za celoživotní dílo režisérovi Jurajovi Šajmovičovi. Ten se podílel mimo jiné na vzniku Archy bláznů, Třinácté komnaty, Návratu ztraceného ráje, seriálů Sanitka a Dobrodružství kriminalistiky. Cenu za vynikající kameramanské televizní dílo získal Kristián Hynek za snímek Magdalena a cenu za vynikající kameramanské filmové dílo si odnesl Miloslav Holman za Protektora. Uznání Jaroslava Kučery pro posluchače FAMU za mimořádný počin v oblasti obrazové koncepce připadlo Gašperovi Šnuderlovi díky snímku Zaříkávačky. Asociace kameramanů, čítající zhruba 190 členů, rozdávala ceny letos už popatnácté.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Filmové novinky: Nejlepším francouzským filmem se stal Prorok. Co rozčiluje Damona a Radcliffa?