Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Filmová adaptace knihy Duna zrušena. Obří červi zůstanou nadobro pod zemí

Oldřich Mánert

Oldřich Mánert

24. 3. 2011

Jeden z nejslavnějších sci-fi románů z pera kultovního spisovatele Franka Herberta Duna se na plátna kin v nejbližší době zřejmě nepodívá. Chystaný remake jediné filmové verze z roku 1984 se totiž po dlouhých přípravách rozpadl jako domeček z karet.

Filmová verze Duny z roku 1984, Zdroj: distributor filmu

Již před čtyřmi lety se začalo spekulovat o přípravách zbrusu nového filmu ze světa Duny. Velkorozpočtový trhák měl v té době režírovat akční specialista Peter Berg (Hancock, Království). Velké plány studia Paramount ale nakonec ztroskotaly na jeho úprku k vysněné adaptaci populární deskové hry Lodě.

Z pokročilé fáze pre-produkce se tak film dostal zpět na úplné dno. Jeho resuscitace nastala až s usednutím Pierra Morela (96 hodin) na režisérskou sesli. S novou krví v zádech se začalo mluvit dokonce o celé sérii filmů a přenesení kompletní mytologie, kterou do posledních detailů popsal Herbert v knižní předloze.

Smělé plány pohlavárů z Paramountu ale před několika dny zhatilo vypršení autorských práv. Jejich držitel Richard Rubinstein jako hlavní problém celého projektu označil příliš velké ambice, se kterými se bezprostředně pojí rozpočet kolem sta milionů dolarů. Ve spojení s velkou rizikovostí filmu se tak celý tvůrčí tým okolo Duny prováhal až ke krachu.

Zajímavostí je pak podobný krach stejné filmové adaptace téměř před čtyřiceti lety. V té době se okolo Duny pohyboval tvůrčí tým snů. Před kameru se měl postavit například Salvador Dalí nebo Orson Welles, za kamerou pak měl úřadovat Alejandro Jodorowsky ve spolupráci se švýcarským výtvarníkem H. R. Gigerem. Snaha o zfilmování nakonec ztroskotala, podobně jako soudobá verze, na financování celého projektu. Do kinosálů tak dotáhl svou verzi Duny pouze David Lynch, jehož adapatace zůstane bohužel na dlouhou dobu osamocena.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Filmová adaptace knihy Duna zrušena. Obří červi zůstanou nadobro pod zemí