Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Festival Ji.hlava 2012 neláká jen na filmy. Přijede i držitel Nobelovy ceny

Kristýna Motlová

Kristýna Motlová

10. 10. 2012

Poslední říjnový týden bude v Jihlavě patřit dokumentárním filmům. Místní mezinárodní festival i v letošním roce představí spoustu světových premiér. Lákadel bude ale mnohem více.

Ji.hlava, to nejsou jen filmy, ale i diskuse s tvůrci. Zdroj: ofic. stránky

Již 16. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava se odehraje v krajském městě Vysočiny od 23. do 28. října. TOPZINE.cz přináší několik tipů, co na festivalu nevynechat.

Informace o festivalu Ji.hlava
Datum: 23. – 28. října
Místo: Jihlava – Kino Dukla, Dům kultury a oddechu, DIOD
Vstupenky: jednotlivé 70 Kč, akreditace na celý festival 450 Kč

S jistotou se návštěvníci dočkají například světové premiéry dokumentu Občan K. o záměně identit členů kontroverzní aktivistické skupiny Ztohoven. Dalším českým snímkem na festivalu bude fotbalová novinka Dva nula o pražském derby, kterou však nezajímá dění na hřišti, nýbrž mimo něj – v hledišti.

Uznávaného čínského umělce Aj Wej-weje představí film Never Sorry, hit mezi diváky na festivalu v Sundance. Nahlédnout do nekalostí mediálního světa dá dokument Stíny svobody. Snímek I Am in Space zase ukáže unikátní záběry z vesmíru.

Přečtěte si také, jak festival probíhal před dvěma roky

Soutěžní filmy na festivalu jsou rozděleny do tří programových sekcí. Opus Bonum se soustředí na zajímavé filmy z oblasti světového dokumentu a vítěze vybírá jediný porotce. Sekce Mezi moři je zaměřena na díla střední a východní Evropy. Česká radost je, jak už název napovídá, věnována dokumentu vytvořenému na našem území. Mimo to jsou na festivalu i další nesoutěžní sekce.

Za zmínku stojí i doprovodný program Ji.hlavy. Držitel Nobelovy ceny za literaturu Gao Xingjian se zúčastní přednášky i autorského čtení. Předčítat ze svých knih budou dále také Michal Ajvaz a Ivan Havel. Z hudebního programu jsou zatím potvrzena jména Vladivojna La Chia, Please The Trees a Bonus.

Loňský 15. ročník navštívilo více než 2 700 akreditovaných hostů. V programu se objevilo přes 200 filmů, které pocházely ze 41 zemí. Celkem 56 dokumentů bylo na festivalu uvedeno ve světové premiéře.

Akreditace, která slouží jako volná vstupenka na všechny projekce, je v prodeji za 450 Kč. Na jednotlivé filmy lze zakoupit lístek za 70 Kč. Vstup na doprovodný program vyjde akreditované návštěvníky na 30 Kč, ty bez akreditace na 50 Kč. Autorská čtení jsou zdarma.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Festival Ji.hlava 2012 neláká jen na filmy. Přijede i držitel Nobelovy ceny