Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Mezinárodní festival dokumentárních filmů Jihlava nabídne pestrý program

Redakce

Redakce

25. 10. 2010

Ludvík VaculíkMyslet filmem! Už 26. října začne v Jihlavě 14. ročník šestidenního festivalu dokumentárních filmů, který se za 13 let své existence stal největší událostí tohoto druhu ve střední Evropě. Nejde jen o pasivní přijímání promítaných filmů; diváci a návštěvníci se mohou těšit na spoustu diskuzí, pozoruhodné dokumenty a hlavně neformální atmosféru.

dokumentarni festival jihlava

Plakát festivalu

Hlavní linku festivalu tvoří celkem čtyři sekce, soutěže. První z nich je Opus bonum; představuje různorodou kolekci světových dokumentů, které jsou jednak tematicky objevné, a jednak esteticky kvalitní. Dokumenty ze zemí střední a východní Evropy jsou druhou soutěžní oblastí. Mezi moři: vzájemné dějinné, politické nebo kulturní vztahy. Pro ty, kteří chtějí vědět, co nového vzniklo v domácí tvorbě, je určena Česká radost. Experimentální dokument a jeho okrajová až hybridní podoba, to je Fascinace. Dalších více než 14 sekcí představuje aktuální dění na české i zahraniční scéně; za zmínku určitě stojí například Průhledné bytosti: retrospektivní profily významných filmařů.

East European Forum (EEF)

EEF je největším setkáním středo a východoevropských dokumentárních tvůrců s předními evropskými a severoamerickými televizními producenty, distributory, nákupčími a zástupci filmových fondů. Režiséři a nezávislí producenti zde nabízejí své projekty ke koprodukci, předkupu práv či k dalším formám finanční podpory.

Letos bylo vybráno 11 projektů z 8 zemí střední a východní Evropy, které budou 25. a 26. října 2010 prezentovány televizním producentům, nákupčím a dalším potenciálním financovatelům.

Nejlepší televizní a video reportáž uplynulého roku bude oceněna v rámci s názvem Cena Respektu.

Doprovodný program – divadlo

V parku za kinem Dukla, nebo v autobusu AUTOBUF se letos v rámci doprovodného divadelního programu představí improvizační kabaret Vosto5; existenciální detektivka pro jednoho herce Unicorn; jevištní adaptace ekonoma Tomáše Sedláčka Ekonomie dobra a zla; a kulturní prostor pro koncerty, představení a promítání filmů Divadlo Bufet.

Doprovodný program – hudba

Výzva: „Nepřijímejte hudbu pasivně, vyhledávejte ji aktivně.“ Koncerty 28. až 31. října se budou konat od 21.30 v jihlavském Soul Music Clubu. „Letošní hudební program je koncipován do čtyř tematických večerů, které provedou návštěvníky festivalu širokou škálou neoposlouchaných hudebních projektů. Děje se tak v duchu festivalu, kdy festival také nenabízí divákům tvorbu, která je běžně k vidění,“ vysvětluje dramaturg hudebního programu festivalu, Miroslav Urban.

Doprovodný program – autorská čtení

Návštěvu podzimní Jihlavy prozatím potvrdili tito ctění literární hosté: Ludvík Vaculík, který se představí 27. října v 17 hodin v autobuse Autobuf na Masarykově náměstí s knihou Polepšené piesničky, Dřevěná mysl. O den později na stejném místě a ve shodném čase bude ku potěše posluchačů předčítat Pavel Kolmačka z knihy Moře. V pátek, opět na Masarykově náměstí, ale již ve 14.30, Stanislav Dvorský a jeho Dobyvatelé a pařezy.

Ludvík Vaculík

Ludvík Vaculík, Foto: Kateřina Ciborová, Topzine.cz

Součástí festivalu bude i třetí ročník projektu, který do jihlavských kinosálů přináší díla významných osobností současné evropské fotografie. Prezentace za osobní účasti autorů se snaží poukázat na vzájemné rozdíly i prostupnosti fotografie a filmu. V letošní Fotokomoře se představí slovenská fotografka žijící v Nizozemí (a členka letošní poroty Mezi moři) Lucia Nimcová; Nico Krebs, který žije a pracuje v Curychu a spolu s Taiyem Onoratou tvoří duo TONK; fotograf a umělecký ředitel Měsíce fotografie v Krakově Karol Hordzej; slovenský fotograf Martin Kollár a mladý švýcarský fotograf Nicolas Grospierre.

MFDF Jihlava začíná již toto úterý, tedy 26., a potrvá až do neděle 31. října.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Mezinárodní festival dokumentárních filmů Jihlava nabídne pestrý program