Menu
TOPZINE.cz
Divadelní festivaly v ČR 2022

Festival Hradec Králové: Divadlo na Tangance představilo hru Dobrý člověk ze Sečuanu

Do Hradce Králové na 17. ročník Mezinárodního divadelního festivalu evropských regionů přijel soubor z Moskvy s režisérem Jurijem Ljubimovem a předvedl Hradci Králové Dobrého člověka ze Sečuanu, diváci soubor přijali s nadšením!

Dobrý člověk ze Sečuanu Zdroj: taganka.org

Ve středu 22. června Divadlo na Tagance z Moskvy se čtyřiadevadesátiletým Jurijem Ljubimovem a jeho souborem rozehráli epickou hru Bertolta Brechta Dobrý člověk ze Sečuanu, kterou má na programu už skoro padesát let! Světoznámé divadlo tak Hradci Králové přivezlo z Moskvy skvost nejcennější, který zaplnil hlediště do nejposlednějšího místa. Stálo se i na schodech.

Blesky a hromobití provázelo nejen hru, ale i počasí ve městě

„Kupte si vodu, prodávám vodu, kdo si koupí?“ ptá se představitel Wanga a do toho pršely provazce vody, které provázely nečas venku, jako kdyby slota korespondovala s bezútěšnou situací v Sečuanu. Bohové zde hledají dobrého člověka a koho že nalezli? Prostitutka Šen Te se zdá bohům jako nejpřijatelnější dobrý člověk, kterého potkali, ale je velmi těžké být tímto člověkem. Šen Te se ihned ocitne v centru pozornosti ubohých lidí a jak poté dopadne ona sama? Rozřešení hry má v rukou právě Šen Te.

Larisa Maslova jako Šen Te

Larisa Maslova zahrála Šen Te velmi procítěně a energicky, partie jejího dobrého rozmaru střídá rychle v části, kdy se necítí zrovna nejlépe a stahuje se do svého nitra. Ještě že přijede narychlo její bratranec, který je jí tak podobný a pomůže jí!

Jurij Ljubimov (*1917)
Ruský divadelní a filmový herec a režisér. Je bývalým členem Vachtangovova divadla. Během 47 let své práce vytvořil přes 100 inscenací. V prvním dvacetiletí musel o každou z nich svádět urputný i marný zápas s cenzurou. V roce 1983 byl jako režimu nepohodlný umělec zbaven státního občanství a ocitl se na čtyři roky v nucené emigraci. V této době se jeho múzická režie úspěšně prosadila také na scénách světových operních scén (k jeho oblíbeným skladatelům patří Leoš Janáček). Je nositelem řady světových divadelních ocenění. Zatím poslední má Evropskou divadelní cenu za celoživotní přínos evropskému divadlu, která mu byla slavnostně udělena letos v dubnu v Petrohradě.

V rámci evropského turné Divadla na Tagance diváci uvidí ještě Dobrého člověka ze Sečuanu 24. června v Národním divadle v Praze.

Bertolt Brecht

Dobrý člověk ze Sečuanu

Divadlo na Tagance

Režie: Jurij Ljubimov

Hrají: Alexej Grabbe, Anatolij Vasiljev, Ervin Gaaz, Ljubov Seljutina, Ivan Ryžikov, Larisa Maslova, Vladislav Malenko, Timur Badalbejli a další…

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Festival Hradec Králové: Divadlo na Tangance představilo hru Dobrý člověk ze Sečuanu