Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Festival Heidenfest 2010 v Praze splnil očekávání

Jaroslav Pustina

Jaroslav Pustina

28. 9. 2010

Heidenfest 2010 neurazil, ale ani nepřekvapil. Pouť pohanských bardů skrze Evropu sklidila zasloužený úspěch, ale cosi do dokonalosti chybělo. Že by to snad byl opravdový headliner?

Equilibrium, Zdroj: equilibrium-metal.net

Abaton konečně po čase hostil pohanské krále metalu. I přes poněkud stísněnou atmosféru a místy slabé ozvučení stál Heidenfest 2010 za to. Temné hvozdy, hluboké bažiny a nesmrtelný duch vikingských válečníků ožil v podobě řízných rifů a nezapomenutelných hudebních výkonů. Skrze válečnou vřavu k nám dolehl jekot chrabrých reků bijících se za svou věc! To a mnoho více nám přinesl Heidenfest 2010!

Jako první vystoupila formace Heidevolk z Nizozemí. Jejich půlhodinka vokálně zaměřeného viking metalu naladila publikum na správnou vlnu. Někteří fanoušci však nedokázali skrýt zklamání, že jejich oblíbená kapela hraje jako první s poměrně směšným časovým limitem. Heidevolk nicméně i tak prokázali, že si ví rady i s malým publikem a časovým pressem, a předvedli to nejlepší, co umí – směs promyšlených kytarových rifů a neobvyklého vokálu.

Heidevolk, Zdroj: heidevolk.com

Další vystupující, američtí piráti Swashbuckle, se již těšili přízni na Abaton rozsáhlého publika. Kombinace pirátských motivů a starého dobrého trash metalu nesla ovoce v podobě souhlasného chvění v publiku. Přestože je průměrnému českému metalovému fanouškovi tento specifický trash povětšinou cizí, Swashbuckle si poradili se svou premiérou v naší dolině na výbornou. I přes jistou plechovost zvuku šlo o kvalitní muziku, která neurazí, ale bohužel ani nijak nenadchne.

Swashbuckle, Zdroj: myspace.com

Po pirátském řádění nastalo 45 minut pravého germánského metalu v podání Equilibrium. Tito němečtí metaloví bozi přivezli do Prahy své nové album Rekreatur a s jeho prezentací vskutku nezaháleli. Počátek jejich vystoupení ale patřil především jejich doposud nejznámějšímu albu Sagas, ze kterého zahráli hned jako druhou píseň pecku Blut im Auge. Ihned, jakmile uvedli publikum do bodu varu notoricky známými akordy, se energicky vrhli na svoje nové počiny, mezi nimiž vynikala hlavně píseň Der Ewige Sieg. Své 45 minut trvající vystoupení ukončili až notoricky známou písní Unbesiegt rovněž z alba Sagas. Přestože měli Equilibrium velmi solidní publikum, je nutno podotknout, že jejich zvuk nebyl z nejlepších. Především zpěvák Robert Dahn byl velmi utlumen, což trochu kalilo jinak dokonalý metalový zážitek.

Equlibrium, Zdroj: www.myspace.com/equilibrium

Vrcholem večera pro mnohé pak byli Finové Ensiferum. Skvěle nazvučený specifický severský pohanský metal sklidil obrovský úspěch u publika. Taktéž Ensifeum pojali Heidenfest jako možnost prezentovat své poměrně nové album z roku 2009, a to pak především písní Stone Cold Metal, kterou na několik minut ovládli publikum. Díky štědrému časovému limitu jedné hodiny stihli mimo jiné i Token of Time nebo Blood is the Price of Glory ze svých starších alb. Na závěr jsme měli tu čest si poslechnot i song From Afar. Tečku pak tvořila bojová hymna Iron.

Headlinery večera byli oficiálně Twilight of the Gods – Bathory Tribute Band. Je ovšem nutno podoknout, že na finální hodinovou show slavných jmen již mnoho fanoušků nezůstalo. Bathory, jakkoli je lze prohlásit za legenadu blackmetlau, jsou již dávno mrtvá kapela, na jejichž místo přišli noví hudebníci a posunuli žánr black metalu zcela jinam. Z toho důvodu také Twilight of Gods byli jen jakousi umrtvující tečkou. Je nutno si uvědomit, že ani velká jména jako třeba Nicholas Barker neoživí zašlé. Twilight of Gods zklamali, nudili a rozhodně si nezasloužili být headlinery večera.

Co bylo, to bylo. Letošní Heidenfest 2010 rozhodně nebyl vrcholem pohanského metalu. Chyběla skutečně velká jména, opravdový headliner, který by donutil masy čekajících fanoušků k návštěvě Abatonu. Twilight of Gods v roli hlavní kapely opět trestuhodně selhali stejně jako jako na MetalFestu 2010. Nicméně pro fanoušky Equilibrium či Ensiferum to byl vskutku skvostný zážitek. Příští rok se snad poštěstí a pohané opět povstanou, silnější a mocnější než kdy dřív!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Festival Heidenfest 2010 v Praze splnil očekávání