Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Festival Filmasia 2012 ovládne Kim Ki-duk a korejští Dannyho parťáci

Oldřich Mánert

Oldřich Mánert

1. 12. 2012

Už poosmé si na své přijdou příznivci asijské kinematografie. Další ročník festivalu Filmasia nabídne během prvních prosincových dní výběr nejlepších filmů z dalekého východu, které se do českých kin jen tak nedostanou. To vše pod taktovkou Kim Ki-duka.

Filmový festival Filmasia letos nabídne už osmý ročník. Zdroj: filmasia.cz

O stylové zahájení festivalu se v pátek v české předpremiéře postaral nejnovější snímek jednoho z nejoceňovanějších asijských režisérů. Kim Ki-duk do zimní Prahy vyslal drama Pieta, které si odvezlo Zlatého lva za nejlepší film z letošního festivalu v italských Benátkách. Slavnostní zahájení tak předznamenalo dění dvou následujících dnů.

Informace o festivalu Filmasia
Doba trvání: 30. listopadu – 2. prosince
Místo: Praha, kino Světozor
Vstupné: 100 Kč

Organizátoři festivalu vybrali jako srdce letošního ročníku právě výběr těch nejlepších snímků Kim Ki-duka. Vedle sebe se seřadí například tiché a zamyšlené podívané 3-iron, Samaritánka, Dech nebo meditativní Jaro, léto, podzim, zima… a jaro. Komu díla jihokorejského režisérského samouka unikla na festivalech v Karlových Varech, má jedinečnou možnost, jak si doplnit filmové vzdělání.

Nášup díla jihokorejské režisérské hvězdy zaslouží pro organizátory potlesk, přípravy filmového svátku se však letos neobešly bez problémů. „Letošní Filmasia se uskuteční v menším rozsahu, než na jaký byli diváci zvyklí v předcházejících letech, a to z finančních důvodů. Na program ve třech dnech konání – v malém i velkém sále Světozoru – jsme ale nesmírně hrdí,“ říká ředitelka festivalu Karla Stojáková (více o předcházejících ročnících Filmasie čtěte zde a zde).

Pieta (Drama, Jižní Korea, režie: Kim Ki-duk)

Peníze jsou špatné a dělají z lidí bezcitná zvířata. Odvážná a intelektuálně hodnotná myšlenka. Na celovečerní film bohužel nestačí. Kim Ki-duk opět tasí svůj poeticky melancholický styl a vše balí do hávu nízkorozpočtového filmu. Několik zajímavých scén, ve kterých hraje hlavní roli decentní symbolika, bohužel přehlušuje kvílení korejských žen a tradiční přehrávající teatrálnost. Sdělení zajímavé, jen by mnohem lépe sneslo stopáž krátkého filmu.

Hodnocení: 2**

Festivalové hýření vyvrcholí v neděli promítáním veleúspěšného díla režiséra Choi Dong-hoona. Jeho Zloděj se může pyšnit nálepkou nejvýdělečnějšího korejského filmu v historii, v kinech ho vidělo přes 13 milionů diváků. Svižná akce, krásné ženy a stylová podívaná v duchu Dannyho parťáků v záplavě komorních dramat zcela jistě přijdou vhod. Na další příval asijských filmů si pak budou muset diváci počkat až do podzimu roku 2013.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Festival Filmasia 2012 ovládne Kim Ki-duk a korejští Dannyho parťáci