Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Festival Fantazie 2010: Na ComicsConu budou i filmové hardcore perličky

Redakce

Redakce

16. 6. 2010

!SPECIÁL!I letos bude součástí Festivalu Fantazie programová linie ComicsCon. Co od něj můžeme tentokrát očekávat a jak vypadá zákulisí? I na jsme se zeptali jejího organizátora Vlastimila “Blaira” Šprty.

Ilustrace na plakátu Festivalu fantazie 2010 Autor: Lubomír Kupčík

Úvodem bych se zeptal, jaký bude letos na ComicsConu program. Co můžeme čekat?

Přijede Jirka Pavlovský, takže bude taková hodinová diskuze o tom, co bude a co nebude. Ještě se neví, jestli udělá nějakou přednášku, on spíš raději diskuze.

Dále přijede Kamil Bernášek (Markýz de Sade) a potom spousta dalších kvalitních přednášek, plus exkluzivní  hosté.

Co se týče promítání, to se snažíme udělat tak, aby to nebyly jenom věci, které můžete normálně shlédnout v kině, a aby byly potenciálně zajímavé i pro lidi, které se komiksu třeba zase tolik nevěnují. Takové hardcore perličky. (smích)

Tenhle rok budeme promítat ráno, na úvod, Nicka Furyho s Davidem Hasselhoffem. Tak trochu v návaznosti na Iron Mana, kde ho hraje Samuel L. Jacskon. A večer půjde Batman z roku 1966, remasterovaný s titulky.

Jak dlouho bude akce trvat?

ComicsCon jako takový bude vlastně trvat dva a půl dne. V pátek ráno, celou sobotu a končíme jako celý FF. Takže se bude odehrávat v  druhé polovině Festivalu.

Logo ComicsConu 2010

Logo ComicsConu 2010, Zdroj: Archiv pořadatelů

Kolikátý ComicsCon už to bude?

Letos to bude druhý, druhé číslo. Po tom prvním, loni, kdy jsme měli hodně kladných ohlasů, jsme chtěli šířit ukázky vědomostí o komiksech i mezi ne tak komiksově gramotné. Vlastně se do té doby nenašel nikdo, kdo by to dělal; kdo by komiksovou osvětu nějak šířil.

Když u vás někdo chce mít přednášku, musí se vámi, jakožto organizátory nějak hlouběji domluvit, nebo stačí říct?

V téhle chvíli už je to trochu problém, už je uzavřený program. Ale obecně, pokud někdo chce mít přednášku, máme profil na Facebooku, kam dáváme výzvy o nově přednášejících. Minulý rok to byla taková, víceméně, komorní akce, ale tenhle rok se nám ozvalo daleko víc lidí, takže program bude pestřejší. Ale kdokoliv by chtěl mít přednášku, může se ozvat. Na Facebooku máme kontakty jak na zástupce, tak na celý tým ComicsConu.

Blair, Zdroj: Archiv pořadatelů

Jak je to těžké, náročné, zorganizovat takovouto akci?

První největší problém, když chce člověk zorganizovat něco takového, je mít dostatek přednášejících. To byl vlastně problém, se kterým jsme se potýkali hlavně při předchozím ročníku. Ta linie byla kratší. A na poslední chvíli, den před conem, dva přednášející odřekli a vznikla z toho pětihodinová díra. Když jsem připravoval druhý ročník, bylo to jednodušší, protože jsem měl víc přednášejících,většinou lidi, kteří jsou znalí toho, jak to chodí na Festivalu fantazie, takže o to to bylo jednodušší.

Z organizačního pohledu je polovina úspěchu mít kontakty na lidi, kteří mají ochotu přednášet. Potom už je to vlastně taková administrativa a papírování.

Vím, že je to teprve druhý ročník, ale myslíš, že akce bude mít úspěch, že ji budete táhnout dál? Jako pravidelnou součást FF?

Když už došlo na ročník druhý, tak nějak se počítalo s tím, že další ročníky budou. Já myslím, že budou určitě, otázka je, jestli se mnou. Ale já si myslím, že ComicsCon má na to, aby se stal nedílnou součástí Festivalu a možná i časem, vzhledem k tomu, že se komiks v ČR neustále vyvíjí, vidím i velkou budoucnost toho samostatného ComicsConu.

Bohužel, nevím, co se mnou bude za rok. Stejně jako loni se podílím i na jiných liniích Festivalu, je toho hodně.

U nás je totiž pořád trochu problém, že komiks je hlavně v podvědomí starších lidí zafixován jako něco pro malé děti. Když jsou na conu přednášky o komiksech, může je to oslovit.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Festival Fantazie 2010: Na ComicsConu budou i filmové hardcore perličky