Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Festival Den poezie 2011 začal na hřbitově. Je zasvěcen Erbenovi

Redakce

Redakce

17. 11. 2011

FOTO: Hrob Karla Jaromíra ErbenaMinulý týden byl zahájen festival Den poezie, který bude básníchtivé diváky provázet skoro celý listopad. První pražské setkání proběhlo na Olšanských hřbitovech u hrobu K. J. Erbena, jemuž je celý ročník zasvěcen.

FOTO: Hrob Karla Jaromíra Erbena

Hrob Karla Jaromíra Erbena na Olšanských hřbitovech, Foto: Kateřina Ostřanská, Topzine.cz.

U hlavního vstupu na Olšanské hřbitovy se to minulou sobotu, 5. listopadu, okolo třetí hodiny odpoledne hemžilo několika desítkami opozdilců, kteří tam v podušičkovém období zavítali, aby se zpožděním uctili památku zesnulých. Nadto jste tam mohli potkat spoustu zmateně pobíhajících osob, které se ptaly na hřbitov V., oddělení 11, 44a. Pouze zasvěceným došlo, že se jedná o milovníky poezie, a že pod onou tajemnou šifrou se neskrývá nic jiného než hrob Karla Jaromíra Erbena.

Matice česká odhaluje Erbenovu neznámou strunu

Pokud se vaše představa zahájení literárního festivalu kryje s obrazem slavnostní ceremonie ve velkých sálech a s řečníky předhánějícími se v patetickém vyjádření atmosféry, byli jste zklamáni. Jste-li však příznivci prostých slov, řečených jen jakoby mimochodem se skromným výrazem ve tváři, úvodní setkání Dnu poezie vás příjemně překvapilo.

Čtěte také: Zastavte čas se Dnem poezie, který trvá přes dva týdny

Místo štukové výzdoby zlatem vykládaného sálu se totiž nad účastníky, kteří se minulou sobotu shromáždili na pražských Olšanských hřbitovech, rozkládala smrákající se obloha a místo velkolepě znějících fanfár se nad hroby rozezněl akordeon.

FOTO: Olšanské hřbitovy

Podzimní atmosféra na Olšanských hřbitovech, Foto: Kateřina Ostřanská, Topzine.cz

Festival zahájil krátkým úvodním proslovem Tomáš Čada, příležitostný žurnalista, knihovník a holka pro všechno, jak sám sebe nazývá. Ještě než předal slovo dalším literárně-činným osobám, dorazili i poslední opozdilci, díky čemuž se kolem Erbenova hrobu utvořil tak velký dav, že museli nadále řečníci vyvinout velký nátlak na hlasivky, aby slyšeli i ti nejvzdálenější.

FOTO: Zahájení Dnu poezie

Tomáš Čada a dav, Foto: Kateřina Ostřanská, Topzine.cz

Pak už dostala slovo předsedkyně Matice české, Magdaléna Pokorná, která představila Karla Jaromíra Erbena z trochu jiné stránky než jen z té básnické. Touto jeho další strunou byla znalost práva a spolupráce na vytvoření právnické terminologie, která umožnila překlad různých německy psaných listin do češtiny. „Pocta, kterou chci Karlu Jaromíru Erbenovi dnes složit, tedy není jen za jeho dílo poezie, ale také za vytvoření této právnické řeči, která je dodnes používána,“ dokončila Pokorná.

Nejen zemřela matka, do hrobu dána, ale také vožeru se, johoho!

Dalším bodem úvodního dne pak byla Erbenova básnická řeč. Na program se dostalo několik básní z Kytice, jako například Holoubek nebo Lile. Předsedkyně Společnosti poezie, Bernie Higgins, předčítala dokonce v angličtině, čímž mimo jiné zdůraznila mezinárodní význam poezie tohoto proslulého literáta.

FOTO: Bernie Higgins

Bernie Higgins, Foto: Kateřina Ostřanská, Topzine.cz

A jaképak by to bylo čtení poezie bez hudby? Hudební složku zastoupil potulný písničkář, Vítek Eliáš, který, díky svým pruhovaným podkolenkám a oblečení, na kterém se vyjímalo nesčetné množství penízků připomínajících rolničky, budil dojem dvorního šaška.

Čtěte také: Karel Jaromír Erben by letos oslavil 200 let

Nejednalo se však jen o tradiční doprovod k básním, ale o jakési hudební vložky ve formě písní, které nejenže přímo kontrastovaly s Erbenovými baladami, ale hlavně s ponurou listopadovou a ještě k tomu hřbitovní atmosférou. V mnohdy vtipných textech jste se mohli dozvědět cosi o touze přitulit se, jaké je to bejt mouchou a otravovat, či o tom, jak zejtra půjdu na pivo, vožeru se, johoho.

FOTO: Vítek Eliáš

Vítek Eliáš, Foto: Kateřina Ostřanská, Topzine.cz

Po připraveném programu u Erbenova hrobu ještě následovala procházka po Olšanských hřbitovech s Vladislavou Kuchtovou, přední odbornicí na funerální umění. Účastníci se mohli dozvědět vše o hrobech od materiálů náhrobních kamenů až po umělecké vyvedení případných soch. Většina lidí z davu se však kvůli sychravému listopadovému počasí a nastupující tmě rozprchla domů, aby si pěkně v teploučku u horkého čaje mohla projít právě obdržený program Dnu poezie a naplánovat si další stejně příjemná setkání v rámci tohoto literárního festivalu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Festival Den poezie 2011 začal na hřbitově. Je zasvěcen Erbenovi