Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Zastavte čas se Dnem poezie, který trvá přes dva týdny

Redakce

Redakce

3. 11. 2011

FOTO: Karel Hynek MáchaVe dnech od 5. do 23. listopadu rozkvetou česká města poezií básníků různých národností a generací. Na Dni poezie se představí známí autoři, ale světlo světa spatří i díla začínajících básníků.

FOTO: Čtení Máchovy poezie na Petříně

Tradiční čtení Máchovy poezie na pražském Petříně v rámci Dnu poezie, Zdroj: denpoezie.cz

„Přátelé se mi už smějí, protože každý rok říkám už nikdy více a stejně se pak napřesrok uskuteční další Den Poezie,“ svěřila se po skončení minulého ročníku jedna ze zakladatelek tohoto literárního klání Bernie Higgins. Máme štěstí, že zmíněná členka Společnosti poezie, která celý festival pořádá, tato slova nikdy nemyslí úplně vážně, a my se tak můžeme zúčastnit již 13. ročníku, a to s podtitulem Poezie na volné noze.

Kéž by se Mácha narodil v létě

Festival Den poezie vznikl na uctění památky Karla Hynka Máchy. V den jeho narození, tedy 16. listopadu, se již tradičně na pražském Petříně odehrává čtení Máchovy poezie. „Bohužel ale v půlce listopadu bývá často příšerné počasí,“ povzdychla si při loňském ročníku Bernie Higgins. Avšak ani typický listopadový déšť a mnohdy až mrazivé počasí nikdy neodradí básnické nadšence, kteří se se sklenkou vína a svíčkou shromažďují u Máchovy sochy, aby tak vzdali hold jednomu z nejvýznamnějších českých básníků.

Čtěte také o Dni poezie 2010

Tento rok si však navíc připomeneme významné výročí narození jiného slavného českého básníka, Karla Jaromíra Erbena. Proto nalezneme ve festivalovém programu některých měst spoustu kulturních programů laděných na struny oslav 200. výročí Erbenova narození.

FOTO: Hrob Karla Jaromíra Erbena

Hrob Karla Jaromíra Erbena na pražských Olšanských hřbitovech, Zdroj: commons.wikimedia.org

Mezi nejvýraznější akce tohoto typu patří procházka s výkladem po pražských Olšanských hřbitovech, kde je Erben pohřben. Tato akce celý festival zahajuje. Na Erbena však v rámci Dnu poezie vzpomenou pásmy poezie nebo divadelními představeními i Kroměříž a Plzeň (9. listopadu), Chodov a Vsetín (10. listopadu), Havlíčkův Brod (13. listopadu) nebo Hradec Králové (15. listopadu).

Běžný den má 24 hodin. Den poezie však přes 430 hodin!

V průběhu festivalu se v knihovnách, školách, univerzitách, literárních skupinách, klubech a divadlech setkáme s poezií z různých částí Evropy. Především v Praze se představí básníci ze Slovinska, Rumunska, Maďarska, Ruska, Slovenska a Polska. Spolu s Anne Brechin z Velké Británie a Natashou Kirshinou z Ruska navíc vystoupí i mimoevropský básník Iliya Ansky z Izraele. Nebude však samozřejmě chybět ani poezie domácí scény, protože jak tvrdí Paul Nemo, který v rámci festivalu zavítá do pražské kavárny V lese: „I když píšu ve čtyřech jazycích (česky, švédsky, anglicky a hebrejsky – pozn. autorky), čeština je přece jenom tou nejlepší básnickou řečí.“

Čtěte také: A co Mácha, jak tragická byla jeho láska?

Den poezie ale není jen o hotových básnících – snaží se podporovat i ty začínající. O tom svědčí například autorské čtení studentů Gymnázia ve Frenštátě pod Radhoštěm, v Praze pak vyhlášení básnické soutěže gymnázií. V literární kavárně Řetězová pak 11. listopadu proběhne takzvané poetické otvírání básníků a básnířek rozpučených či nerozvitých, otrkaných či rodících se.

FOTO: Den poezie 2010

Jiří Dědeček na minulém ročníku, Zdroj: denpoezie.cz

A proč se vlastně festival jmenuje Den poezie a ne Dny poezie? Bernie Higgins nabízí toto vysvětlení: „Z jednodenní akce se najednou stala dvoutýdenní,“ a již zažitý název se nechtěl nikomu měnit. My si však můžeme podat i takové vysvětlení, že díky Dnu poezie můžeme alespoň teoreticky zastavit čas a zažít ten nejdelší den ve svém životě. Navíc se nám jako bonus dostane i uměleckého prožitku, popřípadě vypneme při každodenně pořádané drakiádě na pražské Ladronce.

Podrobný program celého festivalu je k dispozici na oficiálních stránkách Dnu poezie.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zastavte čas se Dnem poezie, který trvá přes dva týdny