Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Den Poezie bude prozkoumávat nekonečný kraj básnictví celých čtrnáct dní

Redakce

Redakce

8. 11. 2010

FOTO: Kniha!AKTUÁLNĚ! Právě dnes začíná tolik očekávaný festival Den poezie, který můžete navštívit ve dnech 8. až 22. listopadu na mnoha místech České republiky. Čím je tento festival letos tak výjimečný? Třeba tím, že v průběhu jeho 12. ročníku s tématem nekonečného kraje zavzpomínáme na básníka Karla Hynka Máchu a oslavíme tak 200 let od jeho narození.

FOTO: Kniha

Kniha pro chladné podzimní večery, Foto: Petra Prokopová, Topzine.cz

Kdo by neznal příběh, v němž je zachyceno na první pohled zcela banální téma lásky a zrady, téma loupežníků, žaláře a světa mimo zákon. Nejen toto nejslavnější dílo Karla Hynka Máchy působí na čtenáře dodnes. Rozeznívá v nás temnou strunu tragiky lidského osudu. Právě onen hlas křičící věčné NIC! nás nutí přemýšlet, soucítit a vzdávat hold umu s nímž byla báseň Máj napsána. Právě nyní v těchto dnech si můžeme připomenout osobnost nestárnoucího poutníka tajemných nocí.

Oslava Máchových narozenin

V rámci Festivalu poezie pořádaného každoročně v období narození tohoto nepřehlédnutelného a osbitého romantického básníka si v letošním roce připomínáme již 200. výročí. Záštitu nad těmito oslavami poezie převzala Společnost poezie, která k účasti přizvala významné české básníky (např. Krchovský, Borkovec, Jirous, Hejda…). Festivalu, který se koná ve dnech od 8. do 22. 11. 2010 se můžete zúčastnit i vy, program je připraven v bezmála 40 městech po celé ČR.

Článek o Máchově Máji čtěte zde

Festival bude zahájen v pondělí 8. 11. v  15.30 celonárodní akcí pro děti a jejich rodiče Pošli svou loďku do moře poezie. V Praze se v pondělí (8. 11.) například děti mohou těšit na čtení pohádek autorky dětských knížek Jarmily Hannach Čermákové či na soutěže připravené Martinou Bittnerovou, a to od 18.00 v ZŠ Campanus. Na závěr děti pošlou své verše po řece na papírových loďkách do moře poezie. Řada zajímavých programů čeká na milovníky poezie v Malostranské besedě. Právě zde můžete navštívit večery rumunské (9. 11.), maďarské (10. a 11. 11.) a ruské poezie (18. 11.) a multikulturní večer předního romského básníka Janko Horvátha (10. 11.). Rovněž slovenský institut přizval k účasti čtyři přední slovenské básníky (18. 11.).

FOTO: Den poezie

Setkání u pomníku Karla Hanka Máchy na Petříně, 2010, Zdroj: archiv festivalu Den poezie literatura

Příjemným zpestřením literárního festivalu bude bezpochyby stínové divadlo na téma básně – projekce – hudba, jehož představení můžete shlédnout v úterý 9. 11. od 19.00 h. v klubu Rybanaruby. Z řady autorských čtení nám slibují zajímavý večer básníci Robert Antropius, František Jirový, Josef Straka, kteří spolu vystupují vůbec poprvé, jejich debut můžete posoudit ve středu 10. 11. od 20 h. v Městské knihovně v Praze. Na zakončení s překvapením láká Večer přiměřených depresí č. 79, jenž na vás bude čekat v pátek 19. 11. od 19.00 h. v kavárně Symbiosa. Toť jen malá ochutnávka programu, kde si jistě každý vybere to pravé pro své srdce.

Závěrečný víkend festivalu vyvrcholí poutí básníků z Ústí nad Labem a od Roudnice nad Labem do Litoměřic, města, v němž odpočívá památka Karla Hynka Máchy. Festival oslovuje široké spektrum nejen milovníků literatury a nadšenců poezie. Svůj program zaměřuje na všechny věkové kategorie, jimž je kniha blízká. Proto neváhejte strávit kousek svého volného času ve společnosti kvalitní literatury.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Den Poezie bude prozkoumávat nekonečný kraj básnictví celých čtrnáct dní