Menu
TOPZINE.cz
Móda a styl

Faux pas – 1. díl

Vladimíra Pochylá

Vladimíra Pochylá

28. 11. 2009

Ondrej_Janu_fauxpasZe všech médií se na nás doslova hrnou informace o módních trendech, vzhledu a stylech. Na veřejnosti se snažíme být vkusně oblečení a celkově dobře vypadat, protože vzhled hraje velice důležitou roli. Svědčí o tom existence módních ikon, magazínů, poradců i stylistů. Přesto se někteří z nás dopouštějí peprných módních prohřešků. A my se dopustíme jejich kritiky.

Foto: Ondřej Janů

Foto: Ondřej Janů

Vádí vám bílé ponožky v černých botách? Neradi se díváte na vytahané teplákové soupravy? Nechápete funkci ponožek v sandálech či pantoflích? Nelíbí se vám nezáměrně seprané věci? Rozčilují vás ošuntělé igelitky? Pokud odpovídáte ano, tak si nenechte ujít seriál o módních úletech.

Reprezentativní vzhled se stal důležitým prvkem našeho života. Jako společnost jsme si stanovili jakousi módní etiketu, kterou se snažíme dodržovat, zejména v důležitých momentech. Proto se snažíme vypadat dobře chystáme-li se např. na důležité jednání, jdeme-li na ples, na pohovor, ale také na rande, máme-li svatbu, apod. Náš vzhled o nás totiž vypovídá. A kdo si to uvědomuje, podle toho se i obléká.

Zdroj: wikimedia.org

Zdroj: wikimedia.org

Módní nezdary jsou brány i viděny různě, protože jsme rozliční. Oblékáme se různě, máme různé názory na módu i různé hranice vkusu a nevkusu. Co je pro jednoho nevkusné, nemusí být automaticky nevkusné pro druhého. Je to takový začarovaný kruh názorů a postojů. Proto jsme jednou na straně kritizujících a podruhé na straně kritizovaných.

Módních úletů se dopouštíme z různých důvodů. Ne vždy se nám povede vypadat hezky, sladěně. Někdy se to prostě nepovede, protože zrovna spěcháme, máme špatnou náladu, nebo momentální nezájem o dojmy z našeho oblečení. Mnohdykrát také záleží do jaké společnosti jdeme, jak se v ní cítíme a zda je pro nás její názor důležitý.

Zdroj: wikimedia.org

Zdroj: wikimedia.org

Ovšem je tu i další důvod, jenž zapříčiňuje módní katastrofy, a to vkus. Ne všichni jim oplýváme. Módní vkus bych popsala jako zvláštní vnímání a cítění krásy, dokonalosti, harmonie a souladu jednotlivých kusů oblečení a jejich prvků (barev, tvarů, materiálů). Ne každý má toto těžce popsatelné cítění a vnímání v sobě. Ale podle mého názoru se můžeme módnímu vkusu, s postupem času, naučit.

Jako společnost, jsme si možná vytvořili něco jako většinový vkus a módní únosnost, a to nám zřejmě pomáhá stanovovat onu hranici nevkusu. Neznamená to však, že jakékoliv vybočení se rázem stává nevhodným a špatným. Oblékat se podle sebe, být svůj, na tom není nic zlého. Jen bychom se i ve svém individuálním přístupu k módě měli držet pomyslného řádu, postihnout ideál krásy a stvořit lad. Prostě a jednoduše, měli bychom být vkusní.

Zdroj: kenvelo.com

Zdroj: kenvelo.com

Dnešní doba nám stanovila jakási psaná i nepsaná pravidla o tom, jak vhodně, vkusně a souladně se oblékat. Proto bychom o svůj celkový vzhled měli dbát, minimálně v těch významných chvílích. Nemusíme být každý den za hvězdu a nosit věci, ve kterých se opravdu necítíme, ale neměli bychom se dopouštět banálních módních prohřešků, které jsou prostě jednoznačné. Pokud nemáme zájem o to, jak na své okolí působíme, v podstatě jako bychom neměli zájem o sebe. Protože podle toho, jak ke svému okolí přistupujeme, tak bude okolí přistupovat k nám.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Faux pas – 1. díl