Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Fanouškovství po česku: Jsme chuligáni nebo kultivovaní návštěvníci?

Redakce

Redakce

30. 8. 2011

Letní sezona festivalů a open air akcí se pomalu, ale jistě chýlí ke konci a koncertování se přesune do zastřešených hudebních klubů a kulturních domů. Bez koho se však žádná větší či menší hudební událost neobejde, jsou fanoušci. Jací vlastně jsou a jak se projevují? 

FOTO: obdiv nebo fanatismus?

Obdiv nebo fanatismus?, Zdroj: bandpromo.me

Podle psychologů dokáže hlasitá podpora vyburcovat k mimořádným výkonům. Nemusí se to vždy zákonitě vztahovat jen ke sportovnímu odvětví. Všimli jste si někdy, když měla i pro vás ne úplně známá kapela silnou fanouškovskou základnu, že vás její vystoupení strhlo a zapamatovali jste si ji mnohem lépe než chladný a tlumenější koncert? Podle některých jsou však skalní fandové jen zástup agresivních bláznů.

Fanoušci reprezentují specifickou část publika, která vytváří svou vlastní subkulturu. Představují aktivní obecenstvo, které masově produkovaným obsahům dává vlastní význam a rozměr. To, že se na velkých akcích typu hudebních festivalů díky alkoholovým radovánkám, odvázané atmosféře, spoustě rozličných žánrů muziky a zábavě až do rána koncentrují i různorodé fanouškovské grupy, je prostě dané.

Co fanoušek, to jiná nátura

Není tedy divu, že se s určitou pravidelností na tomto druhu akcí budete setkávat s frenetickými jedinci, kteří vám svým chováním dokážou spolehlivě zkazit zážitek z nejednoho vystoupení vaší oblíbené skupiny. Poznávacím znamením těchto lidí bývá až nadpřirozená schopnost a úspěšnost v hodu kelímkem se zvětralým pivem na stojící řady vpředu. Trefou do černého je samozřejmě uštědřit chmelovou ránu přímo zpěvákovi na pódiu a vysloužit si tím tak adorovaný pohled od ostatních zbabělých přihlížejících.

Dojde-li pivo, nevadí. Hoďme si po protagonistech, kteří se snaží z plných sil odevzdat na hlavní stagi maximum, třeba botu. A rovnou například na headlinera festivalu, jak se tomu stalo na letošním ročníku Sázavafestu v případě skupiny The Subways. Ale nešetřete je prosím jen nějakou rádoby obyčejnou keckou, vymršťte rovnou zablácenou gladu v pánské velikosti. Jen ať se k nám zahraniční hvězdy mají proč vracet.

Čtěte také: Sázavafest 2011: Hurts a The Subways uzavřeli letošní ročník

Jste-li poněkud křehčí povaha, a to i stavbou vaší tělesné schránky, obecně se příliš nedoporučuje návštěvnost tzv. kotle. Zde už se infiltrují jen opravdoví fanatikové, kteří si poctivě střeží během osmihodinové směny při čekání na své modly jednometrové vzdálenosti od pódia. A to i přes to, že mezitím hrají jiné skupiny, které neznají nebo je nezajímají. To přece překousneme, ne?

V okamžiku, kdy propukne jejich vytoužená show, je lepší tyto fandy sledovat z bezpečné vzdálenosti, jejíž parametry se shodují s doporučením odstupu ve frontě u pokladny v bance. Dochází tak velice často i k davové eskalaci v podobě circle pitu, mosh pitu, wall of death či stage divingu. Tyto pohyby je, stejně tak jako pozorování divoké zvěře v Africe, lépe sledovat z letadlových snímků nebo na velkoplošné obrazovce z dálky u stánku s občerstvením.

foto fanoušci Trutnov

Návštěvníci trutnovského festivalu, Foto: Tereza Ticháčková, Topzine.cz

Citlivost vašich ušních bubínků může být často lehce poškádlena ječivým ústrojím vyluzujícím až nebezpečně vysoké tóny z úst adolescentních poblázněných fanynek úspěšných boybandů. U těch zejména pozor na jimi určenou diskrétní zónu. Pečlivě vypočtený úhel pohledu na jejich platonické lásky, s kterými si budou zaručeně vyměňovat oční kontakt během koncertu, nesmí být ani o jeden stupeň narušen, jinak běda!

Čtěte také: Třetí den festivalu Rock for People 2011 vygradoval vystoupením My Chemical Romance

Jistě se shodneme, že fanoušci v podstatě dělají koncert. Podle toho, jak se chovají, chová se i skupina. Jste-li také alergičtí a nesmiřitelní s obecně panujícím atributem, že jsme (jen) národ pivařů, vězte, že i přes racionální odpor se nějaký ten hňup na každém koncertě najde vždy, na čemž se ostatně shodnou ve většině i samotné kapely.

Dle slov hlavního pořadatele největšího tuzemského festivalu Rock for People Michala Thomese se ale ještě nikdy nestalo, aby hrozila možnost přerušení, nebo dokonce zrušení nějakého z koncertů kvůli chování fanoušků.

Bitkaři, nebo jen účastníci nevinné roztržky?

Ovšem co se dosud nepřihodilo na eventu podobného formátu, neznamená, že se nemusí stát na menším. Důkazem toho byla rozvášněná pěsťová strkanice tlupy několika sic spoře oděných, zato řetězy slušně ověnčených návštěvníků letošního ročníku Českých Hradů. Rvačka se semlela během setu skupiny Skyline krátce po poledni na štaci hradu Švihov. Nástroje utichly a zásahové komando pracovníků security okamžitě potížisty odklidilo do ústraní.

Čtěte také: Nejnovějším počinem Skyline proudí energie velkou silou

Koncertní šarvátky v davu nejsou zdaleka jen tuzemskou doménou a dalším naším primem. Před časem se během londýnského koncertu Foo Fighters strhl také slušný fight. Na rozdíl od domácích interpretů se ale frontman kapely David Grohl rozhodl uklidnit vzniklou situaci sám:

„You don’t f*cking fight at my show you asshole. Let me see him, who’s fighting right now? It’s that guy in the stripped shirt. Hey motherf*cker look at me, get the f*ck out of my show right now…I don’t put up with that bulls**t – you people came here to have a good time and that guy can f**k off…he he he look at me asshole..You don’t come to my show and fight. You come to my show and dance you asshole,“ sjel ho Grohl (autor článku nepovažuje za nutné uvádět doslovný překlad tohoto ne úplně něžného obsahu).

Ne všichni interpreti si ovšem dokáží respekt během svého vystoupení zjednat jen slovně. V případě slovenského kinga Rytmuse, který cítil za povinnost potrestat prostředníčkem mávajícího návštěvníka jeho bratislavského raperského setu, se situace vyřešila ručně. Následoval rychlý knockout a zneškodnění nepohodlného antifandy.

Chování fanoušků ovlivňuje mnoho faktorů a z případných výtržností nelze vždy přímočaře vinit hudbu ani publikum, ale častěji nezkušenost pořadatelů, chybná dramaturgická či organizační zabezpečení. A protože všechno má své meze, je potřeba brát nadšení pro cokoli s respektem a naučit se krotit své vášně a emoce.

Všeho s mírou

Hlavním faktorem je povětšinou i množství spotřebovaného alkoholového moku, k jehož požití akce nejen letního charakteru prostě svádí. Ten často způsobí mnohdy i nechtěnou metamorfózu řadového kultivovaného fanouška, který přišel na koncert, ve výtržníka, jenž buď splyne s davem, a nebo se promění spolu s ostatními v davové hooligans.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Fanouškovství po česku: Jsme chuligáni nebo kultivovaní návštěvníci?