Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Fair Game na DVD: Vzepři se vládě, budeš po zásluze potrestán

Jiří Hannich

Jiří Hannich

3. 11. 2011

Fair Game režiséra Douga Limana rafinovaně kombinuje kritickou reflexi okolností americké invaze do Iráku, rodinné drama, politický a špionážní thriller. Mix je to zajímavý a překvapivě dobře funguje.

Hodili ji přes palubu, Zdroj: distributor filmu 

Film

Vysoká důstojnice CIA Valerie Plame Wilson dostane za úkol prověřit, zda se Saddám Husajn nepokouší získat jaderné zbraně. Závěr vyšetřování je jasný – žádný irácký jaderný program neexistuje. Přesto americká vláda rozpoutá válku, založenou na opačném tvrzení. Valeriin manžel Joe o této lži napíše do novin a vyvolá pomstu nejvyšších míst.

Ač byl tento snímek v prvních trailerech uváděn jako Férová hra, distributor nakonec upustil od překladatelských choutek a upřednostnil originální název Fair Game. Udělal dobře. Slovní spojení Fair Game totiž v angličtině nabývá dalších významů, jež jsou v relaci k námětu Limanova díla výstižnější. Kromě jiného Fair Game znamená snadná oběť či osoba, která je předmětem kritiky.

Příběh byl natočen podle skutečné události a velice se opírá do administrativy Spojených států za prezidentování George W. Bushe. Dobové reálie jsou znázorněny válečnými záběry CNN, potažmo úryvky Bushových televizních projevů, do nichž hned na začátku s veškerou poťouchlostí – tak trochu po vzoru Michaela Moora – hraje popová muzika.

Bacha na mě, hyeny novinářské

Ironizace politických poměrů v zemi je též dobře cítít v dialogu Joea s taxikářem: přistěhovalec líčí negativa režimu ve své domovině, poměry v USA naopak frázovitě idealizuje, což při znalosti událostí nastíněných dějovým rámcem působí jako jízlivý komentář masové občanské apatie, zlomyslný pohlavek americkému sebeuspokojení z nastavených standardů.

V poněkud vážnější rovině pak snímek obnažuje kontroverzní, klamavou, neřkuli nebezpečnou podstatu prezidentova stylu vedení politiky, dotýká se reálných dopadů konkrétních Bushových slov a činů na atmosféru ve společnosti. Sžíravá kritika USA by mohla být snadno rozmělněna důrazem na americký patriotismus. Naštěstí se tak neděje. V pasáži zabývající se otázkou boje za občanská práva se autoři zcela správně – vědomi si přesahu rozebíraného tématu – drží spíše obecné roviny.

Dokonce ani zaměření na mikrokosmos rozpadajícího se manželství dvou hlavních postav nedoprovází tradiční klišé o významu rodiny, jak bývá zvykem u jiných filmů hollywoodské provenience. Daleko více jde o civilně pojatý příběh dvou zdánlivě obyčejných lidí, na jejichž vztahu se podepisuje ne zcela obvyklá práce pro tajnou agenturu, založená na lži a přetvářce.

Vinou strojového tempa vyprávění se však především z první poloviny Fair Game lehce vytratilo vyobrazení specifik samotného života s dvojí identitou. Jistě by neškodilo, kdyby scenáristé povinně odvyprávěnou investigaci v politicky problematických zemích prošpikovali lépe vymodelovanou špiónskou zápletkou, přídali na akci a napětí.

Jdi a řekni jim to! 

Režisér Doug Liman ovšem učinil mistrovský tah, když do ústředních rolí obsadil Naomi Watts a Seana Penna. Vsadil přitom na osvědčenou jistotu – že jim to spolu ve filmu sluší totiž víme již od 21 gramů. Jak se hroutí vztah manželské dvojice, kterou ve Fair Game představují, nabývá intenzita jejich procítěného hereckého projevu na síle.

Přečtěte si také kinorecenzi Fair Game od Lucie Šimůnkové

Každé gesto a každý pohled vydají za tisíce slov, okamžitě lze rozpoznat, že ona v něm vidí sobce a on ji zase považuje za konformistku, neschopnou vzepřít se zlovůli systému. Opětovným ztvárněním postavy s bojovým duchem a očividnou touhou angažovat se pro věc, kterou vnitřně považuje za správnou, navíc Penn dává vzpomenout na úchvatný výkon v jiném politickém dramatu Milk.

Na druhou stranu trochu zamrzí, že přílišná orientace na hlavní pár ubírá prostor vedlejším charakterům. Těch je ve filmu spousta, vždy se ale na obrazovce jen tak mihnou, na chvíli se objeví a okamžitě zase zmizí, často jsou využity pro jedinou scénu.

Za pravdu a proti všem 

Z výše uvedeného je patrné, že by Limanův snímek mohl mít o něco delší stopáž, aby dotáhl do konce to, co jinak pouze naznačuje. Ovšem i bez přidaných minut dokáže solidně zabavit, nabídnout řádnou dávku politické angažovanosti a snad i dotlačit diváka k zamyšlení nad stále aktuální problematikou uzurpace moci, vztahu mezi občany a politickými elitami, významu varovného, byť třeba osamoceného hlasu v okamžiku, kdy všichni mlčí nebo nedávají pozor.

DVD

V českém menu si lze velice snadno vybrat ze dvou zvukových verzí: buď se na film můžete dívat v původním znění, nebo zvolit český dabing. Titulky však disk obsahuje pouze jedny, a sice ty české. Jste-li lační po bonusech, pak vás bude muset uspokojit krátká upoutávka. Víc už toho distributor nenabídl.

Fair Game

Drama/Thriller/Životopisný
USA/SAE, 2010, 103 minut

Režie: Doug Liman
Hrají:
Naomi Watts, Sean Penn, Noah Emmerich, David Andrews, Brooke Smith aj.

Zvuk: český, anglický (Dolby Digital 5.1)
Titulky:
české
Bonusy:
upoutávka

Hodnocení filmu: 4****
Hodnocení DVD: 3***

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Fair Game na DVD: Vzepři se vládě, budeš po zásluze potrestán