Menu
TOPZINE.cz
Sport

Extraligová sezóna 2010/2011: Mistrem je Třinec, zazářil střelec Růžička, zklamal Stanislav Šulc

Redakce

Redakce

12. 4. 2011

Extraligová sezóna je za námi a nyní nastal čas objektivně ji zhodnotit. Vyzdvihnout vítězný tým, pochválit úspěšné hráče, ale také zmínit ty, kteří nás v letošní sezóně zklamali.

 

Hokejový titul získal Třinec

Čtrnáct hokejových arén bylo svědkem urputných bojů o hokejový puk, radovat se ale mohli jen v té třinecké Zdroj: sxc.hu

HC Oceláři Třinec, mistr ligy 2010/2011

Výtečný tým sestavili před letošní sezónou v Třinci. Nejvyrovnanější brankářskáou dvojici extraligy tvořili Hamerlík a Vojtek. V obraně zářili např. Hrabal, Zíb, Krajíček. O útok se staral především první útok Varaďa, Bonk, Růžička, ale šikovných útočníků měl Třinec letos požehnaně. Patřili mezi ně např. Kohn, Květoň, Peterek, Polanský, Adamský a mnoho dalších. Třinečtí měli letos vůbec nejvyrovnanější čtyři lajny a tedy nejkvalitnější tým celé extraligy.

Prognózy se potvrdily v play-off, kde Třinečtí vyřadili postupně Litvínov, Slavii a ve finálové sérii celkem suverénně přehráli mužstvo HC Vítkovice Steel. Celý tým měli na starost trenéři Pavel Marek a Břetislav Kopřiva. Nutno dodat, že Třinec vyhrál titul zaslouženě. Nezbývá než smeknout a vítěznému celku gratulovat.

Vlasák ovládl bodování

Plzeňský kanonýr Tomáš Vlasák táhl srdnatě Plzeň do play-off. Celou sezónu sbíral po boku Martina Straky body jak na běžícím pásu. Plzeňské duo bylo doslova k nezastavení a to se projevilo i v konečném součtu kanadských bodů. Tomáš Vlasák po základní části ovládl jak tabulku střelců s 30 góly, tak kanadské bodování s 68 body. Podobný kousek se povedl naposledy Davidu Moravcovi v sezóně 1997/1998.

Kanonýr z Třince Martin Růžička

Pátý muž v kanadském bodování po základní části udivoval svými skvělými výkony celou sezónu. Jeho forma gradovala a v play-off byl Martin Růžička herně na vrcholu. Doslova one man show předváděl v semifinále proti Slavii, když ji v jednom z domácích zápasů sestřelil čtyřmi góly. Suverénně ovládl bodování play-off a v konečném součtu si připsal 33 bodů.

Slavia příjemně překvapila

S týmem plným neznámých jmen vyrazil kouč Vladimír Růžička do bojů o extraligový titul. Slavia vyřadila v předkole Karlovy Vary a poté poslala na dovolenou ambiciózní Liberec. Přeplácené liberecké hvězdy typu Nedvěda, Hořavy, Kudrny, Bartoviče a dalších smetla nezkušená slávistická parta bezejmenných.

Stopku vystavil Slavii až první tým po základní části – Třinec. Slavia prohrála na zápasy 4:3 a nutno říct, že potrápila i zkušený slezský tým, který byl od začátku favoritem celé série. Klíčem k úspěchu sešívaných byla vyspělá taktická, fyzicky náročná hra na hranici pravidel, kterou Slavia deptala jednoho favorita za druhým.

Vítkovický koktejl padl až ve finále

Ve Vítkovicích zaznamenali před sezónou řadu odchodů. Klub opustili například brankář Štěpánek a hráči Stehlík, Treille, Hruška, Kvapil, Štefanka, Krenželok a další. Změna přišla i na trenérském postu, když Aloise Hadamczika vystřídal u kormidla Mojmír Trličík. Největšími posilami byli brankář Málek a hráči Malík, Pohl. Zdánlivě oslabená sestava však byla silnější, než se zdálo.

V brance kraloval Roman Málek. Skvělý mix napříč věkovými kategoriemi obstarávali zkušení hráči například Malík, Vosátko, Burger, Ujčík. Dále hokejisté kolem 25 let jako Rehák, Klimek, Pohl, Vrána. Tým doplňovali talentovaní mladí dravci Sturzc, Strapáč, Káňa, Šedivý a Voráček. Vítkovický koktejl, který namíchal a podával letošní sezónu Mojmír Trličík, byl pro soupeře často smrtící.

Slávistická naděje budoucnosti – Tomáš Svoboda

Jako kdysi v juniorských kategoriích si počínal ve své první kompletní extraligové sezóně hráč sešívaných Tomáš Svoboda. V základní části nasbíral ze 44 zápasů 28 (17 + 11) kanadských bodů. Skvěle připraven však vlétl do bojů o extraligový titul. Odepisovanou Slavii často držel svými góly nad vodou. V play-off nasbíral z 19 zápasů 17 bodů a ovládl bodování Pražanů. Pokud bude dostávat prostor, jistě nás bude o svých kvalitách v budoucnu nadále přesvědčovat.

Káňa, Kovář, Jaškin – talentované mladíky stále máme

Malou náplastí v době mládežnické krize může být pro hokejového fanouška trojice mladíků, kteří mají ve svých kariérách solidně našlápnuto.

Jednadvacetiletý stroj na góly Jan Káňa se skvěle uvedl ve své první kompletní extraligové sezóně. Nápomocni mu byli zkušení spoluhráči Burger a Ujčík, se kterými odehrál většinu sezóny. Káňa vyhrál po základní části tabulku střelců vítkovického klubu a se solidními dvaceti přesnými zásahy se neztratil ani v tabulce střelců celé extraligy.

Stejně starý brankář Jakub Kovář táhl jihočeský tým svými výkony celou sezónu. V procentuální úspěšnosti skončil po základní části na pátém místě například před zkušenými Romanem Málkem a Lukášem Mensatorem. Po odchodu Romana Turka našli v Budějovicích adekvátní náhradu.

V sestavě Slavie se nám často připomínal dravec s ruskými kořeny Dmitrij Jaškin. Osmnáctiletý talent udivoval vyhranými osobními souboji a velkou stabilitou. Ukázal však, že cizí mu nejsou ani drzé průniky a chvílemi jakoby se vysmíval hokejovým matadorům. V příštích sezónách se mají extraligoví obránci na co těšit.

Stanislav Šulc – ředitel extraligy

Michigan Stadium

Pokud se budou body rozdělovat od stolu, můžeme se dočkat prázdných stadionů Zdroj: youtube.com

Jak to vypadá, když světem sportu zavládne hloupost, nám ukázal ředitel extraligy Stanislav Šulc. Po aféře s chybnými registracemi odebral body Plzni, Kladnu a Mladé Boleslavi. Vše se odehrálo po 19 odehraných kolech, čímž byla situace ještě absurdnější. Když se k tomu navíc vyjádřili samotní hráči, rozdával pokuty. Hloupost a ubohost ovládla letošní ročník naší extraligy.

Hvězdami nabitá a neškodná Sparta Praha

Kdyby se extraliga hrála na počet hvězdných jmen v týmu, měla by Sparta titul v kapse dávno před sezónou. Naštěstí rozhodují výkony na ledě. A tak ani slavná jména a jejich tučné výplaty nejsou zárukou úspěchu. Ve Spartě jich letos bylo požehnaně. Sparta začala sezónu s ofenzivními hvězdami na soupisce, jakými jsou například Kratěna, Broš, Ton, Výborný, Ručinský, Hlaváč a Hlinka, z nichž poslední tři jmenovaní v průběhu sezóny kvůli slabým výkonům klub opustili.

Petr Bříza se snažil zachránit zpackanou sezónu, ale to se mu nepovedlo. V Holešovicích nepomohla ani výměna trenérů. Co nezvládlo trenérské duo Volek a Holaň, se nepodařilo ani Hořavovi s Rulíkem. Sparta výkonnostně tápala celou sezónu a před dalším ročníkem ji čeká spousta práce. Doufejme, že už pro ni nebudou hvězdná jména prioritou a sestaví konkurenceschopný tým, jak se na Spartu sluší a patří.

Hrůzný pád Brna

K hrůznému pádu měla Kometa našlápnuto od začátku sezóny. V sezóně 2009/2010 Kometa zápasy sice prohrávala, ale co se domácích utkání týče, soupeře mačkala celých šedesát minut. Letos tomu bylo opačně. Kometa sice vítězila, ale nebyla lepším týmem. Herní projev byl ubohý a časté výhry o jeden gól nemohly pokračovat do nekonečna.

Kometa byla v jednu chvíli druhá v extraligové tabulce. Ovšem v roce 2011 tým Brna prohrál 13 zápasů ze 17 a vypadl z bojů o play-off. Nic neřešil ani odchod trenéra Jeřábka, po kterém mužstvo převzal jeho dosavadní asistent Ladislav Lubina. Brno se z krize už nedostalo a uvítalo konec sezóny. V příštím ročníku mají svým věrným fanouškům brněnští hráči co vracet.

Nehokejové Kladno a ubohý výkonný ředitel Volf

Středočeši tápali celou sezónu a nebýt kontroverzního odečítání bodů, zřejmě by do baráže spadli právě oni. Kladenská ofenziva v čele s Pavlem Paterou se trápila a byla vůbec nejhorší z celé extraligy. Patera si připsal v 52 zápasech základní části pouhých 29 bodů. Kladno prohrálo dvanáct utkání v řadě. Vrcholem trapnosti, ubohosti a opakem fair play byl kladenský výkonný ředitel Milan Volf. Jako jediný otevřeně souhlasil s bodovými odpočty a to hlavně proto, že Kladno se díky tomu přesunulo před Mladou Boleslav. Pan Volf je zřejmě člověk v kravatě, který by spíše než na hokejové tribuně měl sedět u politického stolu.

Doufejme, že příští ročník extraligy proběhne bez bodového odečítání a všechny týmy se porvou o titul na ledě, v duchu fair play. Nyní nastane v extralize hokejové volno, hráčské výměny, letní příprava a v září odstartuje honba za extraligovým titulem znovu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Extraligová sezóna 2010/2011: Mistrem je Třinec, zazářil střelec Růžička, zklamal Stanislav Šulc