Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Exkluzivní reportáž z Česko-Slovenské Superstar!

Tereza Ticháčková

Tereza Ticháčková

21. 12. 2009

martin_chodur_superstarBrno, Praha, Bratislava, Košice. Tisíce zájemců, tisíce těch, kteří se snažili žít svůj sen. A na konci pouze dva, kterým se to skutečně povedlo. A jediný vítěz, student ostravské akademie, dvacetiletý Martin Chodúr.

Martin Chodúr, Foto: Pavel Cizner, Topzine.cz

Martin Chodúr, Foto: Pavel Cizner, Topzine.cz

Je neděle 20. prosince, několik dní před Štědrým dnem a my přijíždíme do bratislavské haly Incheby, která je ke dnešnímu dni již několikanásobným hostitelem v poslední době velmi diskutované a populární soutěže Česko Slovenská SuperStar, která po všemožných X- faktorech a soutěžích podobného typu, posunula hranice zábavního průmyslu zase o krůček dál.

Živě si vybavuji upoutávky, kterými kdysi v létě televize Nova, jeden z generálních partnerů, zval ke sledování historicky první mezinárodní pěvecké soutěže. Mám pocit, že jsem tehdy přemítala nad tím, zda Superstar bratrsky spojí oba národy, nebo je naopak rozdělí na nesmiřitelné tábory. Posuďte sami. Ve velkém finále se skutečně jednalo o boj na mezinárodní úrovni a bok po boku vedle sebe stanuli poslední dva finalisté – výborný zpěvák Martin Chodúr a skvělý bavič a neméně dobrý zpěvák Miroslav Šmajda.

Miroslav Šmajda se poprvé objevil na castingu v Košicích a vstup před první písní samozřejmě musel patřit úplným začátkům posledních soutěžících. Je zajímavé podívat se zpět a sledovat výroky čtyřčlenné poroty dnes a tehdy na úplně prvních castinzích. „Tohle není zpěvák,“ poznamenal Ondřej Hejma s úsměvem po Šmajdově odchodu.  „Velký zpěvák nejsi, ale je tu jistá naděje, že prodáš aspoň deset CD,“ reagoval Palo Habera. Bavič a showman Šmajda hned poté nastoupil se songem Watch over you, wham! od skupiny Alter Bridge a celou bratislavskou halu zalilo příjemné oranžové světlo.  Součástí každého Šmajdova vystoupení se pomalu ale jistě stává neustávající jekot náctiletých dole v kotli a dnešek nebyl výjimkou. I takto se dá vyjádřit podpora. Porota se tentokrát víceméně shodla na tom, že není důvod ke kritice, jen Palo Habera všem zakončil s cynickým dovětkem, že počet prodaných CD možná přece jen nebude deset, jak předpokládal, ale možná i dvacet.

Miro Šmajda, Foto: Pavel Cizner, Topzine.cz

Miro Šmajda, Foto: Pavel Cizner, Topzine.cz

Naproti tomu Chodúrova první píseň Heard it through the grapevine od Marvima Gaye se nesla v duchu jiném, v duchu ležérních poskoků, místy tónických skřeků, avšak jako vždy ukázal své zpěvácké kvality a porotou byl hodnocen (snad nebude vadit, když napíšu – jako téměř pořád) kladně.  „Jsi nejlepší zpěvák z lidí, co tu zpívali, pro mě, jsi číslo jedna,“ prohlásil Palo Habera se svým typicky kamenným obličejem. Pro připomenutí jsme Martina Chodúra mohli poprvé vidět na ostravském castingu, kde chyběl jen malý kousek a neviděli jsme ho ve finále vůbec. A to by byla podle mě škoda, co myslíte?

Druhá píseň byla naproti tomu uvedena malou rodinou vsuvkou, a jak Leoš Mareš trefně poznamenal,  Chodúrův otec skutečně jako Ježíš vypadá. I ve skutečnosti. První v druhé části programu vystoupil Miro Šmajda s písní Last Christmas, ukázal se celý v bílém, obklopen umělým sněhem a poněkud uměle působícími andílky, celé jeho putování po pódiu pak provázela skupinka odvážně oděných „Santic“ a jak nakonec porota vtipně poznamenala, zřejmě ne všem modelkám je dán smysl pro rytmus. A já musím pro změnu souhlasit s názorem Marty Jandové, bílá nic pro Šmajdu. Druhá Chodúrova píseň se nesla v téměř stejném duchu, stejně jako Šmajda byl obklopen umělými Vánocemi a dvacítkou do bíla oděných andílek. Chodúr odstartoval trochu nezvykle v golfovo – šachovém svetru, trochu nezvykle v češtině a až na refrén přeskočil zase do angličtiny. Vánoční megahit White Christmar si ale střihl s veškerou elegancí. Andělky opět mimo rytmus.

Příjemnou vsuvkou se stalo vyhlášení jakých si pofiderních a vymyšlených cen – nejlepší úsměv a nejlepší image. Tak schválně, zkuste si tipnou, kdo v první kategorii zvítězil. Ano, byl to Londýňan Thomas, žádné překvapení.  Překvapení se nekonalo ani při vyhlášení vítěze Hvězdné pěchoty a nejlepším nejhorším zpěvákem se stal Ivan, nejslavnější prznitel Michala Davida.

Závěrečná část programu byla dle mého příjemnou a energickou tečkou. Šmajda začal nejdříve písní C´est la vie od božského Káji, ale pak nečekaně úplně obrátil, divoce strhl košili a dokončil vystoupení písní Welcome to the Jungle a podařeným, ale neplánovaným pádem. Nevím, co vy ostatní, ale já tu změnu nečekala. Stejně tak i Martin Chodúr začal klidně – hitem Robbieho Williamse Supreme, až na posledních pár desítek sekund přetočil na Elvise. Musím podotknout, že po každé z posledních písní diváci vybuchli a několik dalších minut tleskali finalistům ve stoje.

Finalisti Superstar, Foto: Pavel Cizner, Topzine.cz

Finalisti Superstar, Foto: Pavel Cizner, Topzine.cz

Přesně ve 22:40 bylo ukončeno hlasování a slečna v první řadě napravo propukla (nevím proč) v zoufalý pláč. Ano, vše končí a vítěz si odnáší šek na sto tisíc euro a nečekaný dárek od sponzora. Jen o několik minut později, v jedenáct večer, je vyhlášena historicky první Česko Slovenská Superstar. Tip poroty byl správný – vítězem se stává Martin Chodúr.

Kompletní fotogalerie je k vidění zde.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Exkluzivní reportáž z Česko-Slovenské Superstar!