Menu
TOPZINE.cz
Čtenářský deník, profily spisovatelů

Emily Brontëová: Je autorka jediného románu Na Větrné hůrce géniem v sukních?

Simona Hencová

Simona Hencová

26. 11. 2012

FOTO: přírodaAnglická spisovatelka 19. století Emily Brontëová je autorkou jediného románu. Přesto se stala slavnou a její dílo patří mezi skvosty anglické románové tvorby z viktoriánského období.

FOTO: příroda

Na Větrné hůrce, román oslavující přírodu, Zdroj: sxc.hu

Sestry Brontëovy patří mezi jedny z prvních autorek, které se rozhodly bránit práva neprovdaných žen na vlastní vzdělání, povolání a samostatný život. Charlotte, Emily a Anne se narodily do rodiny chudého venkovského faráře Patricka Brontë. Prostřední Emily se narodila roku 1818. Otec brzy ovdověl a poslal dívky do penzionátu pro dcery chudších pastorů. Díky vrstevnicím sester je doloženo, že tamější podmínky a způsob zacházení jsou srovnatelné s tím, jak později Emilina starší sestra Charlotte popsala ústav Lowood v Janě Eyrové.Poté dívky nastoupily do školy v Roe Head.

Literární počátky

Po absolvování školy pracovala Emily jako vychovatelka, posléze odcestovala do Bruselu, kde krátce působila jako učitelka v penzionátní škole. Sestry plánovaly zřídit v rodném Haworthu vlastní penzionát, avšak nikdo se do jejich školy nepřihlásil. Brontëovy, které od dětství milovaly knihy a rády unikaly do světa fantazie, se rozhodly vydat sbírku básní pod mužskými pseudonymy.

FOTO: Yorkshire moors

Yorkshire moors

Z Charlotty, Emily a Anny se stávaly Currer, Ellis a Acton Bellovi. Později se rozhodly zkusit to i s románovou tvorbou.Emily popsala ve svém díle vášeň silnější než rozum a také nezkrotnou anglickou přírodu. Prostředím, ve kterém se román odehrává, se staly yorkshirské planiny, ke kterým byla pevně citově připoutána.

Proslulý román

Emily Brontëová vydala svůj první a jediný román Na Větrné hůrce roku 1847. V románu se hlavní vypravěči často střídají. Jde o příběh o velké lásce, neovladatelné vášni a pomstě. Když se kritici dozvěděli, že autorkou díla je žena, nechtělo se jim věřit, že by byla schopna stvořit tak poutavé dílo. Emily se inspirovala vlastním životem a prostředím, v němž strávila většinu života. Inspirovala se také gotickými romány ze sklonku 18. století.

Milostný dopis

V zápletce příběhu nesmí chybět láska

Kniha o divoké lásce Kateřiny a Heathcliffa je považována za jeden z nejsilnějších milostných příběhů v literatuře. Hlavním tématem je konflikt mezi přírodou a kulturou a také vnitřní konflikt člověka.

Na Větrné hůrce

Román se odehrává na počátku 19. století na severu Anglie. Pan Earnshaw, majitel Větrné hůrky, přivede domů ke svým vlastním dětem Kateřině a Hindleymu sirotka Heathcliffa. Hindley chlapce nenávidí a často ho bije, zatímco Kateřina si ho zamiluje. Po smrti pana Earshawa se hlavou rodiny stane Hindley. Když Kateřina dospěje, začne se o ni ucházet Edgar Linton ze sousedního panství Drozdov.

Čtěte také: Jana Eyrová nebo Sophiina volba. Vybrali jsme 10 knih, které vás rozbrečí

Kateřina na jedné straně touží po divokém Heathcliffovi, zároveň prahne po společenském postavení a jistotě, kterou nabízí Edgar. Se životem na Větrné hůrce je spokojená, dokud neuvidí krásu a přepych Drozdova. Nakonec se rozhodne za Lintona provdat a zklamaný Heathcliff mizí neznámo kam. Vrátí se až po třech letech jako bohatý muž, touží se pomstít za všechna příkoří a získat zpět Kateřininu lásku.

Emily byla svědkem úpadku vlastního bratra, který propadl alkoholu, a nešťastné lásky své sestry Charlotte. To ji inspirovalo k sepsání příběhu o vášnivé a spalující vášni. Román se zpočátku nesetkal s velkým ohlasem, později ale získal mezi čtenáři velkou oblibu. Britská spisovatelka zemřela v prosinci roku 1848 na tuberkulózu, krátce po vydání románu Na Větrné hůrce.

„Nad literárním odkazem sester Brontëových si kritika tolikrát kladla sugestivně tajemnou otázku, jak je možné, že v takovém zapadlém koutě Anglie a v tak prostých poměrech vznikla v jejich imaginaci geniální díla …“

Zdroj: NENADÁL, Radoslav: Charlotte Brontëová a svědomí národa. In: Brontëová, Charlotte. Shirley. Praha: nakladatelství Svoboda, 1975, str. 497.

Zdroj: ROMIEU, Emilie a Georges: Život sestier Brontëovských. Bratislava: Obzor, 1971.

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Emily Brontëová: Je autorka jediného románu Na Větrné hůrce géniem v sukních?