Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Jana Eyrová nebo Sophiina volba. Vybrali jsme 10 knih, které vás rozbrečí

Simona Hencová

Simona Hencová

2. 11. 2012

Knihy v nás vyvolávají emoce a bylo by přinejmenším zvláštní, kdyby tomu tak nebylo. Smích a pláč jsou totiž – slovy Jana Wericha – nejcennější majetek živého člověka. Vybrali jsme pro vás deset knih, u kterých si možná i popláčete.

OBR: Podzimní pláč

Vybrali jsme 10 příběhů, které vás rozbrečí., Zdroj: sxc.hu

1. David Copperfield

Mezi knihy, které vás rozbrečí, patří bezesporu díla o pohnutých osudech dětských hrdinů. Do této skupiny řadíme Davida Copperfielda, román anglického klasika Charlese Dickense. Malý Davy vyrůstal se svou matkou a chůvou v harmonickém prostředí, dokud se do jeho života nepřipletl jeho otčím, pan Murdstone.

Čtěte také: Vánoční koleda Charlese Dickense. Příběh o napravení lakotného starce zná snad každý

Románem se prolíná řada vedlejších postav, díky kterým Dickens dokonale vykresluje poměry ve viktoriánské Anglii. Zdali spletitý příběh nakonec skončí dobře a zdali se David ožení s milovanou Agnes, to si už přečtěte sami.

2. Chlapec v pruhovaném pyžamu

Román Johna Boyna Chlapec v pruhovaném pyžamu realisticky zachycuje střet naivního chlapce s drsnou realitou války. Malý Bruno, syn velitele koncentračního tábora, se musí z Berlína přestěhovat do venkovské oblasti, která sousedí s táborem plným židovských vězňů.

Chlapec vůbec netuší, co se kolem něj ve skutečnosti děje. U plotu s ostnatým drátem se seznámí s židovským hochem Šmuelem, který je oblečen do symbolického pruhovaného pyžama. Jednoho dne se ale Bruno dostane do tábora a také si ono pyžamo oblékne. A právě ten den se Němci rozhodnou tábor vyklidit.

3. Jana Eyrová

Román anglické spisovatelky Charlotty Brontëové Jana Eyrová popisuje strasti osiřelé dívky a její velkou lásku. Jana musí vydržet ponižovaní, přežít drsné podmínky ústavu v Lowoodu, ale především je nucena opustit milovaného muže.

FOTO: Jana Eyrova (2011)

Jak dlouho jim to asi vydrží?, Zdroj: distributor filmu

Mladá guvernantka překonává řadu překážek, aby se dočkala šťastného soužití se svým vyvoleným, panem Rochesterem.

4. Heidi, děvčátko z hor

Také mezi knihami, které jsou primárně určeny dětským čtenářům, se najdou takové, které je lepší prodávat s balíčkem papírových kapesníků. Kniha Heidi, děvčátko z hor od švýcarské spisovatelky Johanny Spyriové je příkladem dojemně napsaného příběhu osiřelého děvčátka, které se musí odstěhovat k mrzutému dědečkovi do Alp. Po delší době se Heidi podaří obměkčit dědečkovo srdce a postupně mezi nimi vznikne silné pouto.

5. Na Větrné hůrce

Po vydání románu Na Větrné hůrce se mnozí domnívali, že autorem díla musí být muž, neboť žena by nebyla schopná vyvolat ve čtenářích tolik emocí.

Opak byl ale pravdou, dílo vzešlo z pera anglické spisovatelky Emily Brontëové. Autorka popisuje nejen nešťastnou lásku mezi nalezencem Heathcliffem a Kateřinou Earnshawovou, ale v neposlední řadě spalující touhu po pomstě a nespoutanou yorkshirskou přírodu.

6. Sophiina volba

Sophiina volba, psychologický román Williama Styrona, patří mezi náročnější četbu. Autor se snažil zachytit zejména dopad nacismu a válečného běsnění na obyčejného člověka. To vše je možné sledovat v osudu Polky Sophie, která je během 2. světové války postavena před celou řadu nelehkých rozhodnutí.

Čtěte také: Román Sophiina volba Williama Styrona probouzí národní svědomí

Po příchodu do koncentračního tábora ji německý lékař donutí, aby si vybrala: jedno ze svých dvou dětí musí nechat zemřít v plynové komoře. Po válce se hlavní hrdinka Sophie pokouší začít nový život v USA, ale nedaří se jí to. Děsivou válkou a pobytem v koncentračním táboře je totiž navždy poznamenaná.

7. Malý princ

Kniha Malý princ bývá označována jako filozofická pohádka pro dospělé. Spisovatel Antoine de Saint-Exupéry se v roli vypravěče setkává s Malým princem. Rozmlouvají spolu o podstatě štěstí, pravém přátelství a upřímné lásce.

FOTO: Malý princ

Malý princ uchvacuje každou generaci čtenářů., Zdroj: TOPZINE.cz

Princ vypráví o růži, o kterou se staral, lišce či cestách po planetkách. Malý princ odhaluje bezelstný dětský svět a učí své čtenáře, že pravé hodnoty je třeba hledat srdcem.

8. Harry Potter

Série o Harrym Potterovi se staly doslova fenoménem. Není proto divu, že příběhy o čarodějnickém učni vyvolávají u čtenářů nemalé emoce. Zajímavý je také fakt, že právě u Harryho Pottera se k slzám přiznávají nejčastěji muži.

Čtěte také: Jak dobře znáte kouzelný svět Harryho Pottera? Udělejte si literární kvíz

Příběhy Harryho a jeho přátel či nepřátel asi není třeba blíže připomínat. K srdci zajisté přiroste každá postava z pera autorky J. K. Rowling, ať už je to kmotr Sirius Black, bradavický ředitel Brumbál či sova Hedvika.

9. Deník Anny Frankové

Nic nezasáhne citlivé lidské srdce tak jako autobiografický příběh a autentické svědectví smutných událostí. Vlnu emocí a soucitu vyvolal Deník Anny Frankové.

Židovka Anna se během války skrývala se svou rodinou před nacisty v Amsterodamu. Po dvou letech byli odhaleni a posláni do koncentračního tábora, kde Anna, její sestra i matka zemřely. Sama hlavní hrdinka si už od svých třinácti let průběžně zapisovala poznámky do deníku, který posléze připravil k vydání její otec. Deník obsahuje poznámky od června 1942 do srpna 1944.

10. Černobílý svět

Román Černobílý svět americké spisovatelky Kathryn Stockettové se odehrává na jihu USA v období 60. let 20. století. Stockettová se zaměřila na vztah černých hospodyň a jejich bílých nadřízených.

Hlavní hrdinka Eugenia je šokována tím, jak se zachází s černošskými obyvateli. Rozhodne se vyslechnout černé hospodyně a sepsat knihu o bezpráví, které je na nich pácháno. Uveřejnění knihy je samozřejmě riskantní pro všechny zúčastněné, ale publikace nakonec spatří světlo světa a způsobí velkou vlnu nevole. Stockettová kritizuje nejen rasovou nenávist, utlačování černošských žen, ale zejména také vliv předsudků na naše jednání.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jana Eyrová nebo Sophiina volba. Vybrali jsme 10 knih, které vás rozbrečí