Menu
TOPZINE.cz
Čtenářský deník, profily spisovatelů

Jak dobře znáte kouzelný svět Harryho Pottera? Udělejte si literární kvíz

Hana Mazancová

Hana Mazancová

10. 10. 2011

Šílenství kolem Harryho Pottera neskončilo ani po uvedení posledního filmu této ságy. S TOPZINE.cz máte možnost oprášit své znalosti o příběhu čarodějného učně z pera J. K. Rowlingové.

1. Kámen mudrců, který z bezvýznamného kusu kovu umí udělat ryzí zlato, ale především vytvořit elixír života, vynalezl a vlastnil:

a) Severus Snape

b) Tom Raddle

c) Nicolas Flamel

2. Druhý díl ságy o mladém čaroději nese název Harry Potter a Tajemná komnata. Kdo byl neprávem obviněn, že v minulosti onu Tajemnou komnatu otevřel, za což byl následně vyloučen ze školy?

a) Lenka Láskorádová

b) Rubeus Hagrid

c) Ginny Weasley

Správné odpovědi naleznete pod článkem.

3. Vězeň z Azkabanu, uprchlý a zvrhlý vrah, kterému se ve třetím díle podařilo uprchnout z kouzelnického vězení, byl jedním ze zvěromágů. Zvěromág je kouzelník, který na sebe dle svého uvážení může brát jakoukoli zvířecí podobu. V jaké zvíře se Sirius Black proměňoval?

a) ve stříbrného jelena

b) v malého brouka

c) v černého psa

4. Zlaté vejce, které v první části turnaje tří kouzelnických škol získal každý z účastníků, slouží jako pomocná ruka pro další souboj. Kde se podařilo Harrymu Potterovi vejce otevřít?

a) v umývárně ufňukané Uršuly

b) v prefektské umývárně

c) v Tajemné komnatě

5. Fénixův řád, spolek založený Albusem Brumbálem, má za hlavní cíl ochranu kouzelnického světa před návratem Lorda Voldemorta a jeho smrtijedů. Hlavní štáb řádu byl na adrese Grimmauldovo náměstí. Jaké bylo číslo popisné?

a) 22

b) 10

c) 12

6. Princ dvojí krve, jehož učebnici Harry používal na hodinách lektvarů, byl/a ve skutečnosti:

a) Severus Snape

b) Eileen Prince – Lloyd

c) Tobias Snape

7. K čemu slouží viteál?

a) k přemístění se z jednoho místa na druhé

b) k uchování části své rozpolcené duše

c) pro pocit nikdy nekončícího štěstí

8. Českého překladu knih o Harrym Potterovi se ujali bratři:

a) Pavel a Vladimír Medkovi

b) Alois a Vilém Mrštíkové

c) Jakub a Filip Čapkovi

9. Autorka J. K. Rowling si své prostřední jméno vybrala jako památku na svou babičku. Jak zní celé autorčino jméno?

a) Jennifer Kathleen

b) Johanna Kathleen

c) Joanne Kathleen

„Dobrá, Pottere, víte, proč jste tady,“ prohlásil. „Ředitel mě požádal, abych vás učil nitrobranu. Mohu jen doufat, že v ní prokážete lepší schopnosti než v lektvarech.“
„Ano,“ přikývl nervózně Harry.
„Tohle sice není normální vyučování, Pottere,“ zavrčel Snape a jeho oči se zúžily ve zlomyslné štěrbinky, „ale i tady jsem váš učitel a budete mi proto pokaždé, když promluvíte, říkat pane nebo pane profesore.“
Snape si ho ještě okamžik pozorně prohlížel přimhouřenýma očima a pak pokračoval: „Teď něco k nitrobraně. Jak jsem vám už říkal v kuchyni vašeho drahého kmotra, účelem této kouzelné disciplíny je uzavřít vlastní mysl před magickým vměšováním a vlivem.“

Nestává se tak často, aby i zapřisáhlý nečtenář sáhnul po knižním výtisku, z kterého se stal fenomén. A ať byl příčinou spisovatelský um autorky J. K. Rowling, komerční doprovod, nebo výběr doposud opomíjeného tématu, Harry Potter se dostal do rukou i těm, kteří začali a skončili u slabikáře. Takže si přejme jenom více takových spisovatelských trháků.

Správné odpovědi: 1c; 2b; 3c; 4b; 5c; 6a; 7b; 8a; 9c

 

Ohodnoťte tento článek:
2,5
Právě čtete

Jak dobře znáte kouzelný svět Harryho Pottera? Udělejte si literární kvíz