Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Eldest: Dospělejší a propracovanější pokračování úspěšného bestselleru

Anna Malá

Anna Malá

29. 9. 2010

!SPECIÁL!Když se první díl Odkazu Dračích jezdců, Eragon, stal nečekaně jednou z nejprodávanějších knih, nebylo pochyb, že bude brzy následovat další díl. A v něm se Christopher Paolini překonal.

FOTO: Ilustrační foto

Ilustrační foto, Foto: Martin Koubek, Topzine.cz

Eragon, dříve chudý farmářský chlapec. Eragon, ze kterého se přes noc stala legenda, se chystá prožít další dobrodružství. Eragon Stínovrah a jeho dračice Safira Zářivá šupina se vydávají do elfského hlavního města, aby se podle starých tradic řádně vyučili na správné členy řádu Dračích jezdců. Oba dva pilně studují, společně objevují přírodní zákonitosti a jsou čím dál tím více vtahováni do močálů politiky mezi spojenci proti zlému králi Galbatorixovi. Ten shromažďuje mohutnou armádu, která se střetne s vojsky rebelů Vardenů na Hořících pláních. Tam mladého Dračího jezdce čeká mnoho překvapení, z nichž některá rozhodně příjemná nebudou.

Souběžně s Eragonovým a Safiřiným studiem běží další dvě dějové linky. První líčí cestu Eragonova bratrance Rorana a obyvatel vesničky Carvahall přes celou zem, aby unikli krvelačným posluhovačům krutého krále a zachránili Roranovu snoubenku. Poslední dějová linka vypráví o osudech vůdkyně Vardenů, Nasuady, která se snaží dělat vše, co je v jejích silách, aby vzbouřence dovedla k vysněnému cíli. Ke svobodě.

Na Odkazu Dračích jezdců je úžasné sledovat, jak Eragon a Safira prozkoumávají kouzelnou Alagaësii. Christopher Paolini vytvořil naprosto reálnou zemi, která se úplně oprošťuje od té naší, plyne si svým vlastním životem a má svá vlastní pravidla a přírodní zákonitosti. Už jen to, že tak mladý člověk jako je Paolini dokázal přivést k životu tak obrovský a rozmanitý svět, je jedním z faktorů, proč je Odkaz Dračích jezdců oblíben tolika lidmi.

Na čtenáře zapůsobila jednak kouzelná říše, ale jistě i neuvěřitelně silný a láskyplný vztah mezi Eragonem a Safirou. Jak postupují stále dál ve své mnohdy nebezpečné cestě za svobodou a za svobodnou zemí, společně dospívají a učí se. Eragon musí čím dál tím více přemýšlet o otázkách nejen svojí budoucnosti, ale i Safiřiny, elfů, trpaslíků, lidí a celé Alagaësie. Mladý muž je chtě nechtě vhozen do močálů politiky, intrik a triků různých stran, kmenů a ras a je jen na něm, aby vedl a sjednotil spojence proti zkaženému králi.

Příběh se také trochu distancoval od předchozího dílu tím, že místo, aby zběsile uháněl dopředu, občas se zastaví a dopřeje si chvíli oddechu a relaxace. Dlouhé hodiny filozofických a hloubavých rozhovorů, jež Eragon vede se svým mistrem nebo svou dračicí, líčení Eragonova nesmírného úsilí, aby nezklamal všechny, kteří na něj spoléhají, aby byl silnější a rozhodnější, to vše pěkně vyplňuje místa těsně předtím, než se příběh znovu pustí do akce. Je vidět, že nejen hlavní hrdina se vzdělává a hloubá. Čtenář se totiž vzdělává a hloubá spolu s ním.

Nejen hlavní hrdina, ale také autor sám vyspěl. Pustil se do možná nejtvrdšího a nejtěžšího umění ve spisovatelském poslání: více dějových linek. A opravdu se dá říci, že Paolini obstál. Dějové linky se střídají, jak by měly, ve chvílích největšího napětí, aby byl čtenář ještě více napnutý. Jednotlivé příběhy se jen jemně třou, aby to bystrému oku neuniklo, ale ani ho to neporazilo, a propojí se vzájemně všechny najednou tak bravurně, že si toho člověk málem ani nevšimne.

Oproti předchozímu dílu si autor rozhodně vychytal styl psaní, děj lépe navazuje, nejsou zde prázdné okamžiky, nic neříkající odmlky a vše je napsáno jasně a přehledně. Na druhou stranu, i když jde o velice kvalitní dílo hodné obdivu, poněkud se nám to roztáhlo. Příčinou je jak větší množství dějových linek, tak i snaha sdělit co nejvíc, abychom z toho co nejvíce měli. To je sice ušlechtilý úmysl, ale všeho moc škodí. Alespoň je tento drobný nedostatek kompenzován tím, že i když je to dlouhé, rozhodně to stojí za to.

Název originálu: Eldest
Český název: Eldest
Autor: Christopher Paolini
Překlad: Olga Zumrová
Obálka: John Jude Palencar
Počet stran: 654
Vazba: vázaná s přebalem
Rozměry: 152 x 228 mm
Vydal: Fragment, Praha 2005
Doporučená cena: 395 Kč

Hodnocení: ***** (90 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Eldest: Dospělejší a propracovanější pokračování úspěšného bestselleru