Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Ekofilm 2011 skončil v Krumlově. Vyhrály lesy i chytrá zvířata

Lenka Rejfířová

Lenka Rejfířová

10. 10. 2011

!Fotogalerie!Už 37. Ekofilm je u konce. Snímky z celého světa vidělo na 7 000 návštěvníků v celkem třech jihočeských městech – Českých Budějovicích, Třeboni a Českém Krumlově.

Jaroslav Dušek dostal také cenu – jablko ze severu Čech, Foto: Oldřich Mánert, Topzine.cz

Filmový festival o životním prostředí, přírodním a kulturním dědictví Ekofilm se v pátek přesunul do Českého Krumlova, který byl po Českých Budějovicích a Třeboni jeho poslední zastávkou.

Jak probíhala první část Ekofilmu v Budějovicích? Čtěte více

V rámci bohatého doprovodného programu Ekofilmu se v pátek a v sobotu konaly před Městským divadlem farmářské trhy, které sklidily mezi návštěvníky velký úspěch (což snad vzhledem k zaměření festivalu nikoho nepřekvapí).

Páteční večer patřil divadelnímu představení Pátá dohoda, jehož autorem je Jaroslav Dušek podle předlohy Dona Miguela Ruize. V kavárně Ántré od 22.00 poté zahrál a zazpíval Ivan Hlas.

Ochutnejte odpad! (Německo, 2011)

Co se děje s potravinami, které si v obchodě nikdo nekoupí? Rozdají se chudým, zkompostují se, nebo se s nimi nakrmí domácí zvířata? Ani jedna možnost není správně. Potraviny s blížícím se datem spotřeby končí v kontejnerech na odpadky, i když jsou ještě zcela v pořádku. V Evropě je zakázáno krmit dobytek zbytky lidských jídel. Co tedy s odpadem?

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/filmovy-festival-ekofilm-cesky-krumlov-14-a-15-10-2011/]

Německý snímek obratně zpracovává zneklidňující téma a dává konkrétní příklady využití neprodejných potravin v každodenním životě. Neútočí na naše emoce, ale na zdravý lidský rozum.

Hodnocení: 4****

V sobotu dorazila do Českého Krumlova nestárnoucí Květa Fialová, aby odpověděla na dotazy diváků. Do soutěžní sekce festivalu totiž byly zařazeny i čtyři epizody z třináctidílného televizního cyklu Magické hory Čech a Moravy, ve kterých herečka zdolává vrcholy České republiky.

S publikem, které si svým humorem a skromným vystupováním okamžitě podmanila, se elegantní dáma podělila o zážitky z natáčení a režisér Martin Slunečko na ni prozradil, že během výšlapů museli mnohdy dělat přestávky. Nikoli však kvůli fyzické vyčerpanosti, ale kvůli hereččině dojetí z přírodní krásy.

Květa Fialová poté spolu s režisérem oznámila, že se chystají vydat knihu a DVD o putování tuzemskou přírodou.

Žádost o azyl z ekologických důvodů (Česká republika, 2010)

Absurdní humor, roztomilé legrácky a střelba do vlastních řad – to jsou hlavní zbraně hraného dokumentu, který je zaměřen především na mladé publikum. Jako vzdělávací film sice příliš nepůsobí, originalitu mu ovšem upřít nelze. Pomocí postavy 43 letého obyvatele Kodaně, Kulkaera Larsena, se úderně naváží do lidí, kteří si i v 21. století myslí, že ekologie a udržitelný rozvoj jsou sprostá slova.

Hodnocení: 3***

[youtube_660]pzyO0aF4srI[/youtube_660]

Divoká Skandinávie – Finsko (Německo, 2011)

Jeden z nejpoutavějších dokumentů letošního festivalu. Zobrazuje obyvatele finských severních lesů v měnící se přírodě čtyř ročních období. Pomocí skvěle padnoucí hudby se ze sledování každodenních činností stvoření, jejichž domovem je les, stávají dechberoucí okamžiky. Škádlení, potyčky a boje, páření a péče o mláďata jednotlivých zvířat jsou pro nás v kině úžasnou podívanou, která dojímá, ale zároveň se smíchy popadáte za břicho. Při sledování snímku mě ovšem napadlo – jak by se asi zvířata tvářila při pohledu na naše lidské námluvy a soupeření?

Hodnocení: 5*****

Slavnostní vyhlašování vítězných snímků se konalo v sobotu 8. října v Městském divadle. Večerem diváky již tradičně provedl herec Jaroslav Dušek, který si ani tentokrát neobul boty a moderoval bosý. „Vím, že to lidi zneklidňuje, ale chodidlo ožije a už tu botu jednoduše nechce, nedá se nic dělat,“ ospravedlňoval se herec při besedě v Českých Budějovicích.

Dušek si nakonec z předávání odnesl i filmovou cenu, která ovšem putuje za režisérem Viliamem Poltikovičem. Jeho dokument Když kámen promluví, který sleduje právě Jaroslava Duška a jeho nazírání na lidský svět, si na letošním Ekofilmu vysloužil Cenu diváků.

Ekofilm zaštítil i ministr Tomáš Chalupa. Přečtěte si, co si myslí o českém filmu!

O hudební doprovod se po celý slavnostní večer – po loňské vydařené premiéře – postaral skladatel a dirigent Varhan Orchestrovič Bauer a jeho Okamžitý filmový orchestr. Tentokrát ovšem společně s pražskou smyčcovou čtveřicí Epoque quartet. Na slavnostním večeru 37. Ekofilmu zaznělo několik osobitých skladeb a atmosféru před samotným předáním každé z cen dokreslovaly veselé a rázné fanfáry.

[youtube_660]8NpivZA8OWg[/youtube_660]

Dušek rozdával oceněným filmařům kaštany, které nasbíral pod stromem nedaleko divadla. Těžko říct, jestli plody měly magickou moc, každopádně vyvolaly podivnou vlnu darů z rukou osobností, které se vystřídaly na festivalovém pódiu. Od starosty Českého Krumlova převzal bohatě zdobenou číši a v průběhu celého večera si vysloužil ještě organicky pěstované jablko, pozvání do lázní nebo příslib vyřízení jeho žádosti o dotace v rámci projektu Zelená úsporám, což rozesmálo celý divadelní sál.

Vítězné filmy 37. Ekofilmu

Cena diváků: Když kámen promluví (Česká republika, 2010)

Velká cena Ekofilmu: Království lesa (UK, Německo, 2008)

Cena za scénář: Africa Obscura (Česká republika, 2011)

Cena za kameru: Divoká Skandinávie – Finsko (Německo, 2011)

Cena za režii: Ekonomika štěstí (USA, 2011)

Zvláštní cena poroty: Nečekaně chytrá zvířata (Německo, 2010)

Závěrečný raut, který se konal v prelatuře nedaleko Městského divadla měl jednu velkou hvězdu – nádherný dort, potažený marcipánem, s logem Mezinárodního roku lesů. Návštěvníci jej obdivovali zhruba dvě hodiny. Poté se začalo s jeho konzumací.

Velmi krátce se zde objevil i Varhan Orchestrovič Bauer. Venku na něj čekala manželka Barbara se synem Davidem Lvem v kočárku a poté se kompletní rodinka přemístila do divadelní kavárny Ántré, kde Orchestrovič odehrál jazzový koncert společně s OFO a hudebním tělesem Epoque quartet. Jaroslav Dušek se na raut nedostavil vůbec. V návaznosti na snímek Když kámen promluví bychom mohli s trochou nadsázky koketovat s myšlenkou, že herec opět drží několikadenní půst.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Ekofilm 2011 skončil v Krumlově. Vyhrály lesy i chytrá zvířata