Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Ministr Chalupa o českém filmu: Konec kinematografie se u nás nekoná

Oldřich Mánert

Oldřich Mánert

8. 10. 2011

!Exkluzivně!Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa má filmy rád. To dokládá i jeho záštita aktuálního ročníku environmentálního filmového festivalu Ekofilm. Jak vidí filmový průmysl u nás?

Vpravo ministr Tomáš Chalupa, Zdroj: Ekofilm.cz

Filmový festival Ekofilm je již několik let pod záštitou Ministerstva životního prostředí a své jméno s ním vždy hrdě spojují i aktuální ministři. Výjimkou není ani Tomáš Chalupa, který několika slovy zahájil letošní ročník tohoto festivalu a se čtenáři Topzine.cz se exkluzivně podělil o své názory na současný stav české kinematografie.

Tomáš Chalupa, bývalý žurnalista, je od roku 1997 aktivní v politické sféře. V letošním roce byl zvolen na post ministra životního prostředí České republiky.

I přes počáteční nechuť hodnotit český filmový průmysl se nakonec rozpovídal: „Nejsem odborníkem na filmovou problematiku, ale jako fanoušek si myslím, že na tom český film není až tak úplně špatně. Když vezmu namátkou aktuálního Aloise Nebela, který byl nedávno uveden v kinech, tak již před několika měsíci byl s úspěchem představen na filmovém festivalu v Benátkách a je zároveň vyslán jako zástupce České republiky do boje o Oscary. To je myslím jasným příkladem, že konec filmu v Čechách se prozatím nekoná.“

Čtěte více: Na Ekofilm dorazí český Borat nebo Jaroslav Dušek s indiány

Před několika lety dlouze diskutovaná problematika zavedení daňových znevýhodnění téměř zamezila příchodu velkých zahraničních filmových produkcí. Odliv velké sumy potenciálních financí z českého filmového průmyslu do zemí, jako je Maďarsko a Bulharsko, bez diskuze mělo a stále má neblahý vliv na současný stav filmu u nás.

Podívejte se na fotografie ze zahájení Ekofilmu 2011, na kterém vystoupil i ministr Tomáš Chalupa

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/filmovy-festival-ekofilm-ceske-budejovice-3-a-4-10-2011/]

„Myslím, že politici nakonec pochopili, že i filmový průmysl je byznys, ze kterého může mít stát užitek. Na druhou stranu je potřeba si přiznat, že filmaři tolik diskutovaná filmová krize nebyla stoprocentně způsobená daňovým znevýhodněním zahraničních filmových štábů u nás, ale globální ekonomickou krizí,“ vysvětluje ministr Chalupa.

„Krize se dotkla filmového průmyslu stejně jako dalších odvětví a je bláhové se domnívat, že genius loci Prahy by ji překonal. Ideální spolupráce bude vždy o kompromisu. To znamená, že stát dá filmařům takové podmínky, aby měli důvod a motivaci točit právě zde, ale na druhou stranu filmaři budou rozumět a respektovat zásady, za kterých se v dané lokaci natáčí,“ dodává Chalupa.

Po závažnějších problémech nám ministr Chalupa také prozradil, jaké jsou jeho nejoblíbenější snímky: „Mám rád české filmy z nové vlny – Ostře sledované vlaky, Postřižiny nebo Slavnosti sněženek. Nadchne mne také dobrá detektivka či thriller. V tomto ohledu u mne vyhrává snímek Klid noci. A coby politik nesmím zapomenout na výborný britský seriál a pomyslnou mantru všech politiků a byrokratů: Jistě, pane ministře.“ (smích)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Ministr Chalupa o českém filmu: Konec kinematografie se u nás nekoná