Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Na Ekofilm dorazí český Borat nebo Jaroslav Dušek s indiány

Pavlína Nouzová

Pavlína Nouzová

6. 10. 2011

!Exkluzivně!Jste zrovna v okolí Českých Budějovic nebo Českého Krumlova? Pak máte skvělou možnost zajít si na trochu kultury! V těchto městech totiž právě probíhá festival Ekofilm, který je z velké části zadarmo.

Proč nemůžu pálit odpadky, kde chci??, Zdroj: Ekofilm

Festival Ekofilm se už přehoupl do své poloviny. Topzine.cz vám ale přináší pár tipů, které byste neměli vynechat, už jen pokud máte rádi fiktivní dokument Borat nebo herce Jaroslava Duška.

37. ročník Mezinárodního filmového festivalu o životním prostředí, přírodním a kulturním dědictví Ekofilm se koná 3. až 9. října 2011 v Českých Budějovicích, Českém Krumlově a Třeboni. Kompletní program naleznete ZDE.

Žádost o azyl z ekologických důvodů

České Budějovice, 6. 10., 17:15
Český Krumlov, 8. 10., 11:30

Tento krátkometrážní fiktivní dokument pojednává o Dánovi, který v Česku žádá o azyl. Doma mu totiž nedovolili pálit, co se mu zlíbilo. „Museli jsme silně bojovat za to, aby scénář zůstal v té komické, fiktivně-mokumentaristické poloze, v jaké je. Fikce se totiž zúčastněné společnosti zalekly,“ uvedla pro Topzine.cz produkční Pavlína Kalandrová. Snímek totiž ve výsledku není pravým dokumentem, ale hraným, podobně jako zmíněný Borat. Přesto se snaží upozornit na podobné věci jako někteří jeho aktivističtí bráškové.

Kdo je v letošní porotě festivalu Ekofilm? Třeba i architekt Okamura

Podle režiséra Williama Leeho měli filmaři velice málo finančních prostředků na natáčení. „Například pláž, kde jsme točili, jsme našli na internetu na Google Earth, kde jsme si místo virtuálně prošli skrznaskrz a promýšleli vhodné podmínky pro natočení situace, s hezkým sluncem a světlem. Ovšem cestou na pláž jsme zabloudili. Slunce a světlo tam sice i později bylo, ale bohužel nezbývalo moc času je využít. Byla to tedy do jisté míry improvizace a chaos,“ popsal natáčení Lee pro Topzine.cz.

Film se snaží poukázat na dinosauří neekologickou mentalitu, tedy typ odmítačů globálního oteplování, podle kterých se jich tato věc netýká. „Bohužel v poslední době jsou v Ostravě v zimních měsících výrazně překračovány koncentrace CO2, limity těžby uhlí se politici díky těžařské loby chystají zrušit a v čele naší země stojí prezident, který tvrdí, že globální oteplování je mýtus,“ lituje Kalandrová.

Pátá dohoda

Český Krumlov, 7. 10., 19:30

V hlavní roli tohoto divadelního představení je Jaroslav Dušek, který zároveň napsal i scénář. Vznik představení je však složitější…

Původně existovaly Čtyři dohody o životě dávných Toltéků ve střední Americe. Jelikož ale ovlivnily životy milionů lidí po celém světě (před divadelní hrou vznikla totiž kniha z pera Dona Miguela Ruize), napsáno bylo i pokračování. A to jak knižní, tak divadelní.

„Rozšiřuje svět Čtyř dohod o další odvážný náhled za svět slov, do krajiny za myšlením či před myšlením. Představení vzniklo jako přirozené pokračování Čtyř dohod. Přijďte se podívat,“ láká své fanoušky na představení herec Jaroslav Dušek.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Na Ekofilm dorazí český Borat nebo Jaroslav Dušek s indiány