Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Ekofilm 2011: Známe jména porotců. Budou jimi Okamura i potápěč z USA

!Exkluzivně!Jižní Čechy se letos v říjnu stanou opět dějištěm filmového festivalu Ekofilm. Již 37. ročník přivítá zajímavé osobnosti nejen v řadách tvůrců soutěžních snímků, ale také v mezinárodní porotě.

FOTO: Novozélandský režisér Ilja Ruppeldt

Novozélandský filmový tvůrce Ilja Ruppeldt, Zdroj: ekofilm.cz

Na festival Ekofilm se letos přihlásilo zhruba 200 filmů, které již několik dní posuzuje výběrová komise. Snímky budou rozděleny do soutěžní sekce, informativní sekce a sekce filmů na přání – tyto filmy budou divákům k dispozici ve festivalovém centru na vyžádání.

37. ročník Mezinárodního filmového festivalu o životním prostředí, přírodním a kulturním dědictví Ekofilm se bude konat 3. až 9. října 2011 v Českých Budějovicích, Českém Krumlově a Třeboni. Kompletní program naleznete ZDE.

Porotu mezinárodního filmového festivalu o životním prostředí, přírodním a kulturním dědictví letos tvoří sedm osobností, pocházejících kromě České republiky z různých koutů světa.

Osobnosti porotců

William Parks je americký potápěč, který působí především na Floridě a Bahamách. Vystudoval oceánské inženýrství a velmi intenzivně pracuje na ochraně pobřeží a mořské fauny, jinak se podílí i na mnoha dalších ekologických projektech.

FOTO: Americký potápěč William Parks

V mezinárodní porotě festivalu zasedne také americký potápěč a ochránce přírody William Parks

Parks spolupracoval mimo jiné také s českým dokumentaristou a tvůrcem filmů o životním prostředí Stevem Lovečkem Lichtagem, jehož snímek Poslední lovci získal Cenu diváků na předešlém ročníku festivalu Ekofilm.

Další zajímavou osobností letošní poroty Ekofilmu je novozélandský režisér Ilja Ruppeldt, který má k českému i slovenskému prostředí velmi blízko díky svým studiím na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě. Po studiích si novozélandského tvůrce jako svého asistenta vybral i režisér Juraj Jakubisko. Ilja Ruppeldt momentálně dokončuje dokumentární snímek o životě československých Romů na Novém Zélandě.

V porotě zasedne i eko-architekt

Architekt Osamu Okamura je původem japonský architekt, žijící v České republice. Absolvent Fakulty architektury ČVUT v Praze se zabývá sociálně-ekologickými projekty, je šéfredaktorem odborného architektonického časopisu Era 21 a pravidelně přednáší na Masarykově univerzitě v Brně.

FOTO: Architekt Osamu Okamura

Členem poroty je i architekt Osamu Okamura

Porotu doplňují dvě dámy – jednou z nich je Dagmar Rajčanová, organizátorka slovenského festivalu Envirofilm a prezidentka mezinárodního sdružení festivalů o životním prostředí Ecomove International. Druhou je pak publicistka Alice Aronová.

Letošní porotu tvoří:

Dagmar Rajčanová, organizátorka slovenského festivalu Envirofilm, prezidentka Ecomove International

Hans-Joachim Schlegel, německý filmový historik, teoretik a kritik

Ilja Ruppeldt, novozélandský režisér

Osamu Okamura, architekt, šéfredaktor časopisu Era 21

Alice Aronová, filmová publicistka

David Prudký, filmový producent a publicista

William Parks, americký potápěč a ekolog

Ve znamení různorodosti

Oproti loňskému roku, kdy byla porota pětičlenná, se letos počet porotců rozrostl na sedm. Zeptali jsme se tiskového mluvčího festivalu Ekofilm, Pavla Sladkého, proč byl letos počet protoců navýšen.

FOTO: Dagmar Rajčanová

Prezidentka sdružení Ecomove Dagmar Rajčanová

„Oslovili jsme v letošním roce vícero zahraničních i domácích osobností se vztahem k filmu a životnímu prostředí, a protože naprostá většina z nich projevila o porotcování na Ekofilmu upřímný zájem, máme letos porotu sedmičlennou,“ řekl pro Topzine.cz.

„Jde nám hlavně o názorovou a profesní různorodost poroty – a to ta letošní výborně splňuje,“ dodal Sladký.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Ekofilm 2011: Známe jména porotců. Budou jimi Okamura i potápěč z USA