Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Dvořákova Rusalka vznikla ve spolupráci se zahraničními univerzitami

Eva Síčová

Eva Síčová

21. 7. 2011

FOTO: Severočeské divadlo logoCo vznikne, když se spojí dvě významné umělecké školy s divadlem? Zajímavá podívaná, která má svou tradici v předešlých ročnících. V Ústí nad Labem jste mohli ve dnech 14. a 15. července vidět originální podání opery Rusalka, tentokrát pod taktovkou mladých studentů ze zahraničí.

FOTO: Severočeské divadlo logo

Operu Rusalka uvede Severočeské divadlo Ústí nad Labem

Severočeské divadlo opery a baletu přichystalo červencové představení Rusalky ve spolupráci s University of British Columbia (Vancouver, Kanada) a Zürcher Hochschule der Künste (Curych, Švýcarsko). Mladí posluchači těchto významných škol se připravují celý týden na představení pod vedením Norberta Baxy, který spolupracuje s oběma univerzitami jako pedagog. Dále účinkují sólisté, sbor a orchestr Severočeského divadla.

FOTO: Rusalka

Rusalka Foto: Petr Berounský

Rusalka vznikla spojením geniální hudby Antonína Dvořáka a lyrického libreta Jaroslava Kvapila. Opera vznikla za pouhých sedm měsíců a při premiéře v roce 1901 učarovala divákům i kritikům. Její hudba okouzluje svým melodickým bohatstvím a originálními nápady v harmonii a rytmice dodnes. Nejznámější árie jsou Rusalčina Měsíčku na nebi hlubokém a Vodníkova Ubohá Rusalko bledá.

Původně bylo libreto nabídnuto Oskaru Nedbalovi, Josefu Sukovi a dalším, ale byl vždy odmítnut. V tu dobu se Antonín Dvořák poohlížel po novém libretu. Kvapil se to dozvěděl z inzerátu, který podalo Národní divadlo, a i přesto, že byl jednou Dvořákem odmítnut, tak zkusil druhou šanci. Tentokrát to vyšlo a Rusalka měla volnou cestu na jeviště.

V Severočeském divadle se režie ujal Tomáš Šimerda, absolvent Konzervatoře v Praze a Akademie múzických umění v Praze. Realizoval několik desítek operních, operetních a muzikálových inscenací v různých českých divadlech. V letech 1999–2001 působil jako umělecký šéf Janáčkovy opery Národního divadla v Brně. Šimerda je zároveň významným televizním režisérem specializujícím se na ztvárnění hudby na obrazovce.

Severočeské divadlo opery a baletu

Rusalka – Antonín Dvořák

Režie: Tomáš Šimerda

Představení: 14. července 17.00, 15. července 19.00

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Dvořákova Rusalka vznikla ve spolupráci se zahraničními univerzitami