Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

Drogy nebo léky? Co je opium, morfium a heroin?

Redakce

Redakce

13. 11. 2009

Opiáty jsou jednou z nejnebezpečnějších skupin drog. Získávají se většinou z nezralých makovic. Zde je na místě si skutečně dobře rozmyslet, zda stojí za vyzkoušení.  Protože plocha, na kterou se s opiáty dostanete, je velice šikmá.

Riziko rozvoje fyzické i psychické závislosti je velice vysoké. Dochází ke vzniku tolerance, člověk si na drogu zvyká, stejná dávka působí postupem času méně a méně. Důsledkem je samozřejmě zvyšování užívaného množství. Účinnou látkou je morfin.

Účinky

Tak jako u ostatních skupin drog, i účinky opiátů jsou do určité míry individuální. Všeobecně vzbuzují pocity euforie a klidu, tlumí bolest, navozují otupělost a ospalost, apatii, snižují schopnost soustředění. U některých uživatelů mnohou způsobovat nevolnost.

Utlumují dýchání, což je patrné především při předávkování, kdy je zástava dechu nejčastější příčinou úmrtí. Můžou nastat křeče. Uživatelé mají sucho v ústech, opiáty totiž snižují sekreci slin, slz a hlenů. Zorničky jsou zúžené.

Libido se působením opiátů snižuje (to znamená, že lidé nemají chuť na sex). Objevují se halucinace, v mnoha případech jsou nepříjemné a navozují úzkostné stavy.

Při injekčním podávání hrozí nejen riziko přenosu infekčních nemocí, ale také zánětů žil a trombózy, někdy až smrtelné embolie (ucpání některé z hlavních žil sraženou krví).

Opium

Opium je sušená šťáva z naříznutých nezralých makovic máku setého. Název je odvozen od řeckého ópos (šťáva). Ke získání 1 kg surového opia je třeba šťáva z přibližně 20 000 nezralých makovic. Pojídá se, pije v roztocích, kouří z dýmek. Méně často se roztok injekčně aplikuje přímo do žíly. Opium se na českém trhu objevuje také jako příměs pouličně prodávaného hašiše.

Morfium (morfin)

Injekce morfia vyvolá vyrovnanou, klidnou euforii. Člověk je lhostejný ke starostem, stoupá sebevědomí, myšlení se zrychlí. V 1. polovině 20. století začalo být morfium vytlačováno novou drogou – heroinem.

Heroin

Heroin, Foto: Veronika Telčerová, Topzine.cz

Heroin

Na konci 19. století byl heroin legálním lékem. Po celém světe se prodával jako prostředek k uklidnění, proti astmatu a tuberkulóze. Léta byl využíván jako lék proti závislosti na morfiu, zpočátku jej považovali za látku s nulovým rizikem vzniku závislosti.

Heroin je klasická tvrdá droga. Získává se ze surového opia. Funguje podobně jako morfin, stačí ale pětkrát až desetkrát menší dávka. Při podání má okamžitý, nárazový účinek (mrtvola se pak najde s jehlou v žíle). Heroin proniká do mozku lépe než morfin, působí prudčeji, ale jeho účinek je kratší.

Nejčastější způsob aplikace je nitrožilní, dále pak šňupání, kouření nebo inhalace.

Na českém trhu se heroin vyskytuje ve dvou formách. Hnědý heroin („brown sugar“) vhodný ke kouření a bílý heroin (white powder) k nitrožilní aplikaci (injekčně).

Než se dostane ke svému uživateli, získává heroin řadu přísad, které do něj vmíchávají jednotliví obchodníci, aby tak zvýšili objem látky a tedy svůj zisk. Používá se cyankáli, jedlá soda, cukr, paracetamol, kofein, ale také prací prášek a nebo (například v Praze nebo Ostravě) seškrábaná omítka. Toto kolísání čistého heroinu ve směsi často zapříčiňuje použití smrtelné dávky, většinou nechtěně – tzv. zlatá střela.

Braun

Typicky česká droga vyráběná v domácích laboratořích z léčiv obsahujících kodein. Aplikuje se nitrožilně.

Metadon

Vyrábí se legálně pro medicínské účely (substituční léčba závislých na opiátech), prosakuje však na nelegální trh jakožto náhrada heroinu.

Historie

Maková šťáva byla užívána už před naším letopočtem. Zdroje hovoří o Mezopotámii, kde byla zřejmě vyhledávána pro svůj euforický účinek. Později byl mák podáván k utišení bolesti. V 18. a 19. století bylo opium legálně dodáváno evropským lékařům a lékárníkům, obzvláště v Anglii bylo jeho pití a pojídání rozšířené. Karel Marx ve svém díle Kapitál ostře kritizoval zvyk londýnské dělnické třídy uspávat děti opiovým roztokem. Během 20. století docházelo k postupným zákazům opia po celém světě.

Ohodnoťte tento článek:
2,5
Právě čtete

Drogy nebo léky? Co je opium, morfium a heroin?