Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Donšajni zářili v Montrealu. Nyní si razí cestu ke Zlatému glóbu

Redakce

Redakce

19. 9. 2013

Český snímek Donšajni, který měl premiéru na festivalu v Montrealu, lahodil oku nejen běžným divákům, zájem vzbudil i u odborné veřejnosti. Usilovat bude dokonce o Zlaté glóby.

Foto: Suknickari Menzel

Jiří Menzel zrežíroval např. nezapomenutelné Slavnosti sněženek. Zdroj: bontonfilm.cz

Po lístcích na galavečer i na obě festivalové reprízy se jen zaprášilo. Jednání ohledně filmových práv např. do Itálie, Kanady nebo Řecka je již v běhu. Další úspěch může být nasnadě, neboť Jiří Menzel byl vyzván členem asociace pro udělování Zlatých glóbů k tomu, aby přihlásil své dílo do soutěže snímků v neanglickém jazyce a ucházel se tak o Glóby.

„Po projekci v Montrealu také oslovil Jiřího Menzela André Guimond, člen HFPA- asociace, která uděluje Zlaté glóby. Ten navíc zasedá výboru této organizace, která nominuje neanglicky mluvené filmy na tuto cenu. Následně nám i nabídl součinnost při přihlášení filmu na tuto cenu, kterou určitě využijeme,” potvrzuje výkonná producentka snímku Lucia Kršáková, „momentálně připravujeme podklady pro přihlášku.”

Nejen že se Donšajni Guimondovi líbili, ale dokonce, s přihlédnutím k tvorbě Menzela v minulých letech, spatřuje ve filmu i reálnou šanci na úspěch. Jiřímu Menzelovi by také mohlo pomoci právě probíhající americké turné, jehož vrcholem bude promítání Ostře sledovaných vlaků členům Akademie v proslulém Samuel Goldwyn Theater v Hollywoodu.

Foto: Suknickari - Josefikova, Jilek

Menzel byl na festivalu v Montrealu současně prezidentem poroty. Zdroj: bontonfilm.cz

Komedie Donšajni se nese ve víru vášně, a to jak k samotnému životu, tak i k ženám a hudbě. Příběh, vyprávějící o lásce a zklamání, hudbě, milování a náklonnosti k operním pěvkyním, se odehrává za doprovodu humoru a nadsázky.

Zkratku HFPA (Hollywood Foreign Press Association) nese organizace zahraničních akreditovaných novinářů v Hollywoodu. Právě jejich ruce udělují Zlatý glóbus, který povětšinou dláždí cestu i k Oscarovi.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Donšajni zářili v Montrealu. Nyní si razí cestu ke Zlatému glóbu