Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Doctor Who, Pán času

Jan Neuman

Jan Neuman

30. 7. 2010

Poslední dny Pompejí, pád Bastily, první mistrovství světa ve fotbale a nebo naopak daleká budoucnost a ještě neznámé rasy? Tam všude vás může Doctor vzít sebou.

Doctor Who Zdroj: bbc.co.uk

Přesně o tom je anglický kultovní seriál Doctor Who, který se vysílá již od roku 1963, což z něj činí nejdéle vysílaný sci-fi seriál na světě. Doctor, což je jeho opravdové jméno, je posledním z rasy takzvaných Pánů času (proto také někdy Vládce nebo Pán času), kteří byli zavlečeni do války se svým úhlavním nepřítelem, Daleky. Dalekové jsou malá chapadlovitá stvoření, které se ovšem skrývají v mechanickém brnění, chráněném štítem. Jsou velice nebezpeční, což dokazuje i to, že dokázali vyhladit téměř celou jednu velice vyspělou rasu. Doctor byl dokonce ostatními Pány času poslán zpět časem, aby Daleky zničil, ale jak se zdá z některých epizod, několik mu jich zcela jistě uteklo, a tak se s nimi musí utkat znovu.

Dalek, stroj na zabíjení Zdroj: bbc.co.uk

Od doby Časových válek, jak byl nazván boj mezi Daleky a Pány času, Doctor cestuje napříč časem ve své lodi zvané TARDIS, která má podobu britské policejní budky z padesátých let, zažívá neuvěřitelná dobrodružství, napravuje chyby, kterých se dopustili jiní a soupeří se svými nepřáteli, kteří mají zájem o jeho loď a o schopnost cestovat napříč časem.

V roce 1996 byl seriál přerušen, aby byl v roce 2005 znovu vzkříšen anglickou televizní stanicí BBC a kanadskou společností CBC, přičemž toto znovuvzkříšení je bráno jako novodobá první série. Od tohoto roku má také Doctor nového pomocníka, Rose Tylerovou (Billie Piper), která neodolá Doktorovu pozvání a vydává se s ním vstříc dobrodružství.

V současné době hraje Doctora Matt Smith, který má zkušenosti nejen se seriály, ale i s divadelní tvorbou. Jeho společnici, která vystřídala Rose, je Amy Pondová ztvárněná Britskou herečkou Karen Gillan.

Doctoři v průběhu času Zdroj: bbc.co.uk

Před samotným hodnocením, je zapotřebí vyřešit ještě jednu záhadu. Jak je možné, že se u jedné postavy vystřídalo od roku 1963 až do teď již jedenáct herců? Odpověď je prostá: když je Doktorovo fyzické tělo blízko smrti, zregeneruje se a dostane zcela novou podobu i prakticky celou svoji osobnost.

Duchovními otci seriálu jsou Sydney Newman, C. E. Webber a Donald Wilson, pod Doctorem z roku 2005 je podepsán Russel T. Davies, kterému se podařilo oživit Doktorovy staré známé nepřátele, a aby toho nebylo málo, ještě mu nějaké přidat. Svému prvnímu Doktorovi (rok 2005) také dal černé tričko a koženou bundu, což vypadá cool.

Seriál velice často využívá podněty a klišé ze sci-fi seriálů z padesátých a šedesátých let, ale činí tak s láskou a ve zcela jiném podání. Velká většina problémů a nesnází se vyřeší spíše rozumem, než zbraněmi a střílením, které Doctor neuznává. Na každý problém jde logicky a se zaujetím jemu vlastním, díky čemuž často připomíná malé dítě, které pozoruje na louce motýla.

Doctor a Rose Tylerová Zdroj: bbc.co.uk

Typické je také velké množství kostýmů, a to právě proto, že se mnohdy vydáváme daleko do minulosti a jindy zase do velmi vzdálené budoucnosti. S tím také souvisí práce maskérů, kteří si vystřihnou téměř vše od mimozemšťanů, až po vlkodlaky. Ale přestože se jedná o seriál sponzorovaný televizí, kostýmy a masky jsou velice kvalitní a často i vtipné, neboť i humor (anglický humor) je to, co dělá Doctora Who, Doctorem Who.

Všichni, kteří ztvárnili Doctora, patří mezi zkušené herce, kteří za svoji kariéru vystupovali v nejednom seriálu. A na plátně je to znát. A to právě proto, že v Doctoru Who se nenajde příliš akce, ale jde spíše o dialogy a podání situace slovy a tělem, než nákladnými efekty.

Doktor Who, je klasika, která ani po tolika letech neztrácí šťávu a neobjevuje se jen v televizi, můžete si ho vychutnat také na rádiu BBC a dokonce i v komiksové podobě.

Název: Pán času (Doktor Who)
Délka: 5 sérií (každá 13 dílů po 45 min) + 8 filmů (po 60 min)
Tvůrci: Sydney Newman, C. E. Webber, Donald Wilson
Kanál originálního vysílání: BBC
Kanál vysílání u nás: AXN Sci-fi
Hrají: Christopher Eccleston, David Tennant, Matt Smith, Karen Gillan, Billie Piper

Hodnocení: *****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Doctor Who, Pán času