Menu
TOPZINE.cz
Divadelní noviny

Docela velké divadlo najdete v Litvínově. Hostuje zde Morávková i Révai

FOTO: DVD1Scéna, která produkuje činoherní představení pro dospělé i pohádky pro děti. Divadelní sdružení, které se svými inscenacemi objíždí svět. Řeč je o litvínovském divadle, kde hostují zvučná herecká jména.

FOTO: DVD2

Budova Docela velkého divadla v Litvínově Zdroj: docelavelkedivadlo.cz

Docela velké divadlo (DVD) je volným sdružením umělců, kteří se divadlu věnují s veškerou láskou. Vzniklo roku 1996 a od té doby těší malé i velké diváky.

Hlavní sídlo má v Litvínově, ale v Praze má stálou scénu v Divadle U Hasičů a pravidelně jej můžete vidět hostovat i v brněnském Divadle Bolka Polívky. Za svým publikem přijíždí i do dalších českých a moravských divadel a domů kultury.

DVD a jeho soukromá divadelní škola

V roce 2002 byla při občanském sdružení Docela velké divadlo otevřena soukromá odborná divadelní škola Scéna. Ta připravuje odborníky v jednotlivých divadelních profesích (herecké, umělecko-technické i technické profese). Ředitelem je umělecký šéf a režisér DVD Jurij Galin.

Téměř každý herec tohoto divadla vzešel ze soukromé školy, o které ale veřejnost zatím moc neví. Škola tak připravila do světa například známé litvínovské herce: Lenku Lavičkovou, Petra Erlitze, Alenu Boháčovou, Jana Bouše a další.

Repertoár pro všechny

Litvínovský soubor připravuje repertoár tak, aby si v něm našel každý to své. Pro děti připravují pohádky (na ně se divadlo zaměřuje nejvíce), a proto se to v tomto roce hemží premiérami inscenací právě pro to nejmladší publikum.

„Jsou to sice pohádky, ale zajdou na ně často rádi i dospělí,“ říká tajemnice uměleckého provozu Iva Boušová s tím, že dramaturgyně a herečka Jana Galinová se do pohádkových her snaží vkládat vždy nějaký vtip pro dospělé. Děti to sice nepochopí, ale dospělí zcela určitě budou vědět, a tak se pro ně rázem stane pohádka atraktivnější.

FOTO: Mrazík

V pohádce Mrazík se objevuje populární tvář Jana Révaie

V současnosti má DVD na repertoáru třeba populární ruskou pohádku Mrazík, ve které exceluje populární pražský herec Jan Révai v titulní roli Ivánka. „Jan Révai si dokonce pro tuto roli sám sehnal blonďatou paruku,“ říká Boušová, podle které Mrazík patří mezi ty nejpovedenější.

Momentálně litvínovská scéna připravuje pro děti a jejich rodiče další populární pohádkový příběh. Tentokrát se můžete přijít podívat na typicky českou podívanou, na Popelku.

Činoherní klasiky v podání populárních herců

Docela velké divadlo má v současné době na repertoáru napřiklad klasický titul Ubohý Cyrano, ve kterém exceluje pražský herec David Suchařípa.

Přijít se můžete podívat také na komedii Penzion ponorkaRomanem Štolpou. Nesmíme opomenout ani zatím nejoblíbenější titul, který má Litvínov na repertoáru, Sousedka. Ve francouzské komedii o lidech, kteří byli zvyklí žít sami a teď se pokoušejí žít ve dvou, se představí Lukáš Vaculík nebo Hana Seidlová.

FOTO: Ubohý Cyrano

David Suchařípa exceluje v inscenaci Ubohý Cyrano

To je jen část z bohatého repertoáru litvínovské scény. S mnohými tituly divadlo dokonce objíždí svět, a tak i malé divadlo dokáže na sebe upoutat pozornost a pobavit lidi v zahraničí.

DVD tak kulturně obohatilo diváky z Chorvatska, Itálie, Francie, Rakouska, Slovenska, a dokonce také USA, Kanady a Mexica. Nutno dodat, že se v cizích zemích těší úspěchu.

Docela velké divadlo

Adresa: Rooseveltova 279, Litvínov

Ředitelka: Jana Galinová

Herci: Jana Galinová, Lenka Lavičková, Petr Kozák, Lukáš Masár, Petr Erlitz, Jan Bouše, Zuzana Bartošová

Inscenace: Ubohý Cyrano, Gangsteři z městečka, Penzion Ponorka, Sousedka, Milion Liber, Láska je láska, Romeo a Julie

Pohádky: Šípková Růženka, Tři mušketýři, Princ Bajaja, Mrazík, Kráska a netvor, Princezna ze mlýna

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Docela velké divadlo najdete v Litvínově. Hostuje zde Morávková i Révai