×
TOPZINE.cz

Do Prahy se chystá metalový zpěvák, skladatel a aktivista Serj Tankian. Co přiveze tentokrát?

serj_tankian!Vstupenky!Incheba Aréna zažije 24. června pozoruhodné vystoupení. Americký Armén Serj Tankian, bývalý frontman metalových System of a Down, představí své nejnovější album. Ve fraku, s cylindrem a s pomocí části Českého národního symfonického orchestru.

Serj Tankian
Serj Tankian, Zdroj: archiv

Cesta k System of a Down

Serj se s rodiči už v osmi letech přestěhoval do Los Angeles. Vystudoval marketing, založil softwarovou firmu a tím mohl tento příběh skončit, protože Tankianovu podnikání se brzy začalo velmi dobře dařit. Vyhrála ale jeho láska k hudbě, takže svou společnost brzy prodal a vydal se na cestu, která vedla až k ceně Grammy.

>>> Koupit vstupenky zde <<<

A možná by až tak daleko stejně nedošel, kdyby se jednoho dne roku 1992 nesetkal náhodou s Daronem Malakianem. Narazili na sebe ve studiu, kde právě každý nahrával s jinou kapelou. Brzy založili improvizovaný jam band Soil. Nevydrželi v něm ale dlouho, protože měli pocit, že nikam nesměřuje. A tak vznikla skupina, jejíž název byl inspirován Malakianovou básní Victims of the Down.

Systémy a spousta vedlejšáků

Za dvanáct let existence System of a Down se jen jednou změnilo personální obsazení. Původní bubeník Ontronik Khachaturian musel být kvůli zranění ruky nahrazen Johnem Dolmayanem. Ale páteř skupiny – zpěvák, hlavní autor písní a klávesista Serj Tankian, kytarista Daron Malakian a basák, původně manažer, Shavo Odadjian – se až do rozchodu v roce 2006 nezměnila.

Se Systémy vytvořil Serj pět alb a kapela brzy získala velkou popularitu, ale přesto si zpěvák našel čas i na další projekty. Spolupracoval se skupinami Dog Fashion Disco nebo Deftones, produkoval a nakonec si založil vlastní vydavatelskou společnost Serjical Strike Records. Věnuje se ale i práci nehudební. V dokumentu o Arménii, natočeném Tankianovým blízkým přítelem Diranem Noubarem, například namluvil komentář. Noubar na oplátku režíroval některé Serjovy klipy.

Známá písnička: úspěch, rozpad, sólování

System of a Down prorazili už svým eponymním albem z roku 1998. Spojili tvrdost, provokativní texty, originální melodie vycházející z jejich arménských kořenů, uhrančivý zpěv a působivé dvojhlasy a nejen metaloví fanoušci byli uchváceni. I kritiky na alba SOAD byly velmi příznivé a skupina nakonec získala v roce 2006 za skladbu B.Y.O.B. (Bring Your Own Bombs) i to nejcennější hudební ocenění, Grammy.

Po vydání albových dvojčat Mezmerize a Hypnotize ale kapela ohlásila rozchod. Všichni členové sice v médiích svorně zdůrazňovali, že se jedná jen o dočasnou záležitost, za poslední čtyři roky ovšem o znovuzprovoznění SOAD nepadlo ani slovo. Z pohledu Serje Tankiana se asi ani není co divit. Jeho sólová kariéra se rozběhla velmi dobře, album Elect the Dead zaznamenalo úspěch u kritiky i u fanoušků, navíc má takto Serj mnohem víc prostoru k experimentování.

Skladatel i aktivista

Prostoru k experimentování využívá Serj rozhodně rád a často. Už Elect the Dead se od zvuku SOAD značně vzdálilo, přibyl klavír a skladby působily občas víc jako klasická díla než metalové vypalovačky. Letos v březnu navíc vyšla na CD i DVD symfonická úprava Serjova sólového debutu. Právě tu představí v červnu českému publiku. A jeho připravované album prý bude mít kromě klasické hudby blízko i k jazzu.

Tankian ale není jen zpěvák, skladatel a multiinstrumentalista. V roce 2001 mu vyšla sbírka básní Cool Garden. Serj se velmi angažuje i jako politický aktivista. Spolu s kytaristou Tomem Morellem založil roku 2002 nevládní neziskovou organizaci Axis of Justice (Osa spravedlnosti), jejímž cílem je bojovat proti násilí a nespravedlnosti ve světě. Často v tomto smyslu činí veřejná prohlášení. Velmi se také zasazoval o mezinárodní uznání genocidy, která byla na Arménech provedena na začátku první světové války. K tomuto tématu vznikl za pomoci členů SOAD dokumentární film Screamers. Jako vegetarián a odpůrce průmyslové živočišné výroby bojuje Serj poslední dobou i za práva zvířat.

Serj Tankian se narodil 21. srpna 1967 v libanonském Bejrútu. Vystudoval marketing, ale přes obchodní úspěchy dal přednost umění.

S kapelou System of a Down nahrál pět alb. Tři z nich se umístila na vrcholu americké albové hitparády. Získali celkem čtyři nominace na cenu Grammy, jednu proměnili.

V anketě magazínu Hit Parader byl zvolen 26. nejlepším metalovým zpěvákem všech dob.

V České Republice vystoupí po třech letech.Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..