×
TOPZINE.cz

Mezinárodní den mateřského jazyka nám připomíná smrt čtyř studentů

FOTO: Na 21. února připadá Mezinárodní den mateřského jazyka
Na 21. února připadá Mezinárodní den mateřského jazyka, Zdroj: sxc.hu

Teprve roku 1999 vyhlásila organizace UNESCO 21. únor Mezinárodním dnem mateřského jazyka. Je to příležitost připomenout si rozmanitost a unikátnost více než 6000 světových jazyků.

Na 21. února připadá Mezinárodní den mateřského jazyka, Zdroj: sxc.hu

Dnešní den je oslavou rozmanitosti a pestrosti. Den oslav řeči. Dějiny tomu tak chtěly, aby dne 21. února lidé po celém světě slavili Mezinárodní den mateřského jazyka.

Tento svátek vyhlásila organizace UNESCO v roce 1999 na počest uchránění bengálského jazyka v roce 1952, i za cenu krveprolití, a tímto dnem by si svět měl připomenout různorodost a důležitost zhruba 6000 jazyků, kterými se na naší planetě stále mluví.

„V jazyku je naše národnost.“ Josef Jungmann

Jazyk slouží především ke vzájemné komunikaci a nedílné výměně názorů. Je ale také prvkem k vyjádření místních zvyků, kultur a identity nejrůznějších národů. Je sebevyjádřením člověka, je možností nechat z úst vypouštět magická zaříkadla, sebestředné polopravdy, nejšílenější myšlenky, bláznivé aforismy, nespočet bláhových románů, novel, povídek, básní či rýmů, prostě cokoliv, co na jazyk padne.

FOTO: V Dháce Shohid Minar je památník na nepokoje
V Dháce Shohid Minar je památník na nepokoje., Zdroj: wikipedia.org

V den 21. února roku 1952 byla v Dháce, dnešním hlavním městě Bangladéše, prolita krev čtyř studentů, kteří v průvodu demonstrovali za bengálštinu. Byl to jazyk tehdejšího Východního Pákistánu, který neměl zaniknout ani pod nadvládou 1500 kilometrů vzdálené země.

Incident rozpoutal celostátní proces, který vyústil v uznání bengálštiny jako jednoho z národních jazyků Pákistánu. Později při osamostatnění Bangladéše se z ní stal i oficiální jazyk. To vedlo UNESCO k tomu, aby se tento den stal symbolem všech jazyků světa v roce 1999. V Bangladéši je to jeden z nejdůležitějších dní v roce.

Cizí jazyk nejsou pouze nová slova, je to nový svět

V době globalizace se posouvá různorodost jazyků do ústraní. Tisícům z nich hrozí v blízké době zánik. Pouhá čtvrtina se učí ve školách a je používána v médiích, což nutí jazykové minority pomalu zapomínat na svůj rodný jazyk a snažit se přiblížit světu výukou cizího, medializovaného jazyka.

Podívejte se také na další mezinárodní dny v únoru.

Organizace spojených národů cítí urgentní potřebu zvýšit mezi lidmi povědomí o významu jazyků a ochránit jazykovou pestrost jako součást společného dědictví světa.

FOTO: Znaková řeč, taky jazyk
Znaková řeč je také jazykem. Zdroj: sxc.hu

Na Mezinárodní den mateřského jazyka jsou ve světě pořádány nejrůznější akce na podporu kulturní a lingvistické rozmanitosti. Oslava tohoto dne může vést i k předsevzetí naučit se některý světový jazyk. Protože ať je mateřština jakkoliv důležitá, je dobré znát i další řeč.

Jak se Vám líbil tento článek?
Jak se Vám líbil tento článek?


Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..