Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Divadlo v Dlouhé přivítá Shakespearova Macbetha

Příznivci Williama Shakespeara a zároveň návštěvníci divadla ve vyhlášené ulici Dlouhá se mají na co těšit. Pražská scéna totiž chystá premiéru známé tragédie největšího dramatika všech dob.

Miroslav Hanuš coby Macduff Zdroj: divadlovdlouhe.cz

Macbeth bude mít celkem dvě premiéry. První byla odehrána již v pátek 25. června 2010, druhá se chystá až na příští sezonu. Tu divadlo odstartuje právě oblíbenou tragédií, a to 20. listopadu 2010.

O nejkratší Shakespearově tragédii existují pochybnosti, a to o autorství některých obrazů (zejména některých výstupů čarodějnic), britští literární historikové se přou i o to, jakým obrazem tato tragédie za autorových časů opravdu začínala.

Aktuální téma jako začátek dlouhodobé spolupráce?

Zajímá nás, jaké je to žít s pocitem viny z chyby, kterou už nemůžeme vzít zpátky,“ přiblížil téma inscenace režisér Jan Mikulášek, přičemž dodal, že téma hry je stále velmi aktuální.

Třináct let dělá v divadle hostující režisér. Chceme totiž ty nejlepší. Tento rok spolupracujeme s Honzou Mikuláškem a doufám, že to není naše poslední spolupráce,“uvedl ke spolupráci dramaturg Štěpán Otčenášek.

V Macbethovi, jenž jde cestou co největší abstrakce, má každá figura svoji skvrnu. I vedlejší role nenesou v sobě jen dobro, ale i zlo. Je to nejednoznačnost výkladu.

Macbeht Zdroj: divadlovdlouhe.cz

Otčenášek přiznal, že se rozhodovali mezi překlady Hilského a Joska. „Vybrali jsme právě Joska, protože je ostřejší a přímočařejší,“ dodal k tomu Mikulášek.

Pasáž v Dlouhé ulici, ve které divadlo sídlí, prochází rekonstrukcí, která by měla podle odhadů trvat rok. Co se týče divadelní scény, ta bude uzavřena právě do doby, kdy se odehraje druhá premiéra Macbetha. Toto představení se chystá i na zájezdy do tří měst – Děčína, Pardubic a Brna. V jiném pražském divadle se však hrát nebude. Některá představení budou hostovat v Divadle ABC, Pod Palmovkou a Švandově.

Osvědčené klasiky budou uvedeny i v následujících sezonách

Co se týče dalších chystaných představení, máme se na co těšit. 22. října 2010 se v Eliadově knihovně Divadla Na zábradlí uskuteční premiéra scénického čtení, nazvaného Zmizelé Československo, na 12. ledna 2011 je naplánované první uvedení hry Naši furianti. Režisér Jan Borna začne zkoušet Stroupežnického Furianty v pondělí 13. září. Obsazen je takřka celý soubor Divadla v Dlouhé a několik hostů. Zkoušky budou probíhat díky laskavosti Divadla pod Palmovkou v jeho zkušebně. Těšit se můžeme také na další klasiku, hru Tři sestry, její premiéra však nemá stanovené datum.

Divadlo bylo také osloveno Českou televizí s žádostí o umožnění natáčení jeho inscenací. Na televizních obrazovkách se tedy v budoucnu podíváme na Faidru a Lékaře své cti.

Přehled repertoáru Divadla v Dlouhé v září a říjnu 2010:

DÁVÁME DĚŤÁTKU KLYSTÝR! Divadlo pod Palmovkou + zájezdy

JAK JSEM SE ZTRATIL Divadlo pod Palmovkou + zájezdy

KABARET PRÉVERT-BULIS Studio Švandova divadla

LHÁŘ Divadlo pod Palmovkou + zájezdy

MACBETH zájezdy

ONĚGIN BYL RUSÁK Švandovo divadlo

SOUBORNÉ DÍLO WILLIAMA SHAKESPEARA VE 120 MINUTÁCH

Divadlo ABC + zájezdy

SOUDNÉ SESTRY Divadlo ABC

U HITLERŮ V KUCHYNI Divadlo pod Palmovkou + zájezdy

VĚJÍŘ S BROSKVOVÝMI KVĚTY zájezdy

Kompletní program a více informací najdete na webu divadla. 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Divadlo v Dlouhé přivítá Shakespearova Macbetha