Menu
TOPZINE.cz
Divadlo

Švandovo divadlo i po necelých 130 letech existence stále žije!

Redakce

Redakce

12. 5. 2010

Švandovo divadlo na Smíchově se může pyšnit téměř stotřicetiletou tradicí. Přes svůj úctyhodný věk však rozhodně nepatří mezi konzervativní seniory. Naopak. Vedle zajímavých inscenací nabízí přes 450 kulturních akcí ročně!

Švandovo divadlo dnes Foto: Radek Adámek, Topzine.cz

Švandovo divadlo najdeme v nově zrekonstruovaném domě ve Štefánikově ulici na pražském Smíchově. Je scénou hlavního města Prahy a jeho provoz finančně podporuje jak Městská část Praha 5, tak Ministerstvo kultury ČR.

Sága rodu Švandů

Téměř stotřicetiletá historie divadla začala roku 1881, kdy bylo divadlo slavnostně otevřeno Pavlem Švandou ze Semčic starším. Švanda rozhodně nepatřil mezi amatéry, v té době řídil jednu z nejvýznamnějších kočovných společností. Provoz byl zahájen Smetanovou Hubičkou, a to za přítomnosti samotného skladatelského velikána.

Realistické divadlo v padesátých letech, Zdroj: svandovodivadlo.cz

Realistické divadlo v padesátých letech Zdroj: svandovodivadlo.cz

Od počátku byl největším konkurentem nově vzniklého souboru jeho stejně starý kolega na druhém břehu Vltavy, Národní divadlo. Celonárodní smutek, který zasáhl Čechy po požáru Národního divadla, proto hrál podnikavému Švandovi do karet. A tak zatímco národ tesknil a pořádal sbírky, smíchovská scéna zažívala doby hojnosti. Pšenka však nekvetla Švandově divadlu dlouho. Ihned po znovuotevření Národního divadla se ukázalo, že s honosným divadlem v centru Prahy nemůže Švandův soubor soupeřit. Odliv diváků byl tak prudký, že se v sezóně roku 1883 hrálo jen o nedělích a o svátcích.

Takhle vypadá první čtená zkouška (inscenace Heda Gablerová), Zdroj: svandovodivadlo.cz

Takhle vypadá první čtená zkouška (inscenace Heda Gablerová) Zdroj: svandovodivadlo.cz

V průběhu jeho letité existence se název i podoba divadla neustále měnily. Už Švandův syn Karel provedl roku 1900 první zásadní přestavbu. Za jeho vedení se navíc divadlo otevřelo moderním vlivům v umění.  Diváci zde mohli zhlédnout hry Jaroslava Hilberta, Viktora Dyka, Fráni Šrámka a mnoha dalších představitelů symbolismu a dekadence. Jen pro srovnání, bylo to zhruba o tři roky dříve, než tyto moderní směry vpustilo na své jeviště Národní divadlo. V roce 1908 bylo Švandovo divadlo přejmenováno na Intimní divadlo.

Realisticky a tendenčně

Po druhé světové válce přišly známé změny politických poměrů v zemi. Divadelní podnikání bylo zakázáno. Roku 1949 přišla pro Švandovu rodinu rána největší. Stát divadlo, které bylo v majetku rodiny desítky let, znárodnil. Rodině byl vstup pod pohrůžkou zakázán. Nastala éra Realistického divadla.

Švandovo divadlo Foto: Radek Adámek, Topzine.cz

Realistické divadlo mělo splňovat představy o kolektivní práci na budování socialistického státu. Bylo ostře levicově zaměřené a soustředilo se na realistické umělecké postupy. Přesto si zachovalo alespoň nádech dřívějšího pokrokového a inovativního přístupu. V jeho repertoáru bylo možné najít i prvky moderní dramatiky, jako například inscenaci Steinbeckova příběhu O myších a lidech. Roku 1946 si zde zahrál Jan Werich v americké veselohře Přišel na večeři. V průběhu dalších 40 let se na scéně Realistického divadla objevili například Ivanka Devátá, Zdeněk Dítě, Miloš Hlavica, Josef Vinklář, Jan Hrušínský, Leoš Suchařípa a mnoho, mnoho dalších.

Nová éra, staré jméno

S pádem komunistického režimu svitla divadlu, které bylo již delší dobu v havarijním stavu, naděje. Na počátku devadesátých let bylo zrekonstruováno a následně slavnostně otevřeno pod názvem divadlo Labyrint. Divadlu se poměrně dařilo do doby, než nastoupil do funkce ředitele Richard Kraus, který ho dovedl až k naprostému zastavení činnosti. Roku 1999 vyhrál výběrové řízení na nového ředitele Daniel Hrbek, který vede soubor dodnes. Do dnešní podoby bylo divadlo dovedeno po rozsáhlé rekonstrukci. Slavnostní otevření (kolikáté už?) se konalo v prosinci 2002. Vzniklo Švandovo divadlo na Smíchově, jak ho známe dnes. Přijetí původního jména symbolizuje obnovení tradice třetího nejstaršího divadla v Praze.

Nejenom činohra!

Můžeme zde zhlédnout jak hry světové klasiky, tak moderní inscenace, které bývají uváděny v tzv. Studiu. Divadlo tedy nabízí dva jevištní prostory. Kromě nich tu najdete Divadelní kavárnu a dokonce i nahrávací studio.

Inscenace Peníze od Hitlera, Zdroj: svandovodivadlo.cz

Inscenace Peníze od Hitlera Zdroj: svandovodivadlo.cz

Kromě inscenací stálého činoherního souboru můžete ve Švandově divadle navštívit spoustu dalších projektů. Například jevištní talk-show Scénické rozhovory, při které si máte možnost popovídat s pozvanou osobností. Večery provází David Hrbek v roli moderátora a škála hostů je opravdu široká. Zahrnuje hudebníky, herce, spisovatele, výtvarníky a mnohé další představitele různých oborů lidské tvorby.

Výtvarná zeď ve Švandově divadle, Zdroj: svandovodivadlo.cz

Výtvarná zeď ve Švandově divadle Zdroj: svandovodivadlo.cz

V sezóně 2009-2010 již navštívili studio například Jiří Bartoška, Eliška Balzerová, Tomáš Klus a mnozí další. Pokud máte zájem zjistit, jací jsou tito lidé, které obvykle známe pouze z divadelních prken či televizních obrazovek, doopravdy, jsou Scénické rozhovory jedinečnou příležitostí.

Foto: Petra Prokopová, Topzine.cz

A to zdaleka není vše. Cyklus Literární kavárna nabízí autorská čtení a křty nových knih, Výtvarná zeď vám zase představí umělcův pohled na divadelní prostředí a zároveň připomene, jak je vše včetně divadla pomíjivé… Je toho opravdu mnoho. Navštivte internetové stránky divadla a vyberte si akci, která je vašemu srdci nejbližší. Vybírat rozhodně máte z čeho.

Švandovo divadlo na Smíchově

vznik: 1881

ředitel divadla: Daniel Hrbek

www stránky: svandovodivadlo.cz

herecký soubor: Kamil Halbich, Miroslav Hruška, Robert Jašków, Pavel Juřica, Milan Kačmarčík, Viktor Limr, Tomáš Pavelka, David Punčochář, Stanislav Šárský, Jaroslav Šmíd, Luboš P. Veselý, Klára Cibulková, Kristýna Frejová, Eva Leimbergerová, Apolena Veldová a Jana Stryková

repertoár: Autobus, Brýle Eltona Johna, Casanova v lázních, Dávníkové, Heda Gablerová, Kdo je tady ředitel?, Lebka z Connemary, Maškaráda, Měsíc na vsi, Mnoho povyku pro nic, Peníze od Hitlera, Žebrácká opera

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Švandovo divadlo i po necelých 130 letech existence stále žije!